Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Viregyt-K to lek, którego substancją czynną jest chlorowodorek amantadyny. Należy on do leków o działaniu przeciwwirusowym, które stosowane są między innymi przy leczeniu grypy typu A, jednak ze względu na swoje działanie dopaminergiczne, stosowany jest również przy leczeniu objawów choroby Parkinsona. Jest to lek dostępny wyłącznie na receptę, a jego zażywanie powinno zostać skonsultowane z lekarzem.
Spis treści
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Co to jest Viregyt-K?
Viregyt-K to dostępny na receptę lek, który wykazuje działanie przeciwwirusowe i wykorzystywany jest przy leczeniu grypy typu A. Lek ten ponadto jest dopaminergiczny, czyli jest to środek, którego działanie polegać może na zwiększaniu poziomu związków chemicznych, które w układzie nerwowym odpowiadają za przenoszenie impulsów. Wykorzystuje się go między innymi przy łagodzeniu objawów choroby Parkinsona, gdyż jego działanie polepsza kontrolę mięśni, a także zmniejsza powłóczenie, sztywność oraz drżenia. Substancją czynną leku jest chlorowodorek amantadyny, natomiast w składzie znajduje się ponadto stearynian magnezu i laktoza jednowodna, a także składniki kapsułki (żółcień chinolinowa, indygotyna, dwutlenek tytanu i żelatyna).
Gdzie kupić Viregyt-K?
Preparat, w którego składzie jest amantadyna (chlorowodorek amantadyny), jakim jest Viregyt, a konkretnie Viregyt-K to lek przyjmowany doustnie, który dedykowany jest dla osób dorosłych i dzieci w wieku powyżej 5 lat. Nie mogą go zażywać kobiety w ciąży, planujące ciążę w najbliższym czasie, a także kobiety karmiące piersią oraz inne osoby wymienione w ulotce producenta. Jeśli chodzi o Viregyt-K, „gdzie kupić” to jedno z pierwszych pytań stawianych przez wiele osób. Należy wiedzieć, że preparat ten jest produktem leczniczym, więc aby go kupić należy udać się do apteki. Jest to lek wydawany w aptece wyłącznie za okazaniem ważnej recepty od lekarza. To bardzo ważne, ponieważ Viregyt-K skutki uboczne może mieć różnorodne, podobnie jak różnorodne są przeciwskazania do jego zażywania (np. niektóre schorzenia lub jego zażywanie z niektórymi lekami).
Stosowanie produktów takich jak Viregyt-K powinno zawsze odbywać się wyłącznie po wcześniejszej konsultacji z lekarzem, który stwierdzi wskazania do przyjmowania środka oraz jednocześnie wykluczy ewentualne przeciwskazania, wykona potrzebne badania, a także ustali prawidłowe dawkowanie preparatu, by był on bezpieczny dla pacjenta i skuteczny. Bardzo ważną informacją jest fakt, że możliwa jest również w tym przypadku e-recepta online, o ile w przeprowadzonym wywiadzie medycznym w formie zdalnej lekarz stwierdzi, że korzystanie z tego leku jest pacjentowi potrzebne i jednocześnie przepisane dawki będą dla niego bezpieczne. Taką receptę można bez problemu zrealizować w aptekach, które posiadają lek na stanie, jednak trzeba liczyć się z pełną odpłatnością, gdyż w przypadku wyboru e-konsultacji, czyli usługi prywatnej, nie otrzymujemy leku z refundacją.
E-recepta online Viregyt-K.
By móc wykupić ten środek potrzebna jest recepta. Viregyt-K jest lekiem dostępnym wyłącznie po przepisaniu przez uprawnionego lekarza. Receptę na lek Viregyt-K wystawia lekarz po przeprowadzeniu rzetelnego wywiadu medycznego, gdy nie stwierdzi żadnych przeciwskazań medycznych do zażycia tego leku i jednocześnie zadecyduje o zasadności jego przyjmowania. Wywiad lekarski jest bardzo ważny, gdyż nie każda osoba może bezpiecznie przyjmować Viregyt-K, ponadto niektóre przyjmowane leki mogą zakłócać działanie Viregyt-K. Szczegółowa lista tych grup leków znajduje się w ulotce producenta.
Viregyt-K bez recepty online – czy jest taka opcja?
Lek Viregyt-K dedykowany jest między innymi pacjentom zmagającym się z objawami choroby Parkinsona, a także chorym na grypę typu A. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że żadna polska apteka nie wyda leku Viregyt-K bez recepty. Należy wystrzegać się ponadto poszukiwania podobnych preparatów na tzw. „czarnym rynku”, gdyż może to pacjentowi przynieść znacznie więcej szkody niż pożytku – przyjmowanie tego typu preparatów na własną rękę, bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem, może dawać liczne niepożądane objawy, co będzie niebezpieczne dla zdrowia pacjenta, a nawet dla jego życia. Konieczność recepty na ten lek to nie utrudnienie dla pacjenta, tylko troska o jego bezpieczeństwo, co warto mieć na uwadze, gdyż amantadyna nie jest obojętna dla organizmu i nie powinna być stosowana przez każdego bez ograniczeń. Jeśli chodzi o Viregyt-K, ulotka powie Ci wiele, ale dawka preparatu powinna zostać ustalona przez lekarza, który wcześniej zapozna się z Twoją historią zdrowotną, a wszelkie wątpliwości rozwieje stosownymi badaniami. Trzeba pamiętać, że ważna jest tutaj nie tylko historia zdrowotna pacjenta, czyli choroby, z którymi się on zmagał lub zmaga (czy też ma wysokie prawdopodobieństwo się zmagać), ale również przyjmowane przez niego leki (Viregyt-K nie może być łączony z niektórymi preparatami, gdyż może wchodzić w interakcje z nimi).
Jak stosować Viregyt-K?
Viregyt-K jest lekiem, który należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. Preparat ten dostępny jest w formie zielonych kapsułek, które powinno się połknąć w całości i popić wodą. Lek nie powinien być zażywany, gdy upłynie termin jego ważności. Dawkę leku ustala lekarz, zależnie od leczonej choroby oraz stanu zdrowia pacjenta. W przypadku leczenia grypy typu A młodzieży i dorosłym najczęściej zaleca się jedną kapsułkę (100 mg) na dobę, nie dłużej niż 4-5 dni, jednak w przypadku chorób towarzyszących, jak np. zaburzenia czynności nerek, lekarz może przepisać inną dawkę leku. W przypadku leczenia dzieci w wieku poniżej 10 lat lekarz ustala dawkę samodzielnie.
Działania niepożądane Viregyt-K?
Viregyt-K, jak każdy inny lek, może wywoływać skutki uboczne i wykazywać działanie niepożądane. Nie występują one u każdego pacjenta, jednak należy liczyć się z możliwością ich ewentualnego wystąpienia. Należy zaznaczyć, że wystąpienie jakichkolwiek działań niepożądanych po zażyciu leku Viregyt-K powinno się zgłaszać lekarzowi, farmaceucie lub bezpośrednio do stosownego Departamentu Działań Niepożądanych (dane departamentu znajdują się w ulotce leku). Zgodnie z ulotką producenta:
- Do bardzo częstych działań niepożądanych (występujących u więcej niż 1 na 10 osób) zaliczyć można obrzęki kostek oraz sinicę marmurkowatą, czyli pojawienie się czerwonych plam na skórze.
- Często (do 1 na 10 osób) występują takie działania niepożądane jak: lęki i zmiany w nastroju, w tym zwłaszcza nadmierna jego poprawa. Często pojawiają się również po zażyciu Viregyt-K trudności z zasypianiem i koszmary nocne, a także różnego rodzaju bóle, w tym zwłaszcza głowy i mięśni. Pacjenci w tej grupie zgłaszali ponadto przemęczenie, problemy z sercem i ciśnieniem, w tym nieregularne bądź przyspieszone bicie serca, a także zaniżone ciśnienie krwi bezpośrednio po podniesieniu się z pozycji leżącej, co skutkować może omdleniami i zawrotami głowy. U nie więcej niż 1 osoby na 10 występują ponadto omamy, problemy z kontrolowaniem ruchów oraz trudności z koncentracją. W tej grupie zgłaszano również działania niepożądane po Viregyt-K obejmujące zaburzenia mowy i widzenia, suchość w ustach, a oprócz tego większą nerwowość, depresję, nadmierne pocenie się oraz zaparcia.
- Niezbyt często (do 1 na 100 osób) pacjenci po zażyciu Viregyt-K zgłaszają problemy z widzeniem, a konkretniej niewyraźne widzenie.
- Rzadko (do 1 na 1000 osób) występuje między innymi dezorientacja oraz splątanie, a także uczucie paranoi i różnego rodzaju zaburzenia umysłowe. W tej grupie pacjenci zgłaszają również drżenia oraz trudności w poruszaniu się, a lekarze diagnozują również złośliwy zespół neuroleptyczny. Rzadko występuje również sztywność mięśni oraz uczucie gorąca, ponadto w nie większej liczbie niż 1 na 1000 przypadków pojawić mogą się takie działania niepożądane po Viregyt-K jak biegunka i wysypka, a także problemy z oczami, w tym mniejsza ostrość widzenia, pieczenie i zaczerwienienie oczu, a ponadto obrzęk bądź uszkodzenie rogówki. W grupie tej zgłaszane były również problemy z kontrolą pęcherza moczowego, w tym zarówno trudności z oddawaniem moczu, jak również silna i pilna potrzeba jego oddania.
- Bardzo rzadko (do 1 na 10 000 osób) pojawia się nadwrażliwość na światło, a także zaburzenia czynności serca, których skutkiem mogą być obrzęki kostek i duszności. W tej grupie pojawiają się również takie działania niepożądane jak obniżenie ilości białych krwinek, co może skutkować większą podatnością na zakażenia. Nie częściej niż u 1 osoby na 10 000 zmienić mogą się również wyniki badań krwi związane z pracą wątroby.
- Możliwe są również działania niepożądane o nieznanej częstotliwości, której nie da się określić na podstawie dostępnych danych. Zaliczyć można do nich między innymi znacznie zaniżoną temperaturę ciała (wynoszącą mniej niż 35°C), którą obserwuje się szczególnie u dzieci (wówczas należy niezwłocznie zaprzestać stosowania leku). Innym działaniem niepożądanym w tej grupie są zaburzenia kontrolowania popędów, czyli niepohamowany popęd do nietypowych dla pacjenta zachowań. Objawiać może się to różnorodnie, między innymi przez kompulsywne zakupy, znacznie zawyżony popęd seksualny, kompulsywne objadanie się czy nałogowy hazard.
Kiedy nie stosować Viregyt-K?
Lek Viregyt-K nie powinien być podawany dzieciom, które nie skończyły jeszcze 5 lat. Nie powinien być stosowany również przez pacjentów, którzy są uczuleni na amantadynę. Nie powinny go ponadto stosować osoby, które uczulone są na jakikolwiek inny składnik tego leku. Nie należy stosować leku Viregyt-K także u osób, które cierpią na drgawki (np. drgawki padaczkowe), a także u tych pacjentów, którzy chorowali lub chorują na chorobę wrzodową lub ciężką chorobę nerek. W składzie leku Viregyt-K znajduje się ponadto laktoza, więc również pacjenci, którzy mają stwierdzoną nietolerancję cukrów, powinni skonsultować ewentualne przyjęcie leku ze swoim lekarzem prowadzącym. Trzeba również wspomnieć, że kobiety będące w ciąży lub planujące w najbliższym czasie starać się o dziecko również nie powinny przyjmować tego leku, dlatego należy koniecznie poinformować o tych faktach lekarza podczas wywiadu medycznego. Mamy karmiące piersią również nie mogą przyjmować leku Viregyt-K, ponieważ przenika on do mleka i może zaszkodzić dziecku.
Jak przechowywać Viregyt-K?
Lek Viregyt-K powinien być przechowywany w temperaturze nie większej niż 25°C. Kapsułki najlepiej przechowywać w opakowaniu fabrycznym, czyli w butelce z oranżowego szkła, która posiada plastikowe zamknięcie. Należy zadbać, by Viregyt-K przechowywany był w miejscu, które jest niewidoczne i niedostępne dla dzieci.
Cena Viregyt-K?
Lek Viregyt-K jest lekiem refundowanym zgodnie ze wskazaniami, jego cena zależna jest zatem od przysługującej pacjentowi odpłatności. Można go nabyć wyłącznie za okazaniem recepty na Viregyt-K. Cena po refundacji przy chorobie Parkinsona (leczenie dyskinezy późnej u dorosłych) wynosi 6,08 zł (poziom odpłatności wynosi 30%), natomiast cena 100% to 20,28 zł. Lek ten jest bezpłatny dla seniorów 75+ we wskazaniach, które objęte są refundacją.
Skutki uboczne leku Viregyt-K?
Producent informuje w ulotce o możliwości wystąpienia działań niepożądanych oraz częstotliwości, z jaką tego typu działania niepożądane się pojawiają. Zależnie od rodzaju mogą być one mniej lub bardziej uciążliwe. Często ustępują po kilku dniach leczenia, jednak jeśli utrzymują się dłużej, a ich intensywność jest nasilona oraz uciążliwość wysoka, koniecznie należy omówić problem z lekarzem bądź farmaceutą. Szczególną uwagę należy zwrócić na pojawiające się po zażyciu leku Viregyt-K zawroty głowy, drgawki i omdlenia, które wymagają pilnej konsultacji lekarskiej bądź wizyty w szpitalu. Również pozostałe skutki uboczne leku Viregyt-K, które wymieniono szczegółowo w ulotce wraz z częstotliwością ich występowania, należy zgłaszać lekarzowi lub farmaceucie.
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?