Preparat Sumamigren 100 mg 2 tabletki powlekane przepisywany jest pacjentom, którzy zmagają się z migrenami. Jest to lek dostępny wyłącznie na receptę, który może być stosowany przez pacjentów w wieku 18-65 lat, u których wcześniej wykluczone zostaną przeciwwskazania do terapii. Co należy wiedzieć o bezpiecznym przyjmowaniu preparatu i sposobie jego działania? Czy mogą zażywać go kobiety w ciąży lub chorzy przyjmujący inne leki? Informacje na ten temat znajdziesz poniżej, ponadto wspominamy również o możliwych skutkach ubocznych tego leku.
Spis treści
Sumamigren 100 mg (2 tabletki) – czym jest ten lek i jakie jest jego działanie?
Preparat Sumamigren 100 mg 2 tabletki powlekane jest lekiem, który stosować można w przypadku doraźnej walki z napadami migreny. Jego substancja czynna, sumatryptan, wykazuje działanie zwężające naczynia obszaru ukrwienia tętnicy szyjnej, których rozszerzenie uważa się za jedną z prawdopodobnych przyczyn dolegliwości migrenowych. Działanie leku Sumamigren 100 mg pozwala na redukcję nieprzyjemnych objawów bólowych głowy, a także redukcję objawów, które zazwyczaj towarzyszą napadom migrenowym, w tym między innymi nadwrażliwość na światło/dźwięki czy nudności.
E-recepta online na Sumamigren 100 mg 2 tabletki.
Sumamigren 100 mg 2 tabletki powlekane może być kupiony przez pacjenta w aptece tylko w sytuacji, gdy zostanie mu wcześniej wystawiona przez lekarza e-recepta. Leku nie stosuje się profilaktycznie, tylko przyjmuje się go w przypadku zaobserwowania objawów napadu migrenowego. Ze względu na to, że lek należy przyjąć możliwie najszybciej od pojawienia się napadu, a nie zawsze pacjent ma opakowanie w domu, bardzo praktycznym rozwiązaniem jest recepta online. Dzięki niej można szybko wykupić niezbędny lek, gdyż recepta przez Internet może zostać pacjentowi wystawiona nawet w 5 minut po przesłaniu uzupełnianego formularza medycznego. Wystarczy, że lekarz go przeanalizuje, a jeśli stwierdzi wskazania i wykluczy przeciwwskazania do terapii, kod e-recepty niezwłocznie wysłany zostanie do pacjenta SMS-em. Wykupienie leku w aptece odbywa się już standardowo, więc nie powinno być z tym żadnego problemu.
Składniki leku Sumamigren 100 mg.
Substancją czynną leku Sumamigren 100 mg 2 tabletki powlekane jest sumatryptan. Jedna tabletka zawiera 100 mg sumatryptanu, a w opakowaniu znajdują się łącznie 2 tabletki. Mają one białą barwę, są podłużne i wypukłe obustronnie.
Lista składników dodatkowych leku znajduje się w ulotce, z którą warto zapoznać się przed terapią. W tym miejscu należy zaznaczyć, że w skład leku wchodzi laktoza (co może mieć znaczenie dla pacjentów mających nietolerancję niektórych cukrów).
Dawkowanie oraz działanie leku Sumamigren 100 mg.
Trzeba pamiętać, by stosować lek Sumamigren 100 mg 2 tabletki powlekane wyłącznie zgodnie z zaleceniami lekarza. Dawkowanie ustalane jest dla pacjenta indywidualnie, w oparciu o wiele czynników – nie wolno na własną rękę zmieniać dawkowania. Leku nie można stosować profilaktycznie. Należy przyjąć go, gdy pojawią się objawy napadu – wówczas zaczyna działać około 30 minut od przyjęcia. Nie wolno łączyć go z innymi lekami na bazie sumatryptanu lub innych tryptanów, a także leków z ergotaminą lub jej pochodnymi. Szczegółowa lista znajduje się w ulotce.
Zgodnie z ulotką zalecana dawka jednorazowa to 50 mg substancji czynnej, jednak w przypadku niektórych pacjentów może być to za mało. Wówczas lekarz zaleci dawkę 100 mg substancji czynnej przyjmowanej jednorazowo. Tabletkę należy przyjąć możliwie najszybciej po pojawieniu się objawów napadu migrenowego – połyka się ją w całości i popija się wodą.
Gdyby zdarzyło się, że dawka leku będzie zbyt mała, by złagodzić napad migrenowy, nie wolno ponawiać dawki, natomiast można wspomagać się innymi lekami przeciwbólowymi. Jeśli tabletka będzie skuteczna, ale dojdzie do wystąpienia nowego napadu, można przyjąć kolejną dawkę. Trzeba tylko dopilnować, by między tabletkami zachowany został minimum 2-godzinny odstęp, a dawka dobowa nie powinna przekraczać 300 mg substancji czynnej (a u pacjentów z problemami z wątrobą nie powinna być większa niż 50 mg). Należy ponadto uważać na przedawkowanie leku – zastosowanie większej dawki niż zalecana wymaga niezwłocznego kontaktu z lekarzem.
Sumamigren 100 mg – skutki uboczne działania leku.
Trzeba liczyć się z tym, że lek Sumamigren 100 mg 2 tabletki powlekane może mieć działania niepożądane. Zostały one szczegółowo opisane w ulotce i podzielono je ze względu na częstość występowania.
Koniecznie należy zgłosić się do lekarza, gdy pacjent zaobserwuje u siebie drgawki, jakiekolwiek objawy ciężkiej reakcji uczuleniowej, czy też wstrząsu, a także objawy zespołu Raynauda. Pilnej konsultacji z lekarzem wymagają również objawy niedokrwiennego zapalenia okrężnicy lub wzrost ciśnienia tętniczego z uczuciem ciężkości (długotrwałym lub nasilającym się), kłuciem, paleniem, mrowieniem, a także uciskiem w klatce piersiowej bądź gardle. Szczegółowe objawy zostały opisane w ulotce.
Jeśli chodzi o pozostałe działania niepożądane, które mogą pojawić się w związku z przyjęciem leku Sumamigren 100 mg 2 tabletki powlekane, wymienić należy:
- Częste skutki uboczne (pojawiają się u mniej niż 1 pacjenta na 10) to głównie bóle mięśni, duszności, nagłe i trwające krótko zaczerwienienie twarzy, senność oraz zmęczenie, a także wrażenie osłabienia i zawroty głowy. W tej grupie pacjenci mogą zmagać się również z nudnościami i wymiotami, a także pojawić może się u nich wrażenie zimna/gorąca, ból i napięcie. Nie są również wykluczone zaburzenia czucia (w tym także jego utrata).
- Bardzo rzadkie skutki uboczne (pojawiają się u mniej niż 1 pacjenta na 10 000) obejmują zmiany wyników badań laboratoryjnych czynności wątroby.
- Skutki uboczne o nieznanej częstości występowania obejmują między innymi problemy z przełykaniem i nadmierną potliwością, a także różnego rodzaju zaburzenia widzenia i biegunki. Dojść może również do sztywności karku i bólu stawów, a także pojawić mogą się niekontrolowane ruchy pacjenta i drżenie. Pacjenci zgłaszali również problemy z lękami, zmianą częstotliwości lub rytmu serca, bóle w klatce piersiowej i wrażenie kołatania serca. Nie są wykluczone również bóle w rejonie niedawnego urazu lub stanu zapalnego, a także spadek ciśnienia krwi i omdlenia.
Zauważenie jakichkolwiek objawów związanych potencjalnie z zażyciem leku Sumamigren 100 mg jest wskazaniem do konsultacji z lekarzem. Mowa również o skutkach ubocznych, które nie zostały opisane w ulotce.
Przeciwwskazania do stosowania leku.
Nie wszyscy pacjenci zmagający się z migreną mogą bezpiecznie stosować lek Sumamigren 100 mg 2 tabletki powlekane. Bardzo ważny jest zatem etap wywiadu lekarskiego, na podstawie którego lekarz będzie w stanie stwierdzić, czy pacjent ewentualnie kwalifikuje się do terapii tym środkiem. W ulotce wyszczególniono przeciwwskazania do stosowania leku Sumamigren 100 mg. Wśród nich wymienić należy między innymi:
- uczulenie na substancję czynną leku lub jego składniki pomocnicze,
- stosowanie profilaktyczne (lek można przyjmować jedynie, gdy pojawią się objawy napadu migrenowego, a nie po to, by im zapobiegać),
- wiek pacjenta, który nie mieści się w przedziale 18-65 lat,
- różnego rodzaju choroby serca lub schorzenia układu krążenia,
- łagodne nadciśnienie tętnicze lub leczone umiarkowane/ciężkie nadciśnienie tętnicze,
- incydent udaru mózgu w przeszłości lub pojawiające się i przemijające napady niedokrwienia mózgu,
- ciężkie zaburzenia czynności wątroby,
- przyjmowanie inhibitorów monoaminooksygenazy lub innych leków przeciwmigrenowych (szczegółowa lista substancji czynnych znajduje się w dołączonej do opakowania ulotce).
Powyższe czynniki wykluczają stosowanie przez pacjenta leku Sumamigren 100 mg, jednak nie są to jedyne czynniki, na które należy zwrócić uwagę. W ulotce opisano również szczegółowo dział „ostrzeżenia i środki ostrożności”, z którym należy zapoznać się przed rozpoczęciem terapii i w razie potrzeby omówić swoje wątpliwości związane z lekturą z lekarzem lub farmaceutą.
Zażywanie leku Sumamigren 100 mg w czasie ciąży i podczas karmienia piersią.
W ulotce zaznaczono, że ciąża, jej podejrzenie (lub planowanie starania się o dziecko) i karmienie piersią wymagają konsultacji z lekarzem, zanim pacjentka przyjmie preparat Sumamigren 100 mg 2 tabletki powlekane. Lek ten nie powinien być stosowany przez kobiety będące w ciąży lub karmiące piersią, chyba że lekarz indywidualnie zdecyduje inaczej.