Internista a lekarz rodzinny – do kogo się udać w nagłym przypadku

Napisano 09.09.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Internista, lekarz rodzinny, lekarz ogólny, lekarz pierwszego kontaktu – nazw jest wiele, przez co pacjenci często czują się zagubieni i nie wiedzą, do którego lekarza najlepiej zwrócić się po pomoc. Często nazwy te stosowane są zamiennie, co jest niestety błędem. Internista a lekarz rodzinny to bowiem nie to samo, gdyż lekarze ci mają inne kompetencje, uprawnienia i zakres pracy. Podpowiadamy, co warto wiedzieć w tym temacie.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Czy internista to lekarz rodzinny?

Wiele osób zastanawia się, czy internista to lekarz rodzinny, gdyż zazwyczaj nazwy te stosowane są przez pacjentów zamiennie. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że tak naprawdę mają oni różne specjalizacje. Podstawową różnicą między internistą a lekarzem rodzinnym jest to, że internista może zajmować się leczeniem jedynie osób dorosłych, natomiast lekarz rodzinny ma również uprawnienia pediatryczne, więc może leczyć dzieci. Jeśli chodzi o zależność „internista a lekarz rodzinny”, nie powinno zatem stosować się tych nazw zamiennie, choć na pierwszy rzut oka kompetencje obu tych grup lekarskich wydają się być podobne.

Lekarz rodzinny (lekarz ogólny), jak sama nazwa wskazuje, może objąć podstawową opieką zdrowotną członków całej rodziny, w tym zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe oraz pacjentów w podeszłym wieku. Jego wiedza jest szeroka, podobnie jak uprawnienia i obejmują one różne specjalizacje. Wyróżnić można tu między innymi pediatrię, ginekologię i położnictwo, psychiatrię, okulistykę, chirurgię, dermatologię, neurologię czy laryngologię. Lekarz medycyny rodzinnej pomoże w przypadku najczęstszych przypadłości, ponadto jego działania obejmują również profilaktykę. Oznacza to, że zajmuje się on ogólnym stanem zdrowia pacjenta, bez względu na to, czy mowa o wysokiej temperaturze, katarze, profilaktyce, problemach ze stawami czy nadciśnieniu.

Czy internista to lekarz pierwszego kontaktu?

Warto wiedzieć, że internista nazywany jest przez wielu pacjentów również lekarzem pierwszego kontaktu. Zazwyczaj to właśnie do lekarzy POZ pacjenci kierują swoje pierwsze kroki, gdy ich stan zdrowia budzi wątpliwości lub chcą wykonać badania kontrolne. Czy internista to lekarz pierwszego kontaktu? Tak lub nie. „Lekarz pierwszego kontaktu” to nie nazwa specjalizacji, jak np. internista czy lekarz rodzinny, tylko nazwa stanowiska zajmowanego przez danego lekarza. Oznacza to, że lekarzem pierwszego kontaktu (lekarz podstawowej opieki zdrowotnej POZ) może być między innymi internista, a lekarz rodzinny to kolejna (choć nie jedyna) opcja. Warto wiedzieć, że lekarzem POZ może być również pediatra oraz lekarz bez specjalizacji, który posiada stosowne uprawnienia. Lekarz pierwszego kontaktu zapewnia pacjentowi kompleksową opiekę medyczną – może wystawiać pacjentom recepty, zwolnienia lekarskie i skierowania na badania lub konsultacje u specjalistów. 

Gdy konieczna jest recepta, a do lekarza POZ kolejki są długie, opcją jest również e-recepta online, czyli konsultacja medyczna online z możliwością wystawienia pacjentowi recepty na potrzebne leki. To rozwiązanie znacznie szybsze i w wielu przypadkach wygodniejsze niż wizyta w przychodni, aczkolwiek należy liczyć się z tym, że jest to już świadczenie prywatne.

Internista kto to jest i czym się zajmuje?

By zrozumieć temat „internista a lekarz rodzinny”, należy jeszcze wyjaśnić szczegółowo, kim jest oraz czym zajmuje się internista. Kto to jest? Jest to lekarz, który posiada szeroką wiedzę na temat chorób obejmujących różne układy wewnętrzne. „Internus” to łacińskie słowo, które oznacza „wewnętrzny”. Interna jest zatem specjalizacją obejmującą leczenie chorób narządów wewnętrznych. Internista będzie zajmować się między innymi chorobami układu pokarmowego i oddechowego, układu krążenia, układu moczowego, kostno-stawowego i dokrewnego. Bardzo ważne jest, że internista może zajmować się jedynie pacjentami dorosłymi. To do internisty pacjent zgłasza się w pierwszej kolejności z objawami schorzeń wewnętrznych. To właśnie internista przeprowadza wywiad medyczny, ocenia stan pacjenta, ustala sposób leczenia danej choroby, zleca wykonanie specjalistycznych badań i w razie konieczności kieruje chorego do wybranego specjalisty, wystawiając mu odpowiednie skierowanie. Często to również internista, zamiast specjalisty, prowadzi dalej leczenie chorego, o ile jego przypadek wymaga prowadzenia terapii przez lekarza o węższej specjalizacji.

W nagłych wypadkach – internista czy lekarz rodzinny?

Gdy pojawią się problemy zdrowotne lub będziemy mieć wątpliwości, co do swojego stanu zdrowia, możemy liczyć zarówno na internistę, jak i na lekarza rodzinnego. Jak wspomniano wyżej, internista a lekarz rodzinny to dwie odrębne specjalizacje, których nie powinno się mylić, gdyż różnica jest tu znaczna. Lekarz rodzinny posiada szerszy zakres działań, gdyż może leczyć osoby dorosłe i dzieci, ale też jego wiedza jest bardziej ogólna. Internista natomiast zajmuje się tylko osobami dorosłymi, ponadto jest to specjalista od chorób wewnętrznych, czyli posiada węższą specjalizację. Odpowiedź na pytanie „internista czy lekarz rodzinny” zależna jest zatem między innymi od wieku pacjenta oraz jego dolegliwości. Z dzieckiem lub nastolatkiem należy zgłosić się do pediatry lub właśnie do lekarza rodzinnego, gdyż ma on uprawnienia z zakresu pediatrii. W przypadku nagłych zmian ciała osoby dorosłej, problemów z oddychaniem czy krążeniem lub innych dolegliwości ze strony układów wewnętrznych ciała, pacjent może szukać pomocy u internisty. Na koniec należy dodać, że nagłe wypadki, zwłaszcza bezpośrednio zagrażające życiu pacjenta, to wskazanie wizyty na pogotowiu ratunkowym. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.