Mammografia – cena, przebieg. Jak się do niej przygotować i kiedy się na nią udać?

Napisano 09.09.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Wczesne wykrycie nowotworu to największa szansa na jego wyleczenie, dlatego tak ważne są regularnie wykonywane badania profilaktyczne, których przykładem jest mammografia. Cena takiego badania nie ma znaczenia, jeśli pacjentka wykonuje je w ramach NFZ, ale również na badaniu prywatnym nie powinno się oszczędzać, gdyż w grę wchodzić może zdrowie, a nawet życie pacjentki. Co należy wiedzieć o badaniu, jakim jest mammografia? Kiedy należy poddać się pierwszej mammografii i jak często należy takie badania wykonywać kontrolnie? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule. Podpowiadamy również, co jest lepsze – USG piersi czy mammografia. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Mammografia – co to jest?

Profilaktycznych badań nie powinien unikać żaden pacjent – nawet jeśli czuje się zupełnie zdrowo. Jednym z badań, które powinny mieć regularnie wykonywane kobiety jest mammografia. Co to za badanie i na czym polega? Jest to specjalne badanie obrazowe, w przypadku którego stosowane jest promieniowanie rentgenowskie. Badanie mammograficzne (MRTG) może wykryć zmiany, które pojawiły się w obrębie gruczołu piersiowego, co może być pomocne we wczesnej diagnozie nowotworu piersi. W czasie badania mammograficznego wykonywane są badania rentgenowskie każdej piersi, a obraz analizowany jest następnie przez lekarza. Na uzyskanym w ten sposób zdjęciu lekarz jest w stanie dostrzec bardzo wczesne zmiany nowotworowe, które nie są jeszcze wyczuwalne w czasie samobadania piersi. Badanie jest bezpieczne dla pacjentki, ponieważ dawka promieniowania rentgenowskiego jest w tym przypadku bardzo niewielka. Nie jest ponadto wymagane specjalne przygotowanie przez pacjentkę do badania, jakim jest mammografia. Cena tego badania interesuje wiele kobiet, więc temat ten poruszony zostanie w dalszej części artykułu.

Gdzie i kiedy robić mammografię?

Pacjentki często zastanawiają się, gdzie może być zrobiona mammografia. Kiedy robić to badanie to kolejne pytanie, które pojawia się wśród kobiet bardzo często. Jeśli chodzi o miejsce wykonania zdjęcia, to należy udać się do placówki, w której ofercie znajduje się mammografia – może być to placówka stacjonarna lub punkt mobilny – wystarczy rejestracja i pojawienie się w umówionym terminie. Cena badania zależna może być między innymi od miejsca wykonywania mammografii, a także od tego, czy pacjentka wykonuje ją na własną rękę, czy też z zalecenia lekarza. Na pierwszą mammografię powinny zgłosić się pacjentki w wieku powyżej 40 lat, chyba że lekarz zadecyduje inaczej. Zaleca się, by badanie wykonywane było przynajmniej raz na dwa lata u kobiet w wieku między 40 a 50 rokiem życia, chyba że kobieta znajduje się w grupie ryzyka nowotworów piersi, wówczas powinna wykonywać mammografię przynajmniej raz w roku. Kobiety po 50 roku życia powinny natomiast wykonywać mammografię raz w roku. 

Wczesne wykrycie raka piersi daje większą szansę na wyleczenie pacjentki i jej powrót do zdrowia. Nowotwory piersi zwykle w pierwszej fazie rozwijają się „po cichu”, co oznacza, że nie dają żadnych objawów i nawet kobieta, która regularnie wykonuje samobadanie piersi, może zmian nowotworowych nie zauważyć. Jeśli okaże się, że leczenie pozachirurgiczne ma obejmować hormonoterapię lub chemioterapię, pomocna może być recepta online. Dzięki niej pacjentka nie musi każdorazowo zgłaszać się na wizytę stacjonarną u lekarza, by móc kontynuować leczenie.

Ile kosztuje mammografia prywatnie?

Wiele kobiet zastanawia się, jaka jest cena badania, jakim jest mammografia. Cena tego badania nie gra roli, gdy pacjentka zgłasza się na nie w ramach NFZ. Pacjentki w wieku 50-69 lat mogą wykonywać bezpłatną mammografię raz na dwa lata, a kobiety z grupy ryzyka raz na rok. Jeśli zastanawiasz się natomiast, ile kosztuje mammografia prywatnie, musisz wiedzieć, że zależne jest to między innymi od miasta, gdzie wykonywane jest badanie, a także od tego, jaki jest cennik usług medycznych placówki, która takie badanie oferuje. Cena prywatnej mammografii zazwyczaj wynosi 90-150 zł, jednak badania bardziej zaawansowane technologicznie mogą być droższe. 

Czy mammografia w mammobusie jest wiarygodna?

Gdy w grę wchodzi mammografia, możliwe jest wykonanie badania nie tylko w ośrodku, ale również w mobilnym centrum profilaktyki raka piersi, czyli w mammobusie. Takie mammobusy stworzone zostały po to, by ułatwić kobietom dostęp do wczesnej diagnostyki nowotworów piesi, bez względu na miejsce ich zamieszkania. Pacjentki często pytają, czy mammografia w mammobusie jest wiarygodna. Należy wiedzieć, że badanie wykonywane jest w mammobusach dokładnie tak samo jak w punkcje stacjonarnym i na dokładnie takim samym sprzęcie, więc nie trzeba obawiać się jego wiarygodności. W naszym kraju dostępnych jest sporo profesjonalnych mammobusów, których sprzęt jest wysokiej klasy, a załoga medyczna doskonale przeszkolona do swojego zadania. 

Czy mammografia boli? Obawy pacjentek

Mammografia jest badaniem, którego sporo pacjentek się obawia, co wiąże się między innymi z koniecznością lekkiego dociśnięcia piersi. Badanie wykonywane jest bez znieczulenia, co jeszcze bardziej potęguje obawy niektórych pacjentek. Czy mammografia boli? Faktem jest, że w czasie wykonywania mammografii kobieta może odczuwać niewielki ucisk czy lekki ból. Może być to dla niektórych kobiet niekomfortowe, jednak nie jest to niebezpieczne. Badanie powinno być szczególnie dokuczliwe (chwilowy dyskomfort można przeczekać), jednak jeśli pojawi się nagła bolesność piersi, należy niezwłocznie poinformować o tym osobę, która będzie pacjentce wykonywała mammografię.  

Jak wygląda mammografia – przebieg badania

Jak wspomniano wcześniej, do mammografii nie trzeba się szczególnie przygotowywać, jednak zalecane jest, by zgłosić się na to badanie około 10 dnia cyklu, ponieważ w tym czasie piersi kobiety są mniej tkliwe. Jak wygląda mammografia? Samo badanie jest dość proste i nie trwa dużo czasu. Pacjentka musi się do niego rozebrać od pasa w górę, a następnie pierś ustawiana jest w odpowiednim miejscu (na specjalnej płycie) i lekko dociskana jest (drugą płytką) do urządzenia rentgenowskiego. Jest to potrzebne, by pierś została unieruchomiona, co pozwoli na uzyskanie precyzyjnego zdjęcia. Zazwyczaj wykonywane są po dwa zdjęcia każdej piersi, co pozwala na uzyskanie pełnego obrazu gruczołu piersiowego. Zdjęcia następnie analizuje lekarz, a jeśli wynik jest nieprawidłowy, pacjentce zostanie zalecona dalsza diagnostyka, w tym np. biopsja cienkoigłowa. 

USG czy mammografia? Od czego zależy wybór?

Regularne badanie piersi i okolicy sutka to podstawa udanej walki z nowotworami. Wczesne wykrycie zmian nowotworowych to podstawa, jeśli chodzi o pozytywne rokowania i szansę na wyleczenie – jednym z takich badań jest właśnie mammografia. Cena zabiegu nie powinna grać tu roli, gdyż jest to kwestia zdrowia, a to jest bezcenne. Do badania piersi wykorzystywana jest jednak nie tylko mammografia, ale również USG. Nie powinno się traktować tych badań jako równorzędnych. Jeśli chodzi o pytanie „USG czy mammografia”, trzeba wiedzieć, że USG najlepiej sprawdzi się u młodszych pacjentek, u których jest więcej tkanki gruczołowej niż tłuszczowej w piersi. Mammografia to natomiast badanie, który polecane jest zwłaszcza kobietom starszym, u których jest mniej tkanki gruczołowej w piersi i jednocześnie więcej tkanki tłuszczowej. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.