Upławy – co oznaczają żółte upławy? Przyczyny i leczenie

Napisano 18.08.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Różnego rodzaju wydzieliny z pochwy to objawy naturalne, które są niezbędne, by zadbać o prawidłową mikroflorę pochwy, jej odpowiednie nawilżenie i płodność kobiety. Wydzielina o nienaturalnym kolorze lub zapachu może być jednak objawem choroby, zwłaszcza jeśli towarzyszą jej dolegliwości dodatkowe, w tym np. ból podbrzusza, a także pieczenie lub świąd narządów rodnych. Przykładem mogą być np. żółte upławy, które niepokoją niejedną kobietę. Co oznaczają żółte upławy z pochwy i czy zawsze wymagana jest wówczas wizyta u ginekologa i odpowiednio dobrany lek?

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Co to są upławy i jak wyglądają?

Wydzielina z pochwy nie zawsze powinna być powodem do niepokoju. Jej obecność jest naturalna, a wręcz niezbędna, by chronić pochwę przed wysuszeniem i czynnikami zewnętrznymi, oczyszczać ją, a także zapewnić środowisko ułatwiające plemnikom przenikanie do komórki jajowej w czasie dni płodnych. Zwykły śluz to jednak coś innego niż upławy – te bowiem stanowią dla kobiety sygnał alarmowy, że z jej organizmem dzieje się coś nieprawidłowego. Przykładem mogą być właśnie żółte upławy, choć trzeba już w tym miejscu zaznaczyć, że upławy u kobiety mogą mieć różny kolor, konsystencję i zapach. Fizjologiczny śluz z pochwy zwykle jest bezwonny, przeźroczysty, lekko mleczny lub białawy, zależnie od dnia cyklu. Zabarwiona wydzielina świadczy zazwyczaj o infekcji, czyli zachwianiu równowagi flory bakteryjnej pochwy. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja z lekarzem. Specjalista najlepiej będzie w stanie określić, co oznaczają żółte upławy z pochwy w danym przypadku, gdyż ich przyczyny mogą być różne.

Rodzaje upławów – jak rozpoznać patologie?

Wiele kobiet zastanawia się, co to są upławy i jak wyglądają. Jak wspomniano wyżej, upławy mogą być różne, zależnie od rodzaju infekcji. Szczególną uwagę kobieta powinna zwrócić na brązowe lub żółte upławy, białawe upławy o gęstej konsystencji z grudkami, a także na towarzyszący upławom nieprzyjemny zapach, świąd narządów rodnych lub ich pieczenie. Upławy rodzaje mają różne – mogą być między innymi skutkiem zakażeń bakteryjnych, grzybiczych lub pierwotniakowych. W tym miejscu należy zaznaczyć, że kobiety, które decydują się na doustną antykoncepcję hormonalną, powinny wiedzieć, że pigułki nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, jak np. rzęsistkowica. Jeśli zatem Twoim wyborem jest recepta online na tabletki antykoncepcyjne, a nie masz stałego partnera, pamiętaj, by dodatkowo zabezpieczać się mechanicznie (np. prezerwatywą). W przypadku zakażeń grzybiczych upławy zwykle są białe i bardzo gęste, konsystencją przypominają twarożek, a dodatkowo towarzyszy im świąd, zaczerwienienie i obrzęk warg sromowych, co wymaga pilnej konsultacji z lekarzem. Gdy kobieta zaobserwuje żółte upławy z pochwy, również leczenie jest zazwyczaj koniecznością, co szczegółowo omówione zostanie w dalszej części artykułu.  

Co oznaczają żółte upławy z pochwy?

Żółte upławy mogą świadczyć o infekcji intymnej, ale nie muszą być z nią związane. Jeśli żółta wydzielina z pochwy nie ma nieprzyjemnego zapachu i kobieta nie odczuwa dodatkowych dolegliwości, prawdopodobnie nie ma powodów do obaw. Może być to po prostu śluz szyjkowy, który naturalnie występuje zazwyczaj w okresie nieobejmującym owulacji (kiedy to wygląd śluzu jest charakterystyczny). Jeśli jednak dodatkowo (oprócz żółtych upławów z pochwy) pojawi się swędzenie lub pieczenie okolic intymnych, a także nieprzyjemny zapach z dróg rodnych, jest to sygnał, że doszło do zakażenia i najczęściej wiąże się to z zakażeniem bakteryjnym. Żółte upławy z pochwy przyczyny mogą mieć jednak różne, dlatego najlepszej diagnozy dokona lekarz, po wywiadzie medycznym i wykonaniu pacjentce odpowiedniego badania. 

Żółte upławy z pochwy – przyczyny

Przyczyny tego, że pojawiają się u kobiety żółte upławy mogą być różne. Może być to np. efekt nadżerki szyjki macicy. Jest to ubytek nabłonka szyjki macicy, w miejscu którego rozwija się stan zapalny. Towarzyszące kobiecie wówczas dolegliwości mogą obejmować niewielkie plamienia śródcykliczne oraz bóle krzyżowo-lędźwiowe. Jeśli żółtym upławom towarzyszy zielonkawa wydzielina i ból podbrzusza, a dodatkowo kobieta odczuwa świąd w okolicy miejsc intymnych, może być to sygnał zakażenia rzęsistkiem. W tym przypadku pojawić może się również ból przy współżyciu i częste oddawanie moczu. Zakażenie pierwotniakiem przenosi się między innymi drogą płciową. Inną przyczyną pojawienia się żółtych upławów z pochwy jest również zanikowe zapalenie pochwy. Wiąże się ono ze spadkiem stężenia estrogenów i najczęściej dotyka kobiet w czasie menopauzy, objawiając się wówczas atrofią nabłonka macicy. Żółte upławy mogą ponadto pojawić się przy chronicznej suchości pochwy, co wiąże się z jej niedostatecznym nawilżeniem, które skutkuje powstawaniem mikrourazów w czasie stosunku.

Żółte upławy z pochwy – leczenie

Gdy pojawią się u kobiety żółte upławy wraz z dodatkowymi dolegliwościami (lub jakiekolwiek inne upławy, które wydają się nienaturalne), należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, gdyż konieczne może być wdrożenie odpowiednio dobranego leczenia. Oczywiście leki dobiera się do zdiagnozowanej dolegliwości i stopnia nasilenia objawów. Zazwyczaj leczenie nie jest trudne, o ile kobieta w odpowiednio szybkim czasie zgłosi się do lekarza. Zwlekanie nie jest tu polecane, gdyż może dojść do groźnych powikłań wynikających z zaniedbania. Często w przypadku żółtych upławów konieczne jest stosowanie chemioterapeutyków lub antybiotyków, ale może być niezbędny również zabieg ginekologiczny. Objawów żółtych upławów nie wolno bagatelizować, gdyż brak odpowiednio szybko wdrożonego leczenia może prowadzić do poważnych powikłań, w tym np. zapalenia przydatków.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.