Test owulacyjny – pozytywny, negatywny. Jak je czytać i co oznaczają?

Napisano 18.08.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Gdy para stara się o dziecko, pomocne może okazać się comiesięczne śledzenie cyklu, w tym mierzenie temperatury, badanie szyjki macicy i obserwowanie śluzu. Niewiele jest kobiet, które są w stanie określić z wysokim prawdopodobieństwem i dokładnością moment owulacji, opierając się jedynie na prowadzeniu obserwacji swojego ciała. Należy dodatkowo dodać, że może być to zaburzane przez wiele czynników, w tym np. przez stres. Z pomocą przychodzą testy owulacyjne, które wskazują najpłodniejszy okres w cyklu kobiety. W poniższym artykule znajdziesz informacje, jak działa taki test i co zrobić, gdy masz pozytywny test owulacyjny. Podpowiadamy dodatkowo, czy testy owulacyjne mogą nie wykryć owulacji.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Jak działa test owulacyjny?

Test owulacyjny można bez problemu kupić w każdej aptece i nie jest potrzebna do tego recepta. Jeśli zastanawiasz się, jak działa test owulacyjny, musisz wiedzieć, że korzystanie z niego jest bardzo podobne do korzystania z testu ciążowego. Oznacza to, że test bada próbkę moczu i sprawdza w niej stężenie odpowiedniego hormonu. Nie jest to jednak beta-hCG (jak w przypadku testu ciążowego), tylko LH (hormon luteinizujący). Niektóre testy owulacyjne wykrywają nie tylko LH, ale również stężenie estrogenu. By odpowiedzieć sobie na pytanie, kiedy test owulacyjny wychodzi pozytywny, należy przypomnieć, jak działa cykl miesięczny kobiety. Gdy zbliża się owulacja, zaobserwować można tzw. pik LH, co oznacza, że stężenie tego hormonu w organizmie kobiety gwałtownie rośnie. Ten gwałtowny wzrost następuje zwykle 24-48 godzin przed owulacją i swoją maksymalną wartość osiąga przed samym pęknięciem pęcherzyka Graafa. Pozytywny test owulacyjny jest sygnałem dla kobiety, że może ona z wysokim prawdopodobieństwem zajść w tym czasie w ciążę, gdy dojdzie do wytrysku w pochwie. Jeśli zatem kobieta planuje dziecko, warto rozważyć starania już teraz. Jeśli natomiast ciąży nie planuje, lepiej postawić na dobre zabezpieczenie lub powstrzymać się od aktywności seksualnej. 

Test owulacyjny może sprawdzić się przy staraniach o dziecko, aczkolwiek lepiej nie stosować go jako „pewnej” metody antykoncepcji. Jeśli kobieta nie planuje ciąży, powinna rozważyć bezpieczniejsze metody jej zapobiegania, czyli takie, które mają większą skuteczność. Sprawdzić może się np. recepta online na tabletki antykoncepcyjne. Dobrze dobrane i prawidłowo przyjmowane doustne środki antykoncepcyjne wyróżniają się wysoką skutecznością ochrony przed nieplanowanym poczęciem. Nie zapewnią one jednak ochrony przed chorobami wenerycznymi – tu najlepiej postawić na prezerwatywę.

Kiedy test owulacyjny wychodzi pozytywny?

Test wykonuje się przed planowaną z kalendarzyka owulacją. Najlepiej zrobić go ok. 2 dni przed prognozowaną owulacją, a konkretny dzień zależny jest tu oczywiście od długości cyklu danej kobiety. By badanie wyszło poprawnie, nie trzeba wykonywać go z moczu porannego. Dobrze jednak wykonywać testy o stałych porach. Przed samym badaniem warto ponadto ograniczyć ilość przyjmowanych płynów, by próbka moczu nie była zbyt rozcieńczona, gdyż może to zaburzyć ostateczny odczyt wyniku. Najlepiej postępować zgodnie z ulotką danego testu, gdzie krok po kroku wyjaśnione zostanie postępowanie mające na celu sprawdzenie poziomu LH w organizmie. Zależnie od rodzaju testu (paskowy, płytkowy, strumieniowy), próbnik zanurza się w pojemniku z moczem, umieszcza bezpośrednio pod strumieniem moczu lub nakrapia się na płytkę mocz zakraplaczem. Do odczytania wyniku należy przystąpić po określonym w ulotce czasie. Pozytywny test owulacyjny wychodzi, gdy poziom LH (hormonu luteinizującego) jest wysoki. Oznacza to, że owulacja z dużym prawdopodobieństwem (choć nie jest to gwarancją) wystąpi maksymalnie w ciągu dwóch dni od momentu, gdy otrzymamy test owulacyjny pozytywny. Kiedy zacząć starania o dziecko, podpowiemy w dalszej części tekstu.

Jak wygląda pozytywny test owulacyjny?

Jeśli zastanawiasz się, jak wygląda pozytywny test owulacyjny, musisz wiedzieć, że w teście znajdują się najczęściej dwie linie – kontrolna oraz testowa. Pierwsza z nich informuje kobietę o poprawności wykonania testu, druga natomiast wskazuje na ewentualnie zbliżającą się owulację lub jej brak. Pozytywny test owulacyjny jest wtedy, gdy linia testowa ma kolor taki sam lub ciemniejszy od linii kontrolnej. Jeśli linia testowa jest jaśniejsza od kontrolnej lub nie przyjęła zabarwienia wcale, trzeba test wykonać następnego dnia. Brak zabarwienia linii kontrolnej wymaga natomiast powtórzenia testu, gdyż prawdopodobnie został wykonany nieprawidłowo.

Test owulacyjny pozytywny – kiedy zacząć starania?

Gdy wychodzi pozytywny test owulacyjny, wiele kobiet zastanawia się, kiedy jest najlepszy moment, by rozpocząć starania o dziecko. Należy zaznaczyć, że uwolniona komórka jajowa jest w stanie przetrwać zaledwie 24 godziny, jeśli nie dojdzie do zapłodnienia. Plemniki natomiast w drogach rodnych kobiety są w stanie przetrwać znacznie dłużej. Oznacza to, że starania najlepiej rozpocząć już w okresie przedowulacyjnym. Warto zacząć, gdy test owulacyjny wyjdzie dodatni – wówczas jest największa szansa, że dojdzie do zapłodnienia. Oczywiście to również nie daje gwarancji, że wszystko pójdzie pomyślnie. Zapłodniona komórka jajowa musi jeszcze bezpiecznie zagnieździć się w macicy, by ciąża mogła rozwijać się prawidłowo.

Czy testy owulacyjne mogą nie wykryć owulacji? Jaka jest skuteczność?

Niestety trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że nie zawsze kobieta otrzyma pozytywny test owulacyjny, gdy dochodzi do owulacji. Test, mimo swojej wysokiej dokładności, nie działa w 100% idealnie. Może zdarzyć się, że jego wynik nie będzie adekwatny do stanu kobiety. Czy testy owulacyjne mogą nie wykryć owulacji? Niestety tak – fałszywych wyników testów można spodziewać się w wielu sytuacjach. Możliwe są wyniki fałszywe np. w przypadku zespołu policystycznych jajników, ponieważ LH wydzielany jest wówczas nieregularnie. Fałszywy wynik może ponadto pojawić się, gdy mocz jest zbyt rozcieńczony (za duża ilość przyjmowanych płynów przed badaniem) – wówczas test może nie wykryć zbliżającej się owulacji, choć faktycznie do niej dojdzie. Zaburzać wyniki mogą ponadto niektóre leki hormonalne, a dodatkowo dojść może do tego również przy schorzeniu przysadki. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.