Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Zawiesina doustna Zentel podawana jest pacjentom w przypadku zarażenia pasożytami. Jest to produkt wydawany na receptę, który należy zażywać zgodnie z zaleceniami lekarza. Co warto wiedzieć o Zentel zawiesina doustna 400 mg/20 ml, 20 ml? Jakie są konkretne wskazania do przyjęcia tego leku, a także kto nie może go przyjmować? Czy zawiesina Zentel ma działania niepożądane? Jakie środki ostrożności należy zachować, gdy lekarz przepisze terapię tym preparatem?
Spis treści
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Kiedy stosujemy lek zawiesinę Zentel?
Zawiesina doustna Zentel to lek na bazie albendazolu, który wykorzystywany jest w chorobach pasożytniczych różnego rodzaju. Takie choroby mogą we wczesnym stadium nie dawać żadnych objawów, jednak mogą również wiązać się ze zmęczeniem, nudnościami i biegunkami, bólami brzucha i anemią, a w zaawansowanych stadiach nieleczone choroby pasożytnicze mogą być nie tylko niebezpieczne dla zdrowia, ale również zagrażać życiu. Jeśli pacjent podejrzewa zarażenie pasożytami lub ma objawy, które mogą świadczyć o obecności pasożytów w organizmie, powinien udać się niezwłocznie do lekarza, by ten ocenił zasadność przepisania zawiesiny doustnej Zentel.
Lek Zentel zawiesina doustna 400 mg/20 ml, 20 ml sprawdzi się między innymi w przypadku zarażenia:
- tasiemcem,
- owsikiem ludzkim,
- glistą ludzką,
- tęgoryjcem dwunastniczym i amerykańskim,
- węgorkiem jelitowym,
- włosogłówką ludzką.
E-recepta online na Zentel, zawiesina doustna 400 mg/20 ml, 20 ml
Należy mieć na uwadze, że Zentel, zawiesina doustna 400 mg/20 ml, 20 ml to lek dostępny wyłącznie na receptę, co oznacza, że nie można kupić go w aptece na własną rękę. E-recepta na zawiesinę Zentel może być wystawiona przez uprawnionego lekarza, jeśli ten stwierdzi wskazania do zażycia leku przez pacjenta i jednocześnie nie znajdzie przeciwwskazań do takiej terapii. By otrzymać receptę na lek, można zgłosić się do lekarza stacjonarnie, ale opcją jest również konsultacja przez Internet, której wynikiem może być recepta online na zawiesinę doustną Zentel. Recepta przez Internet nie różni się niczym od recepty wystawianej w czasie wizyty stacjonarnej, ponadto również jej sposób realizacji w aptece jest identyczny.
Skład zawiesiny Zentel
W składzie leku Zentel, zawiesina doustna 400 mg/20 ml, 20 ml znajduje się albendazol. Opakowanie zawiera 20 ml zawiesiny i w tych 20 ml znajduje się 400 mg albendazolu. Jest to substancja czynna, która ma działanie przeciwpasożytnicze. Mechanizm jej działania opiera się na blokowaniu wchłaniania glukozy przez pasożyty i ich larwy, przez co doprowadza do ich śmierci. Lek skuteczny jest również w przypadku jaj pasożytów. W składzie zawiesiny doustnej Zentel znajdują się również substancje dodatkowe, które szczegółowo wymieniono w ulotce, która dołączona jest do preparatu.
Dawkowanie zawiesiny Zentel
Zawiesina doustna Zentel powinna być przyjmowana zgodnie z zaleceniami lekarza. Ilość koniecznych dawek leku lekarz ustala indywidualnie, biorąc pod uwagę stan pacjenta i jego wiek. Pacjent nie powinien na własną rękę modyfikować ustalonego przez lekarza dawkowania.
- W przypadku zarażenia owsikami, glistą ludzką, włosogłówką lub tęgoryjcem, zalecane dawkowanie u dorosłych i dzieci powyżej 2 lat to 20 ml zawiesiny w jednej dawce.
- Gdy w grę wchodzi podejrzenie zarażenia tasiemcem lub węgorkiem jelitowym, zalecane dawkowanie u dorosłych i dzieci powyżej 2 lat to 20 ml zawiesiny doustnej Zentel raz na dobę przez 3 dni.
Jeżeli wyżej wspomniana terapia Zentel, zawiesina doustna 400 mg/20 ml, 20 ml okaże się niewystarczająca, lekarz może zalecić pacjentowi ponowną kurację po 3 tygodniach.
Lek Zentel w formie zawiesiny przyjmuje się doustnie, po wcześniejszym wstrząśnięciu. Może być podawany z jedzeniem lub bez. W przypadku większej ilości dawek, najlepiej przyjmować je o stałych porach. Trzeba wiedzieć, że pominięcie dawki nie jest wskazaniem do przyjęcia dawki podwójnej – należy przyjąć kolejną dawkę o wcześniej ustalonej porze.
Lek powinien być przechowywany w temperaturze mniejszej niż 25°C i należy chronić go przed światłem. Preparatu nie można zażywać, gdy minie jego data ważności. Niewykorzystany lek nie powinien być przez pacjenta wyrzucany do zwykłego kosza na odpady i nie można również leku wyrzucać do kanalizacji, gdyż jest to szkodliwe dla środowiska. W celu uzyskania informacji na temat prawidłowej utylizacji preparatu, najlepiej zgłosić się do farmaceuty.
Bardzo ważne jest nie tylko prawidłowe zażywanie leku i stosowanie się do zaleceń lekarskich, ale również to, by w czasie kuracji i po jej zakończeniu pacjent podjął się działań prewencyjnych, które pomogą w zapobieganiu zarażeniu wtórnemu siebie lub zarażeniu innych. W tym celu należy pilnować higieny osobistej i higieny posiłków. Konieczne jest dokładne mycie rąk, w tym zwłaszcza po kontakcie ze zwierzętami, wizycie w toalecie i przed każdym posiłkiem. Należy również dokładnie myć warzywa i owoce, a także pilnować, by spożywać mięso po właściwej obróbce cieplnej oraz unikać picia brudnej wody. Niestosowanie się do tych zasad może przyczynić się do ponownego zarażenia robakami, a jego skutki mogą być poważne.
Przyjmowanie zawiesiny Zentel w ciąży i w czasie karmienia piersią
Ciąża (lub choć jej podejrzenie) stanowi przeciwwskazanie do przyjmowania leku Zentel, zawiesina doustna, 400 mg/20 ml, 20 ml. Jeśli pacjentka wie, że jest w ciąży lub podejrzewa, że może w niej być, powinna koniecznie poinformować o tym swojego lekarza, gdyż preparat ten może prowadzić do uszkodzenia płodu. By uniknąć ryzyka zażycia Zentel na wczesnym etapie ciąży, gdy kobieta jeszcze nie wie, że wkrótce zostanie mamą, najlepiej by zawiesina Zentel była zażywana przez kobiety w wieku rozrodczym w pierwszych 7 dniach po miesiączce lub ewentualnie po otrzymaniu negatywnego wyniku testu ciążowego. Trzeba ponadto wiedzieć, że również kobiety karmiące piersią nie powinny zażywać zawiesiny Zentel, chyba że korzyści terapii przewyższają jej ryzyko.
Przeciwwskazania i działania niepożądane po zastosowaniu zawiesiny Zentel
Zentel zawiesina doustna 400 mg/20 ml, 20 ml nie jest lekiem przeznaczonym dla każdego pacjenta. Podstawowym przeciwwskazaniem do jego zażywania jest nadwrażliwość na składniki zawiesiny doustnej Zentel, w tym zarówno na albendazol, jak również na składniki dodatkowe tego leku. Zawiesina Zentel nie powinna być również przyjmowana przez kobiety w ciąży, a także kobiety, które podejrzewają, że mogą w niej być.
Zawiesina doustna Zentel może mieć działania niepożądane, choć nie muszą one wystąpić u każdego pacjenta. O pojawieniu sią działań niepożądanych najlepiej poinformować lekarza lub farmaceutę.
- Niezbyt częste skutki uboczne (u 1-10 pacjentów na 1000) obejmują nudności i wymioty, a także bóle brzucha i biegunki. U pacjentów pojawić mogą się również bóle i zawroty głowy.
- Rzadkie skutki uboczne (u 1-10 pacjentów na 10 000) obejmują objawy związane z nadwrażliwością, czyli np. świąd, wysypkę i pokrzywkę.
- Bardzo rzadkie skutki uboczne (u mniej niż 1 pacjenta na 10 000) obejmują ciężkie reakcje skórne, w tym rumień wielopostaciowy oraz zespół Stevensa-Johnsona.
W przypadku niektórych objawów, które mogą pojawić się w związku z zażyciem leku Zentel, konieczne jest niezwłoczne zgłoszenie się do lekarza – zwłaszcza jeśli pojawią się przynajmniej dwa z nich. Do objawów tych zaliczyć można między innymi wymioty, nudności, zaburzenia widzenia, silne bóle głowy, drgawki. Takie objawy mogą być związane z obumieraniem pasożytów zlokalizowanych w mózgu.
Ze względu na to, że zawiesina Zentel może powodować zawroty głowy, w przypadku pojawienia się takich objawów, należy wstrzymać się z prowadzeniem pojazdów i obsługiwaniem maszyn.
Czy można stosować zawiesinę Zentel z innymi lekami?
Ze względu na możliwe interakcje zawiesiny doustnej Zentel z niektórymi lekami, należy poinformować lekarza o zażywanych obecnie lekach, a także o tych, które zażywane były ostatnio lub mają być zażywane niedługo. Wpływ na działanie leku Zentel zawiesina doustna 400 mg/20 ml, 20 ml mogą mieć między innymi: rytonawir (przepisywany w przypadku zakażenia wirusem HIV), fenobarbital (przepisywany jako lek nasenny, przeciwdrgawkowy i uspokajający), karbamazepina (przepisywana w przypadku padaczki), cymetydyna (przepisywana w przypadku wrzodów żołądka), deksametazon (przepisywany w przypadku alergii i stanów zapalnych), fenytoina (przepisywana w przypadku padaczki) oraz prazykwantel (przepisywany w przypadku zarażeń robakami).
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?