Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Biały śluz z pochwy często u kobiet może wzbudzać niepokój. Chociaż najczęściej nie stanowi on powodu do niepokoju, to w niektórych sytuacjach może świadczyć o rozwijającej się infekcji intymnej. Wygląd śluzu zależy od funkcji, jaką ma do spełnienia w danym okresie cyklu. Co oznacza biały śluz i jak powinien wyglądać śluz po owulacji? Czy biały śluz przed okresem powinien stanowić powód do niepokoju? Po szczegółowe informacje o białej wydzielinie z pochwy zapraszamy do naszego artykułu!
Spis treści
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Biały śluz z pochwy w czasie miesiączki — czy powinien niepokoić?
Biały śluz z pochwy nie musi być od razu przyczyną infekcji, ponieważ stanowi fizjologiczną wydzielinę w czasie miesiączki lub przed miesiączką. Wygląd wydzieliny z pochwy zmienia się w zależności od fazy cyklu menstruacyjnego, poza tym zależny jest od poziomu stężenia estrogenu i progesteronu. Wydostający się z pochwy śluz jest więc zjawiskiem fizjologicznym, pełniąc funkcję ochronną. Śluz ułatwia również plemnikom po odbytym stosunku przemieszczanie się do komórki jajowej. Jego zadaniem jest poza tym ochrona plemników przed niszczącym je kwaśnym środowiskiem w pochwie. Zadaniem białego śluzu przed miesiączką jest z kolei nieprzepuszczanie plemników.
Wydzielina z pochwy a zmiany cyklu
Zarówno ilość wydzielanego śluzu, jak i jego konsystencja uzależnione są od wielu czynników. Inaczej wygląda wydzielina w czasie miesiączki, inaczej przed miesiączką, a jeszcze inaczej po stosunku. W początkowej fazie cyklu – przed owulacją – wzrost poziomu estrogenów powoduje, że śluz staje się lepki, poza tym często jest przejrzysty, a jego barwa jest biała. Podczas owulacji konsystencja śluzu zmienia się – wydzielina staje się mniej lepka, poza tym jest jej więcej niż przed owulacją. W tym czasie śluz jest przezroczysty. Jego konsystencja natomiast przypomina białko kurzego jaja. Biały śluz z pochwy po miesiączce jest zwykle znacznie gęstszy, poza tym jest nieprzejrzysty. Jeśli wydostająca się z pochwy wydzielina jest jednolita i pozbawiona grudek, jest to stan, który najczęściej nie wymaga kontaktu z lekarzem i leczenia.
Powodem do niepokoju nie powinien być również biały mleczny śluz z pochwy po stosunku. Przyczyną nadmiernego śluzu jest wówczas pobudzenie seksualne kobiet. Jeśli chodzi o zagadnienie „biały śluz z pochwy – brak okresu” należy mieć na uwadze, że lepka wydzielina w czasie, kiedy powinna rozpocząć się miesiączka, może oznaczać początek zmian hormonalnych, które są charakterystyczne dla ciąży. Bardzo ważne jest również zagadnienie „gęsty biały śluz a ciąża”. Należy pamiętać, że u kobiet w ciąży może występować gęściejszy śluz. Niekiedy dojść może do sytuacji, w której obecność śluzu (o innej barwie, konsystencji oraz zapachu) może wymagać wizyty u lekarza. Jeśli pacjenci zmagają się z infekcjami bakteryjnymi lub wirusowymi, a przez długie kolejki nie mogą dostać się do lekarza, skorzystać mogą z wygodnego rozwiązania, jakim jest recepta przez internet. Dzięki niemu już w kilka chwil, jeśli będą ku temu wskazania, pacjent będzie mógł otrzymać SMS z czterocyfrowym kodem na niezbędny lek.
Biały śluz z pochwy a infekcja intymna — jak ją rozpoznać?
Wydostający się biały śluz z pochwy nie stanowi zwykle powodu do niepokoju. Jeśli jednak jego konsystencja lub kolor ulegną zmianie należy rozważyć wizytę u lekarza. Powodem do niepokoju może okazać się też wydobywanie się nieprzyjemnego zapachu z pochwy wraz ze śluzem. Niepokoić może również pieczenie, swędzenie i biały śluz z pochwy. Innym powodem do niepokoju i wizyty u lekarza mogą okazać się pojawiające się białe upławy. Jeśli wraz z białymi upławami pojawia się dodatkowo świąd oraz ból podczas stosunku i przy oddawaniu moczu, miejsce może mieć wówczas zakażenie. Kobieta powinna więc bacznie obserwować wydzielinę z pochwy, by ustrzec się od zakażenia powodowanego przez grzyby lub bakterie.
Grzybica a biała wydzielina z pochwy
U kobiet jedną z najczęściej występujących infekcji intymnych jest grzybica pochwy. Najczęściej spotykanym objawem grzybicy pochwy jest obecność białej wydzieliny, która posiada grudkowatą konsystencję. O obecności grzybicy w organizmie świadczyć może również pieczenie oraz swędzenie sromu. Najczęstszą przyczyną grzybicy pochwy są grzyby z rodzaju Candida. Leczenie tego rodzaju schorzenia polega przede wszystkim na stosowaniu środków farmakologicznych, poza tym lekarze często przepisują pacjentkom globulki dopochwowe lub specjalne czopki. Objawy grzybicy łagodzić można również poprzez stosowanie maści lub żeli. Po zakończeniu leczenia warto profilaktycznie stosować probiotyki ginekologiczne, których zadaniem będzie przywrócenie właściwego pH pochwy.
Profilaktyka, czyli jak prawidłowo dbać o higienę intymną?
W niektórych przypadkach biały śluz z pochwy może świadczyć o infekcjach grzybiczych lub bakteryjnych, zwłaszcza jeśli towarzyszą mu dodatkowe objawy. Jeśli chodzi o zapobieganie infekcjom intymnym, bardzo ważna jest właściwa profilaktyka. Zaleca się między innymi stosowanie płynów przeznaczonych do higieny intymnej, poza tym należy zaprzestać irygacji pochwy. Kobiety powinny również pamiętać o podcieraniu się w kierunku od warg sromowych do odbytu. Nie bez znaczenia jest również odpowiedni dobór bielizny, która powinna być wygodna i przewiewna. Pamiętać należy również o noszeniu przewiewnych spodni. Po kąpieli, czy też prysznicu zaleca się też stosowanie własnego ręcznika. Unikać należy również przypadkowych kontaktów seksualnych.
Biały śluz z pochwy — kiedy zgłosić się do lekarza?
Dużo białego śluzu z pochwy, który zmienił kolor, poza tym towarzyszy mu nieprzyjemny zapach, może świadczyć o upławach. Te z kolei sygnalizują zwykle o zakażeniu pochwy. Wizyty u lekarza wymagać może więc obecność upławów, którym często towarzyszą inne objawy, do których zalicza się świąd, ból podczas stosunku, a także ból pojawiający się przy oddawaniu moczu. Białe i gęste upławy mogą świadczyć o grzybicy pochwy, z kolei szare i obfite upławy o nieprzyjemnym, rybim zapachu mogą wskazywać na bakteryjne zakażenie pochwy, które wymaga już przyjmowania odpowiednich antybiotyków. Z kolei żółte i obfite upławy mogą świadczyć o zakażeniu, które spowodowane jest przez rzęsistka pochwowego.
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?