Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Fizjoterapeuci pomagają osobom dotkniętym urazem, chorobą lub niepełnosprawnością poprzez ruch i ćwiczenia, terapię manualną, edukację i porady. Utrzymują zdrowie osób w każdym wieku, pomagając pacjentom radzić sobie z bólem i zapobiegać problemom zdrowotnym. Zawód pomaga w rozwoju i ułatwia powrót do zdrowia, umożliwiając ludziom pozostanie w pracy, pomagając im jednocześnie zachować niezależność tak długo, jak to możliwe. Czy fizjoterapeuta to lekarz? Jakie są praktyki stosowane w praktycznej fizjoterapii i rehabilitacji? Czy fizjoterapia pomaga?
Spis treści
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Fizjoterapia — co to?
Fizjoterapia jest zawodem opartym na nauce i przyjmuje holistyczne podejście do zdrowia i dobrego samopoczucia, które skupia się na ogólnym stylu życia pacjenta. U podstaw leży zaangażowanie pacjenta we własną opiekę poprzez edukację, świadomość, wzmocnienie pozycji i udział w leczeniu. Istnieje wiele rodzajów fizjoterapii w tym stomatologiczne (zajmująca się urazami szczękowo-zębowymi), a także uroginekologiczna (pomocna przy problemach z układem rozrodczym).
Z fizjoterapii można skorzystać w każdym momencie swojego życia — nie ma ograniczeń wiekowych, dlatego zabiegi i ćwiczenia są zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Poszczególny plan działania zostanie dopasowany do indywidualnych potrzeb pacjenta. Skierowanie wystawi lekarz, aby postawić daną osobę z powrotem na nogi. Fizjoterapeuta pracuje z pacjentami, aby pomóc im w radzeniu sobie z bólem, równowagą, mobilnością i funkcjami motorycznymi. Czasami można włączyć farmakoterapię, a lekarz przepisze nam odpowiedni środek — wystawiona e-recepta może być zrealizowana w każdej aptece w naszym kraju.
Fizjoterapia – na czym polega?
Fizjoterapeuta współpracuje z pacjentami w celu opracowania zindywidualizowanych programów mających na celu przywrócenie w jak największym stopniu ich zdolności funkcjonalnych i ruchowych. Jest przeszkolony, aby pomagać pacjentom na wszystkich etapach życia — od niemowlęcia do starości — na których funkcję i ruch wpływają między innymi:
- choroba i inne schorzenia zdrowotne,
- uszkodzenia ciała,
- czynniki środowiskowe,
- starzenie się,
- problemy z wagą.
Fizjoterapeuci osiągają to za pomocą różnych metod. Przyjmują podejście holistyczne (obejmujące całe ciało), odnoszące się nie tylko do płaszczyzny fizycznej, ale także do dobrego samopoczucia emocjonalnego, psychicznego i społecznego. Pracują na wszystkich etapach opieki zdrowotnej, w tym profilaktyce, edukacji, interwencji, rehabilitacji i leczeniu, a ich celem jest poprawa jakości życia pacjenta.
Jakie metody i urządzenia wykorzystuje się podczas fizjoterapii?
Fizjoterapia wykorzystuje techniki fizyczne w celu poprawy ruchu, zmniejszenia bólu i sztywności, przyspieszenia procesu gojenia i poprawy jakości życia. Może obejmować wiele różnych podejść terapeutycznych i zapobiegawczych, w zależności od konkretnych problemów, których doświadczamy. Podczas pierwszego spotkania pacjent zostanie poddany ocenie, co pomoże określić, jakiej pomocy może potrzebować.
Trzy główne podejścia, z których może skorzystać fizjoterapeuta, to edukacja i porady, ruch i ćwiczenia, a także terapia manualna.
Jednym z głównych aspektów fizjoterapii jest patrzenie na organizm jako całość, a nie skupianie się na poszczególnych czynnikach urazu. Dlatego udzielanie ogólnych porad na temat sposobów poprawy samopoczucia – na przykład poprzez regularne ćwiczenia i utrzymywanie prawidłowej masy ciała w stosunku do wzrostu i budowy ciała – jest ważną częścią leczenia. Fizjoterapeuta może również udzielić konkretnych porad, które można zastosować w codziennych czynnościach, aby zadbać o siebie i zmniejszyć ryzyko bólu lub kontuzji. Na przykład jeśli doświadczamy bólu pleców, można uzyskać poradę dotyczącą utrzymywania prawidłowej postawy, stosowania prawidłowych technik podnoszenia lub przenoszenia oraz unikania niewygodnego skręcania, nadmiernego rozciągania lub długotrwałego stania.
Fizjoterapeuci zwykle zalecają ruch i ćwiczenia, aby poprawić mobilność i funkcjonowanie. Może to obejmować:
- ćwiczenia mające na celu poprawę ruchu i siły w określonej części ciała – zwykle należy je regularnie powtarzać przez określony czas;
- czynności wymagające poruszania całym ciałem, takie jak chodzenie lub pływanie – mogą one pomóc w rekonwalescencji po operacji lub urazie wpływającym na mobilność;
- ćwiczenia wykonywane w ciepłej, płytkiej wodzie (hydroterapia lub terapia wodna) – woda może pomóc zrelaksować się i wesprzeć mięśnie i stawy, jednocześnie zapewniając opór, który pomoże ci stopniowo rosnąć w siłę;
- porady i ćwiczenia, które pomogą zwiększyć lub utrzymać aktywność fizyczną – udzielone zostaną porady na temat tego, jak ważna jest aktywność fizyczna oraz jak ćwiczyć w bezpieczny i skuteczny sposób;
- porady dotyczące korzystania z pomocy ułatwiających poruszanie się.
Terapia manualna to technika, w której fizjoterapeuta za pomocą rąk manipuluje, mobilizuje i masuje tkanki ciała. To może pomóc:
- złagodzić ból i sztywność,
- poprawić krążenie krwi,
- wydajniej odprowadzać płyn z poszczególnych części ciała,
- poprawić mobilność różnych części ciała,
- zrelaksować się.
Terapia manualna może być stosowana w leczeniu określonych problemów, takich jak ból pleców, ale może być również przydatna w przypadku szeregu schorzeń, które nie wpływają na kości, stawy ani mięśnie. Na przykład masaż może poprawić jakość życia niektórych osób z poważnymi lub długotrwałymi schorzeniami, zmniejszając poziom lęku i poprawiając jakość snu.
Inne techniki stosowane czasami przez fizjoterapeutów, które mogą pomóc złagodzić ból i przyspieszyć gojenie, obejmują:
- akupunkturę – polegająca na wkłuwaniu cienkich igieł w określone punkty ciała w celu zmniejszenia bólu i przyspieszenia regeneracji;
- przezskórną elektryczną stymulację nerwów (TENS) – małe, zasilane bateryjnie urządzenie służy do dostarczania prądu elektrycznego do dotkniętego obszaru w celu złagodzenia bólu;
- ultradźwięki – gdzie fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości są wykorzystywane do leczenia uszkodzeń tkanek głębokich poprzez stymulację krążenia krwi i aktywności komórek, w celu zmniejszenia bólu i skurczów oraz przyspieszenia gojenia.
Warto również zaznaczyć, że nie wszystkie techniki będą stosowane w fizjoterapii dziecięcej.
Kto powinien skorzystać z fizjoterapii?
Fizjoterapia jest pomocna w leczenie ogromnej liczby schorzeń i urazów. Niektóre przykłady obejmują:
- ortopedia — w tym ból pleców, zespół cieśni nadgarstka, artretyzm, ból krzyża, rwa kulszowa problemy ze stawami;
- neurologia — np. choroba Alzheimera, stwardnienie rozsiane, neuropatia (uszkodzenie nerwów), zawroty głowy (w tym zaburzenia równowagi), porażenie mózgowe, udar mózgu, wstrząs mózgu;
- autoimmunologiczne — m.in. fibromialgia, zespół Raynauda, reumatoidalne zapalenie stawów;
- choroby przewlekłe — jak astma, cukrzyca, otyłość, wysokie ciśnienie;
- przebyte urazy;
- problemy wynikające ze starzenia się;
- poprawę sprawności fizycznej;
- poprawę ogólnego samopoczucia.
Fizjoterapeuci mogą pracować w przychodni, szpitalu, domu opieki, ośrodku rehabilitacyjnym, ale też jeździć do domu pacjenta. Często współpracują z lekarzami, przekazując informacje zwrotne dotyczące postępów pacjenta i wszelkich problemów, które zauważą podczas pracy z nimi.
Ile kosztuje fizjoterapia?
Cena fizjoterapii jest zależna od wielu czynników np. placówki czy miejscowości, w której się leczymy. W większych miastach zwykle koszt jednej wizyty to 130-200 zł, a w mniejszych miejscowościach i na wsiach około 100-120 zł. Inny koszt będzie również w przypadku fizjoterapii prywatnej, a refundowanej w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ).
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?