USG dopochwowe – w jakim celu się go wykonuje i jak przebiega?

Napisano 18.08.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

USG dopochwowe to badanie, którego przebiegu obawia się wiele kobiet, choć zupełnie niepotrzebnie. Jest to standardowe badanie ginekologiczne, które powinno być wykonywane u kobiet aktywnych seksualnie przynajmniej raz w roku. USG transwaginalne wykonuje się również na wczesnym etapie ciąży, dzięki czemu można wiele dowiedzieć się o rosnącym w macicy zarodku. Co warto wiedzieć o USG dopochwowym, przebiegu tego badania, przygotowaniach do niego oraz interpretacji jego wyników? Czy USG dopochwowe jest bolesne lub powoduje dyskomfort? Na te pytania odpowiemy w poniższym artykule.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

USG dopochwowe – jak wygląda i przebiega badanie

Jeśli zastanawiasz się, jak wygląda USG dopochwowe, musisz wiedzieć, że jest to badanie standardowo wykorzystywane w ginekologii do oceny stanu zdrowia pacjentki. Wykonuje się je w diagnostyce niektórych chorób i nieprawidłowości, a także służy jako metoda badania ginekologicznego, gdy kobieta podejrzewa ciążę. Badanie przeprowadza się z wykorzystaniem specjalnej głowicy USG. Jej średnica ma zwykle 1-2 cm, a długość przyrządu do USG dopochwowego wynosi 15-20 cm. Na głowicę nakłada się prezerwatywę, a dodatkowo stosuje się żel nawilżający, by zabieg był bezbolesny dla pacjentki. Sondę wprowadza się do pochwy pacjentki, obserwując jednocześnie obraz z ultrasonografu na monitorze. Badanie nie jest długie – zazwyczaj trwa kilka-kilkanaście minut. Wykonywane jest najczęściej na leżance lub fotelu ginekologicznym, a czasem pacjentka proszona jest przez ginekologa o umieszczenie ściśniętych w pięści rąk pod pośladkami, by sonda miała większy zakres ruchów.

Jeśli w badaniu ginekologicznym okaże się, że pacjentka wymaga leczenia lub stosować będzie doustne środki hormonalne przez dłuższy czas, warto wiedzieć, że opcją są recepty online. Dzięki nim nie trzeba każdorazowo udawać się do ginekologa po nową receptę na dany preparat, tylko można ją otrzymać przez Internet, bez konieczności wychodzenia z domu.

USG dopochwowe – co wykrywa i kiedy się je zleca?

Badanie, jakim jest USG dopochwowe, jest standardowe, dlatego nie trzeba się go w żadnym wypadku obawiać. USG dopochwowe wykonuje się u kobiet aktywnych seksualnie, jako naturalny element badań prewencyjnych przynajmniej raz w roku. Badanie może ponadto sprawdzić się również w czasie diagnostyki zaburzeń miesiączkowania czy schorzeń narządów rodnych (np. bóle podbrzusza czy niezdiagnozowane krwawienia z dróg rodnych). Będzie przydatne także w przypadku problemów z zajściem w ciążę. USG dopochwowe wykonuje się również we wczesnej ciąży, ponadto może być przydatne w przypadku diagnostyki nowotworów układu płciowego. Warto dodatkowo wiedzieć, że USG transwaginalnego nie wykonuje się natomiast zazwyczaj kobietom, które nie rozpoczęły jeszcze współżycia seksualnego, gdyż jest tu ryzyko uszkodzenia błony dziewiczej.

Jak widać, jest wiele powodów, w związku z którymi lekarz może chcieć wykonać pacjentce USG dopochwowe. Co wykrywa takie badanie? Wykonywane przez lekarza badanie pozwala na sprawdzenie narządów miednicy mniejszej, w tym zbadanie jajników i macicy, szyjki macicy oraz dna miednicy. Badanie pozwala również na ocenę endometrium, ocenę pęcherzyków jajnikowych, a dodatkowo może wykryć np. torbiele, mięśniaki i guzy, w tym np. wczesne stadium raka jajnika. Jego wyniki mogą powiedzieć wiele nie tylko o ewentualnych schorzeniach płciowych, ale również o cyklu kobiety, wieku ewentualnej ciąży i jej prawidłowym przebiegu.

Czy USG dopochwowe boli? Najczęstsze obawy pacjentek

Wiele kobiet obawia się, że zabieg USG dopochwowego będzie bolesny i powodować będzie u nich dyskomfort. Problemem jest tu jednak nie tyle samo badanie, co świadomość wprowadzania przez ginekologa do pochwy specjalistycznego sprzętu medycznego. Zdecydowanie jednak nie ma tu powodu do obaw. Czy USG dopochwowe boli? W żadnym wypadku nie powinien u zdrowej kobiety zabieg ten wiązać się z bólem. Mowa zarówno o dolegliwościach w trakcie badania, jak i po jego zakończeniu, o ile oczywiście badanie zostanie wykonane delikatnie i prawidłowo. Procedura jest bezpieczna i bezbolesna, a dodatkowo nie ma żadnych powikłań. Jeśli jednak zdarzy się, że w czasie badania lub po jego zakończeniu pojawią się u kobiety jakiekolwiek dolegliwości bólowe, najlepiej wspomnieć o tym lekarzowi, gdyż może to świadczyć o wymagających sprawdzenia nieprawidłowościach. Ból może pojawić się, jeśli u kobiety występuje endometrioza lub stan zapalny pochwy, a także w sytuacji, gdy ma ona zapalenie przydatków lub wadę anatomiczną narządów rodnych.

USG transwaginalne – jak się przygotować?

USG dopochwowe (czy też transwaginalne) to badanie, które wykonywane jest w czasie wizyty u ginekologa zarówno profilaktycznie, jak również w celu kontroli stanu zdrowia pacjentki, czy też przed lub w czasie ciąży. Dzięki wprowadzeniu głowicy bezpośrednio do pochwy pacjentki, zabieg charakteryzuje się znacznie większą dokładnością niż USG wykonywane przez powłoki brzuszne. Należy wiedzieć, że kobiety regularnie współżyjące powinny również regularnie wykonywać USG transwaginalne. Jak się przygotować to takiego badania? Nie są potrzebne szczególne przygotowania, jednak pacjentka powinna przed badaniem spróbować opróżnić pęcherz moczowy i oczywiście nie może w tym czasie mieć krwawienia miesiączkowego. Jeśli chodzi przygotowanie przed badaniem, lekarzowi potrzebne będą również podstawowe informacje o stanie zdrowia pacjentki, w tym między innymi o dacie jej ostatniej miesiączki.

Kiedy widać zarodek na USG dopochwowym?

USG dopochwowe jest badaniem, które najczęściej wykonywane jest w pierwszym trymestrze ciąży. Dzięki temu badaniu można bardziej precyzyjnie określić wiek ciąży, a także sprawdzić prawidłowość rozwijania się płodu. W żadnym wypadku badanie to nie jest zagrożeniem dla rozwijającego się w łonie kobiety dziecka, a może dostarczyć wielu cennych informacji o wczesnej ciąży. USG transwaginalne pozwala np. na bardzo wczesne wykrycie ciąży, na co wiele kobiet czeka z niecierpliwością, gdy starają się o dziecko tygodniami, miesiącami, czy też wręcz latami. Kiedy widać zarodek na USG dopochwowym? Już około 4-5 tygodnia ciąży widoczny może być u kobiety pęcherzyk ciążowy, jednak zaleca się wykonanie tego badania około 6-7 tygodnia ciąży, wówczas widoczny może być nie tylko zarodek, ale również jego tętno.

Pierwsze badania prenatalne – dopochwowo czy przez brzuch?

Ocena anatomii płodu możliwa jest między innymi poprzez pierwsze badania prenatalne. Dopochwowo czy przez brzuch? Decyzję w tym przypadku podejmie lekarz indywidualnie w przypadku każdej pacjentki. Najczęściej pierwsze badanie prenatalne wykonywane jest przez powłoki brzuszne, chyba że jest to z jakiegoś powodu utrudnione (np. w związku z ułożeniem dziecka), a wówczas lekarz może zdecydować o wykonaniu USG dopochwowego. Pierwsze badanie prenatalne wykonywane jest między 11 tygodniem a 14 tygodniem ciąży. Lekarz ocenia wtedy rozwój dziecka, sprawdzając wygląd jego głowy, tułowia oraz kończyn, a także dokonywana jest ocena niektórych narządów wewnętrznych płodu. W przypadku pierwszego badania prenatalnego określa się wiek ciąży, a także wykonuje się pomiar przezierności fałdu karkowego, ponadto sprawdza się kość nosową i wykonuje się dodatkowe pomiary. Na tym etapie można już wykryć duże wady anatomiczne dziecka oraz określić ryzyko wad genetycznych.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.