Bąble po opalaniu – dlaczego powstają i jak długo się utrzymują?

Napisano 12.10.2022 | Asystentka Medyczna | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Zaczerwienione, często swędzące i piekące zmiany na ciele to częsty skutek uboczny mocnego opalania. O czym mowa? Oczywiście o bąblach po opalaniu. Kto kiedyś nie użył za mało kremu ochronnego SPF i nie miał bolesnych bąbelków na swoim ciele od słońca niech podniesie rękę. Niestety długa ekspozycja naszego ciała na mocne promienie słoneczne mogą przynieść bolesne konsekwencje. Dowiedz się, jak łagodzić bąble po opalaniu i jak im zapobiegać.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Bąble po opalaniu — czym są?

Czerwone lub żółte bąble po opalaniu są mocnymi oparzeniami słonecznymi. Powstają w wyniku odwarstwienia się naskórka, który naturalnie robi miejsce dla płynu surowiczego by uchronić skórę od zakażenia. Bąble po opalaniu występują w oparzeniach II stopnia. Najczęstszymi objawami pojawienia się bąbli jest zaczerwienienie, rumień oraz swędzenie ale również nudności i ból głowy. Przy takich sygnałach możemy się spodziewać w niedługim czasie wyskoczenia bąbli. Najczęściej bąble pojawiają się na ramionach, łokciach, plecach ponieważ te części skóry są mocno wrażliwe i najczęściej najdłużej wystawiane na działanie promieni słonecznych. 

Wpływ dużej dawki mocnego słońca na skórę powoduje bąble po opalaniU. Jak pozbyć się bąbli? Można zastosować specjalne środki na skórę w postaci sprayu, kremów, czy maści. Może zostać na nie wystawiona recepta przez internet, którą zrealizujesz w każdej aptece. Możemy również zastosować domowe sposoby, np. okład z maślanki, czy jogurtu. 

Dlaczego po opalaniu mogą powstać bąble?

Przy mocnych oparzeniach słonecznych lub po spotkaniu z wrzątkiem na naszej skórze wyskakują bąble ponieważ oparzenie jest na tyle mocne, że naturalnie nasza skóra tworzy ochronę na uszkodzonym miejscu. Oparzone miejsce nie ma dostępu do powietrza i dalszych uszkodzeń mechanicznych dzięki czemu może się regenerować. 

Jak wyleczyć bąble po opalaniu?

Dobrym sposobem na wyleczenie bąbli będzie zakrycie ich bandażem dzianym by nie narażać ich na uszkodzenie. Bardzo mocno uczulamy, że bąbli powstałych przez oparzenia pod żadnym pozorem nie można przekłuwać. Bąble z płynem surowiczym po opalaniu chronią skórę przed jakimkolwiek zakażeniem i pełnią funkcję naturalnego kompresu. Na rynku jest dostępnych mnóstwo preparatów do smarowania bąbli. Mamy do wyboru różne kremy, pianki czy aerozole. Namawiamy by mieć je zawsze u siebie w podręcznej kosmetyczce. Pęcherze powstałe poprzez oparzenia słoneczne bardzo dobrze jest smarować preparatami dostępnymi w aptece, które posiadają takie czynniki jak kwas borny, alantoina czy witamina E. Mają one działanie niesamowicie kojące i nawilżające. Prawidłowe leczenie bąbli może trwać około dwa tygodnie. W tym czasie pęcherze powinny zniknąć. Jeśli jednak tak się nie stanie, rekomendujemy konsultację z lekarzem. W przypadku gdy po bąblach pozostaną rany czy blizny, można zaopatrzyć się w kremy bądź maści, które w składzie posiadają wyciągi z rumianku, laktoferynę lub dwutlenek krzemu. Gdy nie pomogę preparaty polecone przez farmaceutów, pomóc może krioterapia, laseroterapia lub metoda uciskowego leczenia blizn.

Bąble po opalaniu —  jak pozbyć się problemu

Warto pamiętać, że Twoja skóra to warstwa tkanki, która zatrzymuje wodę w organizmie i zapobiega infekcjom. Poparzona słońcem skóra może być poważnym problemem. Na szczęście, jeśli odpowiednio się przygotowałeś, można je również łatwo leczyć. Oto kilka wskazówek, jak radzić sobie z oparzeniami słonecznymi.

  • Jeśli zauważysz, że Twoja skóra jest zaczerwieniona lub pojawiają się na niej pęcherze, natychmiast przenieś się ze słońca.
  • Po wyjściu z bezpośredniego światła słonecznego, połóż wodę na dotkniętym obszarze, aby złagodzić część bólu i zapobiec dalszemu powstawaniu pęcherzy. Ilość użytej wody powinna być ograniczona – zbyt duża ilość może spowodować infekcję.
  • Nałóż żel aloesowy na pęcherz, aby uzyskać efekt chłodzący i kojący. Większość aptek sprzedaje małe opakowania z ilością żelu wystarczającą na dwie aplikacje. Pamiętaj, aby nakładać żel delikatnie, aby uniknąć pęknięcia pęcherza lub podrażnienia.
  • Zastosuj krem przeciwzapalny lub balsam, aby pomóc złagodzić ból i obrzęk. Nie stosuj produktów zawierających alkohol lub perfumy (takich jak woda po goleniu), ponieważ będą one jeszcze bardziej podrażniać skórę.

Domowe sposoby na poparzenia słoneczne

Najpopularniejszym i najskuteczniejszym domowym sposobem na poparzenia słoneczne jest okład z naparu z nagietka. Jest niesamowicie przeciwzapalny i pobudza skórę do szybszej regeneracji. Łagodzące i trafne działanie również ma jogurt czy kefir. Przy nakładaniu kilka razy dziennie na uszkodzoną skórę korzystnie wpływają na oparzenia. Również dobrym pomysłem jest stosowanie naturalnego aloesu na pęcherze. Aloes ma działanie przeciwbakteryjne ale również koi ból. Bardzo skutecznym domowym sposobem na bąble po opalaniu jest zwykły, domowy miód! Posiada w sumie humektanty, które bardzo silnie nawilżają. Przez to, że humektanty pochłaniają wilgoć z otoczenia, przyśpieszają gojenie się ran. Jak widać, jest mnóstwo domowych sposobów na oparzenia, które możemy wykonywać spokojnie w zaciszu domowym aby przyśpieszyć leczenie.

Jak zapobiegać powstawaniu bąbli po opalaniu?

Pierwszym i najważniejszym punktem zapobiegania powstawaniu bąbli po opalaniu są oczywiście kremy SPF z ochroną UV, UVB. Powinna to być pierwsza rzecz po którą sięgamy zaczynając opalanie. Kremy te chronią nas przed oparzeniami ale również przed zbyt szybkim starzeniem się skóry. Powinniśmy używać kremów SPF niezależnie od pory roku a tym bardziej gdy wystawiamy się na promienie słoneczne. By zapobiegać oparzeniom powinniśmy również ograniczać czas ekspozycji naszego ciała na mocne promienie słoneczne oraz bardzo dobrze się nawadniać, przyjmując niezbędne minerały potrzebne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.