Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Tabletki do rozgryzania i żucia Zentel stosuje się u pacjentów w przypadku zarażenia pasożytami, w tym zarówno robakami płaskimi, jak i obłymi. Lek działa na formy dorosłe, larwy i jaja pasożytów, jednak dostępny jest jedynie na receptę. Co należy wiedzieć o leku Zentel 400 mg, tabletki do rozgryzania i żucia, zanim pacjent rozpocznie terapię? Jakie lek ma konkretne wskazania i przeciwwskazania? Czy tabletki Zentel można bezpiecznie przyjmować w ciąży i łączyć z innymi lekami?
Spis treści
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Zentel tabletki – co to za lek i kiedy się go używa?
Zentel jest lekiem przeciwpasożytniczym w postaci tabletek do rozgryzania i żucia. Substancją czynną tego leku jest albendazol, który sprawdzi się w przypadku walki z robakami płaskimi i obłymi w przypadku dzieci i osób dorosłych. Lek sprawdzi się zarówno w przypadku pasożytów i ich larw, jak również w przypadku jaj pasożytów. Pacjent powinien wiedzieć, że objawy zarażenia pasożytami nie zawsze są oczywiste, zwłaszcza na początku, jednak z czasem może się pojawić zmęczenie, bóle brzucha, nudności, biegunki, a nawet anemia. Wdrożenie leczenia jest w tym przypadku koniecznością, gdyż zarażenie pasożytami może być nie tylko szkodliwe dla zdrowia, ale też niebezpieczne dla życia.
Lek Zentel, 400 mg, tabletki do rozgryzania i żucia może być podawany, jeśli u pacjenta doszło do:
- zarażenia glistą ludzką,
- zarażenia tasiemcem,
- zarażenia włosówką ludzką,
- zarażenia owsikiem ludzkim,
- zarażenia tęgoryjcem dwunastniczym lub amerykańskim,
- zarażenia węgorkiem jelitowym.
E-recepta online na Zentel 400 mg tabletki do rozgryzania i żucia, 1 tabletka
Zentel 400 mg, tabletki do rozgryzania i żucia można kupić w aptece jedynie w sytuacji, gdy pacjentowi zostanie wystawiona przez lekarza e-recepta. Warto wiedzieć, że lek może zostać pacjentowi przepisany nie tylko w czasie stacjonarnej wizyty lekarskiej, ale również po konsultacji lekarskiej online i wówczas będzie to recepta online. Oczywiście należy wiedzieć, że recepta przez Internet, podobnie jak recepta wystawiana w czasie wizyty stacjonarnej, będzie wystawiona pacjentowi tylko wtedy, gdy lekarz stwierdzi wskazania do terapii przeciwpasożytniczej i jednocześnie w wywiadzie medycznym wykluczy przeciwwskazania do jej przeprowadzenia u danego pacjenta. Przepisany przez Internet lek można bez problemu zrealizować w aptece – procedura postępowania jest standardowa.
Jaki skład mają tabletki Zentel?
W skład Zentel 400 mg, tabletki do rozgryzania i żucia wchodzi substancja czynna, czyli albendazol, a także substancje dodatkowe, których szczegółowy spis znajduje się w ulotce, która została dołączona do opakowania. Jedna tabletka Zentel zawiera 400 mg albendazolu i w niektórych przypadkach może być już wystarczająca, by pozbyć się robaków. Albendazol uniemożliwia wchłanianie glukozy pasożytom, co prowadzi do ich osłabienia, utraty energii i w konsekwencji do ich śmierci.
Tabletki Zentel mają kolor bladopomarańczowy i charakterystyczny owocowy zapach. Są podłużne i dwustronnie wypukłe. Z jednej strony znajduje się na nich wytłoczenie „ALB 400”, a z drugiej strony znajduje się linia podziału.
Dawkowanie tabletek Zentel
Zentel 400 mg, tabletki do rozgryzania i żucia należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. Jak wspomniano wcześniej, w niektórych przypadkach już jedna tabletka Zentel może okazać się skuteczna w walce z pasożytami, aczkolwiek w niektórych przypadkach wymagać będzie to dłuższej terapii lub jej powtórzenia. Pacjent nie powinien modyfikować zaleceń lekarskich na własną rękę. Zgodnie z ulotką:
- Zalecana dawka tabletek Zentel przy zarażeniu owsikami, glistą ludzką, włosogłówką lub tęgoryjcem wymaga podania 400 mg albendazolu, czyli jednej tabletki.
- Zalecana dawka tabletek Zentel przy zarażeniu tasiemcem lub węgorkiem jelitowym, to 400 mg albendazolu, czyli 1 tabletka na dobę przez 3 dni.
W sytuacji gdy wyżej wymienione dawkowanie okaże się nieskuteczne, lekarz może zdecydować o ponownym przeprowadzeniu terapii lekiem Zentel, jednak muszą upłynąć od wcześniejszej terapii 3 tygodnie.
Tabletki Zentel mogą być przyjmowane wraz z jedzeniem lub bez jedzenia, nie ma potrzeby podawania ich na czczo. Można je połknąć w całości i popić odpowiednią ilością wody. Tabletki mogą być ponadto rozkruszane, żute lub rozgryzane i nie wpłynie to negatywnie na sposób ich działania. Jeśli dawek jest więcej, dobrze przyjmować je o stałych porach. Jeżeli pacjent przypadkowo pominie tabletkę, nie powinien zażywać dwóch jednocześnie, by uzupełnić pominiętą.
Tabletki Zentel powinny być przechowywane w miejscu, do którego nie mają dostępu dzieci. Tabletek nie można zażywać, gdy minie data ich ważności, ponadto nie można wyrzucać ich do kanalizacji, czy też do domowego kosza na odpady. O zasadach bezpiecznej dla środowiska utylizacji leku poinstruuje pacjenta farmaceuta.
Przeciwwskazania i możliwe skutki uboczne stosowania tabletek Zentel
Tabletki Zentel nie mogą być podawane wszystkim pacjentom. Przede wszystkim nie mogą ich zażywać osoby, które mają uczulenie na albendazol oraz na składniki pomocnicze, które znajdują się w każdej tabletce. Trzeba również wiedzieć, że Zentel 400 mg, tabletki do rozgryzania i żucia nie są przeznaczone dla kobiet w ciąży i kobiet, które podejrzewają ciążę, lecz jeszcze jej nie wykluczyły.
Tabletki Zentel mogą również mieć skutki uboczne, choć ich wystąpienie u każdego pacjenta nie jest oczywiście obligatoryjne. Jeśli pacjent zaobserwuje u siebie jakiekolwiek działania niepożądane, które mogłyby być związane z zażyciem Zentel w tabletkach, powinien skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
- Niezbyt często (1-10 na 1000 osób) zgłaszane są przez pacjentów bóle i zawroty głowy, a także biegunki, wymioty, nudności i bóle brzucha.
- Rzadko (1-10 na 10 000 osób) zgłaszane są przez pacjentów objawy nadwrażliwości, w tym wysypka, świąd i pokrzywka.
- Bardzo rzadko (mniej niż u 1 na 10 000 osób) zgłaszane są przez pacjentów ciężkie reakcje skórne, np. zespół Stevensa-Johnsona i rumień wielopostaciowy.
Bezwzględnie należy zgłosić się do lekarza, jeśli pacjent zaobserwuje u siebie w związku z zażyciem tabletek Zentel przynajmniej dwa objawy z wymienionych: nudności, wymioty, drgawki, zaburzenia widzenia, silne bóle głowy. Tego typu dolegliwości mogą być powiązane z obumieraniem pasożytów w mózgu, których obecności w tym miejscu pacjent może być zupełnie nieświadomy – do czasu zażycia leku.
Trzeba mieć na uwadze, że jednym ze skutków ubocznych tabletek Zentel są zawroty głowy, więc jeśli pojawią się one u danego pacjenta, nie powinien on obsługiwać maszyn i prowadzić pojazdów.
Łączenie tabletek Zentel z innymi lekami i z alkoholem
W ulotce preparatu nie wspomniano o łączeniu Zentel 400 mg, tabletki do rozgryzania i żucia z alkoholem, jednak wspomniano, że tabletki Zentel nie mogą być łączone z niektórymi lekami. Niektóre preparaty medyczne mogą zaburzać sposób działania tabletek Zentel lub zwiększać prawdopodobieństwo pojawienia się działań niepożądanych. Pacjent podczas wywiadu medycznego powinien zatem poinformować lekarza o lekach, które aktualnie zażywa, zażywał niedawno lub planuje zażywać niedługo. Szczególnie mowa tutaj o takich lekach jak np.: oraz prazykwantel (przepisywany w przypadku zarażeń robakami), rytonawir (stosowany w przypadku zakażenia wirusem HIV), deksametazon (stosowany w przypadku alergii i stanów zapalnych), karbamazepina (stosowana w przypadku padaczki), cymetydyna (stosowana w przypadku wrzodów żołądka), fenytoina (stosowana w przypadku padaczki), fenobarbital (stosowany jako lek uspokajający, nasenny i przeciwdrgawkowy).
Tabletki Zentel w czasie ciąży i laktacji
Trzeba wiedzieć, że Zentel 400 mg, tabletki do rozgryzania i żucia nie są przeznaczone dla kobiet w ciąży, gdyż ta stanowi główne przeciwwskazanie do ich zażycia. Jeżeli kobieta wie, że jest w ciąży lub podejrzewa taką ewentualność, musi poinformować o tym swojego lekarza, ponieważ zażyte przez nią Zentel 400 mg, tabletki do rozgryzania i żucia mogą skutkować uszkodzeniem płodu. Zgodnie z ulotką, zaleca się, by kobiety w wieku rozrodczym, które są aktywne seksualnie, zażywały tabletki Zentel w pierwszych 7 dniach cyklu (pierwsze siedem dni po wystąpieniu miesiączki) lub przed zażyciem tabletki wykonały test ciążowy (wynik musi być negatywny!). Pozwoli to uniknąć ryzyka uszkodzenia płodu na wczesnym etapie ciąży, jeśli kobieta nie zdaje sobie sprawy, że w nią zaszła. Trzeba dodatkowo zaznaczyć, że tabletki Zentel nie powinny być przyjmowane również przez kobiety, które karmią piersią dziecko. W ich sytuacji preparat można podać tylko, gdy korzyści terapii ewidentnie przewyższają jej ryzyko.
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?