Migrena to schorzenie, które dotyka wiele osób i zwykle wiąże się na napadami silnego bólu, a także różnymi objawami towarzyszącymi. W momencie ataku pomocny może być lek na migrenę, stąd w wielu przypadkach apteka to pierwszy kierunek, gdy możliwy jest atak bólu głowy. Czy lek na migrenę bez recepty będzie wystarczający? A może skuteczny lek na migrenę to jedynie ten, który zostanie przepisany przez lekarza?
Spis treści
Czym jest migrena rodzaje migren
Migrena jest chorobą neurologiczną, która wiąże się zazwyczaj z napadowymi bólami głowy, które mogą mieć charakter pulsujący, a niekiedy są tak silne, że utrudniają chorym normalne funkcjonowanie. Atakom towarzyszą często objawy towarzyszące, w tym między innymi nudności, nadwrażliwość na bodźce zewnętrzne, w tym zarówno na światło, jak i na zapachy czy dźwięki, a także zawroty głowy związane z zaburzeniami przepływu krwi w mózgu, uczucie mrowienia ciała, zaburzenia widzenia itp. Wyróżnić można m.in. migrenę bez aury, migrenę z aurą, migrenę oczną, a także migrenę przewlekłą oraz inne rodzaje migren. Jest to schorzenie bardzo powszechne, choć szacuje się, że przypadki zdiagnozowane są jedynie wierzchołkiem góry lodowej w stosunku do przypadków faktycznie występujących. Co na migrenę? Leki stosowane w przypadku ataków niejednokrotnie są niezbędne, by ułatwić choremu funkcjonowanie.
Leki przeciwbólowe na migrenę | dlaczego nie są wystarczające?
W przypadku ataków bólu głowy pacjenci często stosują dostępne bez recepty niesteroidowe leki przeciwzapalne i leki o działaniu przeciwbólowym, w tym np. leki zawierające ibuprofen, kwas acetylosalicylowy, naproksen, ketoprofen, tryptany lub leki na bazie paracetamolu. Trzeba wiedzieć, że leki przeciwbólowe na migrenę to nie wszystko, ponieważ dolegliwość ta objawia się nie tylko bólem głowy, ale również objawami towarzyszącymi. Jakie leki na migrenę oprócz przeciwbólowych stosuje się przy tej dolegliwości? W przypadku bardzo intensywnych bóli sprawdzają się także przepisywane przez lekarza leki opioidowe – można je kupić wyłącznie na receptę. Samo hamowanie bólu to nie wszystko, gdyż w przypadku migreny stosuje się również leki profilaktyczne, które przyjmuje się po to, by zmniejszyć częstotliwość pojawiania się ataków. Do tego typu preparatów zaliczyć można środki przeciwpadaczkowe, a także beta-adrenolityki, niektóre leki przeciwdepresyjne i przeciwserotoninowe oraz inne.
Leki na migrenę bez recepty | czy są tak samo skuteczne, jak te na receptę?
Migreny nie można niestety wyleczyć – tego nie potrafią nawet najnowsze leki na migrenę. Jest to jednak dolegliwość, którą można z dużą skutecznością leczyć lekami doraźnymi i profilaktycznymi – niejeden z nich dostępny jest bez recepty. Leki dostępne bez recepty takie jak paracetamol czy inne tabletki o działaniu przeciwbólowym sprawdzą się w przypadku nienasilonych bólów głowy, jednak nie zawsze są w stanie przynieść ulgę pacjentowi, którego ataki są nasilone, a ból nie do zniesienia. Nie będą one także w pełni skuteczne u tych osób, którym towarzyszy aura i inne nieprzyjemne dolegliwości. Należy pamiętać tu ponadto o możliwości ich przedawkowania – pacjenci często bagatelizują informacje zawarte w ulotce i przyjmują większą dawkę leku bez recepty w nadziei, że jego działanie będzie skuteczniejsze. Może to wiązać się z nasileniem objawów, zmniejszeniem efektywności leków, a także z poważnymi skutkami ubocznymi, dlatego warto skonsultować się z lekarzem – być może skuteczny lek na migrenę na receptę okaże się w tej sytuacji lepszym rozwiązaniem. Lekarz sprawdzi stan pacjenta, wykona odpowiednie badania, a także wdroży działania, które pomogą mu najlepiej w leczeniu napadów migrenowych.
Czy przy migrenie konieczna jest farmakologia i czy istnieją inne sposoby na radzenie sobie z migreną?
Wielu pacjentów zastanawia się, czy lek na migrenę na receptę jest niezbędny, by napady migrenowe zdarzały się rzadko i aby można było je przetrwać. Nie chcą oni często stosować tabletek w trosce o zdrowie żołądka, ponadto niektóre choroby wykluczają możliwość stosowania wielu substancji redukujących objawy migreny. Preparaty różnego typu nie są ponadto dozwolone w ciąży, a także w przypadku leczenia stosowanego na co dzień. Jak wówczas radzić sobie, gdy zbliża się migrenowy atak, a pacjent nie może lub nie chce ratować się lekiem? Pomoce mogą być okłady na czoło, delikatny masaż głowy i karku, aromaterapia czy moczenie stóp w ciepłej wodzie. Leczenie tradycyjne warto wspomóc również poprzez dbanie o siebie i unikanie czynników, które wywołują ataki najczęściej. W celu ochrony przed napadami warto postawić również na prewencję. Działa m.in. unikanie stresu, joga i medytacja, akupunktura, masaże, a także terapia psychologiczna.