Woda utleniona – zastosowanie. Czy warto mieć ją w domu?

Napisano 19.09.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Zastosowanie wody utlenionej jest szerokie. Przede wszystkim skutecznie eliminuje ona bakterie, więc może być wykorzystywana do przemywania ran. Często stosuje się ją również w kosmetyce, a nawet czasem w kuchni lub łazience do czyszczenia powierzchni. Co warto wiedzieć o sposobie działania wody utlenionej, jej budowie chemicznej i właściwościach leczniczych? Czy faktycznie jest to doskonały lek „na wszystko”? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej, ponadto podpowiadamy, czy picie wody utlenionej jest bezpieczne. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Co to jest woda utleniona?

Wody utlenionej nie trzeba raczej nikomu szczególnie przedstawiać. Znana jest od pokoleń i dość powszechnie wykorzystywana jest w domach. Nie każdy wie jednak dokładnie, co to jest woda utleniona, dlatego warto przybliżyć ten temat. Woda utleniona nazywana jest również nadtlenkiem wodoru, co dużo mówi już o jej chemicznej budowie. Zwykła woda ma zapis chemiczny H2O, natomiast wzór wody utlenionej to H2O2. W tym miejscu trzeba również dodać, że sama woda utleniona nie nadaje się do bezpiecznego stosowania, gdyż jest żrąca. W aptece kupić można natomiast bez recepty 3% roztwór wody utlenionej, który to najczęściej wykorzystywany jest w domach w celu odkażania ran. Warto wiedzieć, że zastosowanie wody utlenionej może być znacznie szersze, co zostanie omówione w dalszych akapitach. 

Jak działa woda utleniona?

Rozważając zastosowanie wody utlenionej, w pierwszej kolejności należy odpowiedzieć sobie na pytanie, jak działa woda utleniona. Jak wspomniano wcześniej, wykorzystywana jest ona między innymi do odkażania ran. Faktycznie woda utleniona posiada właściwości odkażające, ponadto działa bakteriobójczo, a przy tym działa również wybielająco i odnawiająco. Gdy wodą utlenioną zostanie polana rana, dochodzi do intensywnego pienienia się. Związane jest to z zetknięciem się wody utlenionej z płynami ustrojowymi. Nadtlenek wodoru posiada silne właściwości utleniające, co oznacza, że reaguje z różnymi związkami, które wchodzą w skład organizmu. Piana powstaje w związku z degradacją lipidów błon komórkowych, w czasie której uwalniana jest katalaza. Reaguje ona następnie z wodą utlenioną. Podczas pienienia wydzielany jest tlen, który jest produktem tej reakcji i jednocześnie oczyszcza ranę. 

Możliwości zastosowania wody utlenionej jest bardzo dużo, a ogromną zaletą jest to, że można kupić ją bez recepty w bardzo niskiej cenie w każdej aptece. Trzeba jednak mieć świadomość, że woda utleniona nie jest remedium do leczenia każdej choroby czy dolegliwości. Gdy okaże się, że pacjentowi potrzebne będą zatem preparaty na receptę, wykorzystać można recepty online, dzięki którym również stacjonarna wizyta lekarska nie jest konieczna, by móc szybko wykupić lek.

Woda utleniona w kosmetyce.

Co ciekawe, zastosowanie wody utlenionej nie kończy się jedynie na celach medycznych. Również woda utleniona w kosmetyce jest chętnie wykorzystywana ze względu na swoje właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne i wybielające. Przemywanie skóry wodą utlenioną może pomóc między innymi w przypadku zaskórników i suchej skóry, ponadto sprawdzi się również w przypadku egzemy i wyprysków alergicznych, czy też skórnych wykwitów zapalnych. Woda utleniona wykorzystywana jest również do rozjaśniania przebarwień skórnych, a także do zmiękczania i wygładzania cery. Właściwości nadtlenku wodoru wykorzystywane są dodatkowo w hamowaniu procesów starzenia się skóry (woda utleniona walczy ze zmarszczkami), czy też procesów degeneracyjnych, które dotyczą naskórka. Warto również wiedzieć, że woda utleniona sprawdzi się w przypadku cery naczynkowej, gdyż wzmacnia naczynka. Jest to ponadto środek wykorzystywany do walki z cellulitem, który dotlenia skórę, pomaga w rozbijaniu złogów tłuszczu, a także przyspiesza krążenie i metabolizm. Niektórzy stosują ją nawet do wybielania zębów, jednak z tym zabiegiem należy uważać na szkliwo.

Czy picie wody utlenionej jest bezpieczne? Mity na temat wody utlenionej.

Wpisując w wyszukiwarkę hasło „zastosowanie wody utlenionej”, znaleźć można również niektóre treści, które sugerują, że nadtlenek wodoru można stosować również wewnętrznie, czyli zalecane może być np. picie wody utlenionej. Nie dziwi zatem fakt, że wiele osób zastanawia się, czy picie wody utlenionej jest bezpieczne i jakie może mieć zalety. W tym miejscu trzeba przestrzec, by nie wierzyć we wszystkie informacje, które podają media, w tym zwłaszcza internetowe. Nie zaleca się samodzielnego stosowania metod o wątpliwym bezpieczeństwie, gdyż w wielu przypadkach mogą one być groźne dla zdrowia. Dotyczy to również doustnego spożywania wody utlenionej. By rozwiać wątpliwości na ten temat, najlepiej zajrzeć do ulotki i przeczytać wskazania do jej stosowania. Jest to bez wątpienia roztwór, który bezpiecznie może być stosowany zewnętrznie, dlatego lepiej nie eksperymentować z jego piciem, gdyż może to prowadzić do wielu poważnych powikłań, a nawet do śmierci.

Lecznicze działanie wody utlenionej.

Wspomniano już, że główne zastosowanie wody utlenionej polega na odkażaniu rany, jej oczyszczaniu i działaniu przeciwbakteryjnym w jej najbliższej okolicy, co zapobiega nadkażeniom lub hamuje rozwój infekcji. Lecznicze działanie wody utlenionej to jednak nie tylko stosowanie na rany skóry, ale również na stany zapalne jamy ustnej, ból gardła, katar czy zapalenie zatok. Nadtlenek wodoru stosowany jest do płukania jamy ustnej i gardła (bez połykania), a także – po dodatkowym rozcieńczeniu – do płukania nosa i zatok. Podaje się również, że wodę utlenioną można dodać do kąpieli, a wówczas może pomóc na bóle stawów czy mięśni. Wodę utlenioną stosuje się również na grzybicę, a po dwukrotnym rozcieńczeniu także na różnego rodzaju skórne wykwity zapalne, trądzik, a nawet wypryski alergiczne, egzemę i łuszczycę. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.