Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Tauryną nazywamy aminokwas biogenny, który w niewielkich ilościach wytwarzany jest w organizmie, a w pozostałej części dostarczany jest w żywności, w tym szczególnie z pokarmów zwierzęcych. Należy do aminokwasów niebiałkowych, czyli niezdolnych do tworzenia białka, co jednak nie oznacza, że aminokwasy te nie są ważne dla zdrowia organizmu. W diecie dostarczyć można ją spożywając wątrobę, mięso i ryby, ponadto znajduje się w mleku, ciecierzycy i soczewicy oraz owocach morza. Powoduje zwiększenie wydolności w czasie treningu oraz poziomu spalania tłuszczu w czasie wysiłku.
Spis treści
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Czym jest tauryna?
W tkankach zwierzęcych spotkać można się z substancją jaką jest tauryna. Co to za substancja? Tauryna, czy też kwas 2-aminoetylofulfonowy, jest aminokwasem niebiałkowym, co oznacza, że nie posiada zdolności, by tworzyć wiązania peptydowe, tym samym wchodząc w skład białek. Tauryna w największych ilościach znajduje się w mięśniach szkieletowych, a także w mózgu i sercu, ponadto znaleźć można ją również w siatkówce oka. Pierwszy raz aminokwas ten został wyizolowany z byczej żółci i to właśnie gatunkowej nazwie byka substancja ta zawdzięcza swoją nazwę. Organizm jest zdolny do syntezy tauryny, jednak w ograniczonym zakresie i zdecydowanie na poziomie zbyt małym, biorąc pod uwagę zapotrzebowanie na ten aminokwas. Zapotrzebowanie pokrywane jest zatem poprzez prawidłową dietę, a jeśli ta okazuje się niewystarczająca – również poprzez suplementację.
Taurynę przyjmują w preparatach lub odżywkach między innymi sportowcy, którzy szczególnie zadbać chcą o skuteczność swoich treningów i wydajność organizmu. Jeśli natomiast pacjentowi będą potrzebne inne substancje ważne dla zdrowia, w tym wydany na receptę lek, pomocna może być e-recepta. Z jej pomocą można w kilka chwil otrzymać receptę na preparaty wydawane wyłącznie z przepisu lekarza.
Jak działa tauryna i czy warto ją stosować?
Nie każdy orientuje się, w jaki sposób dietą może być dostarczana do organizmu tauryna. W czym jest tego aminokwasu najwięcej? Postawić należy na produkty pochodzenia zwierzęcego, w tym szczególnie na wątróbkę, mięso, ryby i skorupiaki. Także mleko i jego przetwory to produkty, w których występuje tauryna. W jakich produktach jeszcze znaleźć można tą substancję? Zawierają ją również niektóre gatunki wodorostów. Tauryna podatna jest jednak na obróbkę, co w konsekwencji przyczynia się do obniżenia jej zawartości w produktach przetworzonych. Do niedoborów tauryny przyczynić może się także intensywna aktywność fizyczna.
Tauryna działanie na organizm posiada szerokie i jest bardzo ważna, by nasze ciało funkcjonowało prawidłowo. Substancja ta ma znaczenie dla działania mięśni, w tym także mięśnia sercowego, ponadto jest istotna dla prawidłowego funkcjonowania układu rozrodczego. Aminokwas ten ważny jest również na etapie rozwoju siatkówki oraz układu nerwowego najmłodszych pacjentów.
Właściwości tauryny
Tauryna właściwości posiada różnorodne. Przede wszystkim substancja ta jest antyoksydantem, co ma znaczenie w przypadku ograniczania działania wolnych rodników. Pełni również rolę neuroprzekaźnika i neuromodulatora, a oprócz tego jest modulatorem stężenia jonów wapnia w organizmie. Tauryna zastosowanie w organizmie ma również w stabilizacji błon komórkowych, ponadto ważna jest dla procesu osmozy. Zwiększa produkcję insuliny przez trzustkę, a także wykazuje działanie ułatwiające transport kreatyny. Odpowiednie stężenie tej substancji ważne jest dla metabolizmu tłuszczów oraz wpływa na funkcjonowanie pracy serca oraz obniżenie ciśnienia, a dodatkowo zapewnia ochronę wątrobie.
Suplementacja tauryny — dla kogo?
Aminokwas wykorzystywany jest przy syntezie kwasów żółciowych, a oprócz tego ma znaczenie dla poziomu cukru na czczo, ułatwiając tym samym walkę z cukrzycą. Może przyczyniać się do poprawy wzroku i słuchu, a dodatkowo zmniejsza ryzyko wystąpienia u pacjenta chorób układu krążenia. Suplementacja tauryny może być przydatna u osób, które nie dostarczają jej w odpowiednich ilościach z dietą. Biorąc pod uwagę, co zawiera taurynę, mogą być to między innymi osoby na diecie wegańskiej i wegetariańskiej, a także osoby zmagające się z nadmiernym wypadaniem włosów. Tauryna ceniona jest także przez osoby aktywne fizycznie i sportowców, gdyż regularnie stosowana może korzystnie wpłynąć na wydolność i zdolność do regeneracji, a dodatkowo przyczynia się do zwiększonego spalania tkanki tłuszczowej. Jako że jest neuroprzekaźnikiem i neuromodulatorem, tauryna ma znaczenie dla pracy układu nerwowego i funkcji poznawczych.
Tauryna wpływa korzystnie na koncentrację oraz na mięśnie i ich pracę. Wydłuża czas czuwania i przyczynia się do zmniejszenia produkcji serotoniny, co pozwala ćwiczyć dłużej i efektywniej. Spore jej ilości znajdują się z tego powodu w napojach energetycznych. Tauryna jest też składnikiem wielu suplementów diety. Często występuje z innymi substancjami pobudzającymi, takimi jak guarana czy kofeina. Taurynę zawierają nie tylko suplementy diety, ale również znaleźć można ją w składzie odżywek.
Jeśli pacjenta interesuje tauryna, suplement powinien być jednak przyjmowany w odpowiednich dawkach. Zazwyczaj producent rekomenduje prawidłowe dawkowanie tauryny, które będzie wystarczające, by pokryć dzienne zapotrzebowanie, a przy tym bezpieczne dla organizmu. Organizm pozbywa się nadmiaru tauryny wraz z moczem, co nie zmienia faktu, iż substancję należy stosować wyłącznie zgodnie z zaleceniami.
Skutki uboczne przyjmowania i przedawkowania tauryny
Jeśli tauryna przyjmowana będzie w prawidłowych dawkach, nie powinna negatywnie wpłynąć na organizm. Suplementacja może jednak nie być wskazana w przypadku pacjentów, którzy cierpią na pewne dysfunkcje pracy nerek. Przeciwwskazaniem jest również karmienie piersią, a także choroba dwubiegunowa i przyjmowanie leków psychotropowych, ponadto przeciwwskazaniem jest stosowanie tauryny w ciąży. Stosowana w zbyt wysokich dawkach tauryna skutki uboczne może dawać w postaci dolegliwości żołądkowych, prowadząc do dolegliwości bólowych brzucha, wymiotów, biegunki i w konsekwencji do odwodnienia.
W sieci niekiedy pojawiają się pytania odnośnie bezpieczeństwa suplementacji tauryny. Czy tauryna jest szkodliwa? Trafić można na doniesienia dotyczące śmierci osób suplementujących taurynę, jednak zgony te były efektem nadużywania kofeiny, która obecna jest w dużych ilościach w napojach energetycznych. Tauryna może być jednak szkodliwa dla osób, które mają przeciwwskazania do jej suplementacji.
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?