Biodro trzaskające — rozpoznanie i leczenie

Napisano 26.04.2022 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Biodro trzaskające, inaczej zespół trzaskającego biodra (Snapping Hip Syndrome) lub biodro tancerza to dolegliwość, której towarzyszy zwykle charakterystyczny dźwięk, jakim jest trzaskanie – zwłaszcza przy wstawaniu z krzesła lub w trakcie obracania nogą. Często pacjent odczuwa także przeskakiwanie lub trzaskanie w okolicach stawów. Następnie może odczuwać ból lub tępy ucisk w pachwinie lub w okolicy bocznej strony biodra. Często pojawiać się może również tarcie w okolicach biodra. Z czasem schorzenie może stać się bolesną dolegliwością, dlatego po wystąpieniu pierwszych objawów trzaskającego biodra najlepiej udać się do lekarza i rozpocząć leczenie. Jakie są przyczyny biodra strzelającego i jakie objawy daje trzaskające biodro? Jak wygląda leczenie przeskakującego biodra u pacjenta? Po odpowiedzi na pytania zapraszamy do naszego artykułu!

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Czym jest biodro trzaskające?

Strzykanie w biodrze jest następstwem pojawiających się problemów z tkankami miękkimi, które wchodzą w konflikt z elementami układu kostnego (kośćmi) pacjenta. Biodro trzaskające to schorzenie, które charakteryzuje się słyszalnym i wyczuwalnym trzeszczeniem oraz przeskakiwaniem podczas wykonywania przez chorego ruchów w okolicach biodra. Często towarzyszy mu odczucie charakterystycznego tarcia w pobliżu biodra. Przeskakujące biodro szczególne zagrożenie może stanowić dla ludzi w podeszłym wieku, ponieważ złamanie biodra może stać się przyczyną niebezpiecznych dla zdrowia powikłań. Przypadłość ta nierzadko może dotyczyć również młodszych pacjentów, głównie między 15. a 40. rokiem życia. Trzaskające biodro u dzieci młodszych występuje natomiast rzadko i najczęściej wiąże się z wadami postawy. Przyczyną strzelającego biodra jest przeskakiwanie ścięgna mięśnia nad wyniosłością kostną. Bardzo często pacjenci odczuwają nieprawidłowości podczas wykonywania ruchów – pojawia się dyskomfort, ponadto towarzyszy mu tępy ból i blokowanie w stawie, powodując problemy z chodzeniem.

Czytaj także:
  • Koksartroza – jakie są jej objawy? Przyczyny i metody leczenia
  • Rodzaje trzaskającego biodra i ich charakterystyka

    Rozpoznaje się trzy rodzaje biodra trzaskającego: trzaskające biodro wewnętrzne, zewnętrzne oraz wewnątrzstawowe. W przypadku biodra trzaskającego wewnętrznego następuje ocieranie się ścięgna mięśnia biodrowo-lędźwiowego o krętarz kości udowej lub wzgórek biodrowo-łonowy. Odczuwanie przez pacjenta bólu w tym przypadku wynika między innymi z podrażnienia kaletki, której zadaniem jest ochrona tkanki przed nadmiernym tarciem. Jeśli chodzi o zewnętrzne biodro trzaskające, problem w tym przypadku wynika z nadmiernego napięcia mięśnia naprężacza powięzi szerokiej, który powoduje przeskakiwanie pasma biodrowo-piszczelowego. W przypadku zespołu biodra trzaskającego wewnątrzstawowego problemem są uszkodzenia mechaniczne pojawiające się wewnątrz stawu – chodzi tutaj między innymi o ciała wolne, zerwanie obrąbka stawowego lub patologie chrząstki stawowej.

    Jeśli pacjent ma do czynienia z zespołem biodra trzaskającego, któremu nierzadko towarzyszą również bóle w obrębie stawu i mięśni oraz problemy przy chodzeniu, w dowolnej chwili skorzystać może z recepty online. To szybkie i bezpieczne rozwiązanie, dzięki któremu chory już w kilka chwil może otrzymać SMS-a z kodem na potrzebne medykamenty, bez konieczności czekania w kolejkach w przychodni. Wystarczy, że wypełni zamieszczony w Internecie formularz medyczny, by w kilka chwil otrzymać czterocyfrowy kod na leki.

    Przyczyny biodra trzaskającego

    Trzaskające biodro przyczyny może mieć różne. Objaw ten pojawia się u pacjentów zwykle podczas przywodzenia zgiętej w biodrze kończyny lub w momencie skręcania jej na zewnątrz. Najczęstszą przyczyną jest zmiana napięcia tkanek miękkich, która przyczynia się do wystąpienia problemów ze stawem skokowym. Sprzyjają temu między innymi wrodzone wady anatomiczne, a także nabyte urazy oraz wszelkiego rodzaju przeciążenia, które mogą być np. efektem uprawiania sportów, podczas których często wykonywane są zgięcia w stawie biodrowym. Na schorzenie narażeni są więc między innymi sportowy uprawiający np. balet lub taniec. Należy również pamiętać, że zespół trzaskającego biodra pojawić się może także u młodych sportowców, gdzie podczas gwałtownego wzrostu uciskowi ulegają mięśnie biodra.

    Biodro trzaskające może być także efektem wady postawy (zwłaszcza przodopochylenie miednicy oraz koślawe kolana), które związane są z większym przykurczem mięśni zginaczy biodra. Oprócz wad postawy do przyczyn trzaskającego biodra zalicza się także dysfunkcje kolana oraz częste przyjmowanie zastrzyków domięśniowych w okolicy biodra. Przyczyną schorzenia mogą być również przeprowadzane pacjentowi w okolicach biodra zabiegi chirurgiczne. Do rozwoju dolegliwości przyczyniają się także stany zapalne ścięgien mięśni, a także ich bliznowacenie. Do innych przyczyn strzelającego biodra zaliczana jest też nadmierna aktywność fizyczna – szczególnie jeśli chodzi o biegi na długich dystansach.

    Objawy, jakie daje biodro trzaskające

    Biodro trzaskające objawy, podobnie jak przyczyny, może dawać różne. Niezwykle charakterystycznym objawem schorzenia jest słyszane przez pacjenta trzaskanie lub przeskakiwanie w stawie. Charakterystyczny dźwięk pojawia zwykle podczas zgięcia biodra. Inny częsty objaw trzaskającego biodra to uczucie bólu w okolicy stawu biodrowego, które zwykle ma tępy charakter. Biodro trzaskające u wielu pacjentów może dawać dyskomfort, ponadto pojawiać się mogą także problemy przy chodzeniu. Oprócz problemów podczas chodzenia, niektórzy pacjenci mogą też odczuwać szybszą męczliwość. U części pacjentów pojawić się może osłabienie mięśnia nóg, wystąpienie stanu zapalnego oraz obrzęk, a także problemy z regularną aktywnością fizyczną.

    Leczenie biodra trzaskającego — jak wygląda?

    Przeskakiwanie w biodrze wymaga wizyty u ortopedy. Pomocny w rozpoznaniu zespołu biodra trzaskającego jest wywiad lekarski, który przeprowadza lekarz-specjalista, a także przeprowadzane przez niego badanie fizykalne oraz badania laboratoryjne i wykonane zdjęcia rentgenowskie. Jedno z wykonywanych przez specjalistę badań polega między innymi na sprowokowaniu trzaskania w biodrze. Czynności te pozwalają wykluczyć inne schorzenia u pacjenta i zdiagnozować skaczące biodro. Diagnostyka powinna być wykonana bardzo dokładnie, ponieważ nierzadko biodro trzaskające może współistnieć z innymi chorobami.

    Biodro trzaskające wymaga leczenia. W przypadku przeskakującego biodra należy wdrożyć leczenie zachowawcze. Konieczne może okazać się zmniejszenie aktywności fizycznej, polegające między innymi na unikaniu zbyt częstych ruchów, które mogą powodować przeskakiwanie biodra. Jeśli pacjent odczuwa ból w stawie biodrowym, rozwiązaniem mogą okazać się zimne okłady oraz leki przeciwbólowe oraz przeciwzapalne. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić terapię w postaci zastrzyków sterydowych. Jeśli metody te nie przyniosą oczekiwanych efektów, konieczne może okazać się wykonanie operacji. Po operacji pacjentom zalecana jest zwykle rehabilitacja (ćwiczenia rehabilitacyjne).

    Operacja na biodro trzaskające

    Jeśli chodzi o biodro trzaskające, powikłania u pacjentów również mogą wystąpić. U części pacjentów efektem nieleczonego przeskakującego biodra może być np. uszkodzenie nerwów, poza tym pojawić się może choroba zakrzepowo-zatorowa. Dojść może także do kontuzji stawów (uszkodzenia ich struktur), ponadto niewykluczone jest również zapalenie tkanek okołostawowych.

    Jeśli terapia zachowawcza nie przyniesie oczekiwanych efektów, trzaskające biodro wymagać może leczenia operacyjnego, które jest rozwiązaniem ostatecznym. Metoda leczenia operacyjnego uzależniona jest przede wszystkim od rodzaju patologii, która wywołała dolegliwość. Operacja nie powinna być jednak wykonana, jeśli pacjent znajduje się w ciężkim stanie zdrowia – w takiej sytuacji zabieg może zagrażać nie tylko jego zdrowiu, lecz nawet życiu. Celem operacji (zabieg artroskopii) jest odbarczenie (zmniejszenie napięcia) elementów zacierających się podczas pracy stawów. Po zabiegu konieczna jest rehabilitacja. Czas powrotu do zdrowia pacjenta uzależniony jest przede wszystkim od ogólnego stanu zdrowia pacjenta.

    Biodro trzaskające — ćwiczenia i rehabilitacja

    W leczeniu trzaskającego biodra bardzo ważne jest również wykonywanie odpowiednich ćwiczeń w ramach rehabilitacji. Jeśli chodzi o biodro trzaskające, rehabilitacja odbywa się zwykle pod okiem mającego stosowną wiedzę w dziedzinie fizjoterapeuty, który pomoże pacjentowi w przywróceniu prawidłowej biomechaniki w stawie biodrowym. Kiedy pacjent ma przeskakujące biodro. ćwiczenia korygujące postawę również mogą pomóc, podobnie jak ćwiczenia rozciągające i uelastyczniające tkanki miękkie w okolicach stawu biodrowego. Pomocniczo w rehabilitacji strzelającego biodra często stosuje się także elastyczne taśmy, pole magnetyczne małej częstotliwości, ultradźwięki i falę uderzeniową, a także krioterapię oraz elektroterapię.

     

    Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

    Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.