EllaOne

Napisano 19.11.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 5 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

EllaOne to tzw. tabletka „po”, czyli preparat zaliczany do antykoncepcji awaryjnej. Jest to lek dostępny wyłącznie na receptę, a jego stosowanie powinno być zgodne z zaleceniami lekarza i informacjami, które znajdują się w ulotce. Skutkiem działania ellaOne jest opóźnienie lub zahamowanie owulacji, dzięki czemu plemniki uwolnione do dróg rodnych kobiety nie mogą zapłodnić komórki jajowej. Metoda wyróżnia się wysoką skutecznością, o ile tabletka zostanie przyjęta w możliwie najkrótszym czasie od współżycia. Co jeszcze należy wiedzieć o tabletkach ellaOne? Jaki jest mechanizm ich działania i skutki uboczne?

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

EllaOne – czym jest ten lek?

EllaOne jest środkiem zaliczanym do grupy awaryjnych środków antykoncepcyjnych, które w Polsce dostępne są wyłącznie na receptę. Składnikiem czynnym jest tu octan uliprystalu. Jego działanie polega na hamowaniu lub opóźnianiu owulacji, więc tabletka nie będzie skuteczna, jeśli do owulacji już doszło. Lek sprawdzić może się w przypadku ryzykownego współżycia, gdy istnieje realne ryzyko zajścia w ciążę. Mowa między innymi o stosunku bez zabezpieczenia lub współżyciu z zabezpieczeniem, które z jakiegoś powodu zawiodło. Tabletki ellaOne powinny być jednak stosowane sporadycznie – w żadnym wypadku nie mogą stanowić głównej metody zabezpieczenia przed ciążą. Należy dodatkowo pamiętać, że antykoncepcja awaryjna może ochronić kobietę przed zapłodnieniem, ale nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

E-recepta online na EllaOne

Wspomniano już wcześniej, że środki z grupy antykoncepcji awaryjnej w Polsce kupić można wyłącznie na receptę. E-recepta na ellaOne może być co prawda wystawiona przez każdego lekarza, nie tylko ginekologa, jednak podstawowym problemem jest krótki czas na jej zażycie – nie zawsze można przecież dostać się do specjalisty od ręki. Opcją chętnie wybieraną w tej sytuacji jest recepta online na Escapelle. Wystawiona może być ona po zdalnej konsultacji lekarskiej, jeśli oczywiście lekarz nie stwierdzi przeciwwskazań do stosowania leku przez kobietę. Recepta przez Internet na Escapelle nie różni się niczym od recepty wystawianej w trakcie wizyty stacjonarnej u lekarza, więc również wykupienie leku w aptece odbywa się dokładnie tak samo.

Stosowanie leku EllaOne

Tabletki ellaOne mogą być przydatne w przypadku odbycia ryzykownego stosunku seksualnego. Można przez to rozumieć współżycie bez zabezpieczenia lub z zabezpieczeniem, które mogło okazać się zawodne. Przykładem może być pęknięcie lub zsunięcie się prezerwatywy lub nieprawidłowo stosowana antykoncepcja hormonalna. Tabletkę należy przyjąć w możliwie najkrótszym czasie od stosunku i nie powinno się w tym przypadku zwlekać, gdyż ma to duży wpływ na skuteczność ochrony przed ciążą. Jeśli w czasie do 3 godzin od przyjęcia ellaOne wystąpią wymioty, zaleca się niezwłoczne przyjęcie kolejnej pigułki, gdyż istnieje ryzyko, że wcześniejsza nie zaczęła jeszcze działać.

Tabletki stosuje się w celu niedopuszczenia zajścia w ciążę. Nie przyczyniają się one natomiast do przerwania ciąży już istniejącej.

Skutki uboczne stosowania EllaOne

Przyjęcie leku ellaOne może wiązać się u niektórych pacjentek z wystąpieniem działań niepożądanych. Nie muszą one wystąpić u każdej kobiety, jednak należy liczyć się z taką ewentualnością. W ulotce leku szczegółowo opisane zostały możliwe działania niepożądane. Zgodnie z informacjami tam zawartymi:

  • Częste skutki uboczne (pojawiające się u 1 na 10 pacjentek przyjmujących tabletkę) obejmują między innymi bóle i zawroty głowy, a także mdłości i wymioty oraz uczucie dyskomfortu bądź bólu brzucha. Często pojawiają się również wahania nastroju i zmęczenie pacjentek, a dodatkowo dolegliwości bólowe pleców i mięśni.
  • Niezbyt częste skutki uboczne (pojawiające się u 1 na 100 pacjentek przyjmujących tabletkę) to głównie wrażenie suchości w ustach, problemy z gazami i zgagą, a także biegunka. Pojawić mogą się zmiany skórne, trądzik lub świąd, ponadto nie są wykluczone również uderzenia gorąca i zaburzenia apetytu. W tej grupie zgłaszane są również zaburzenia emocjonalne i wzrokowe, a także wrażenie niepokoju lub uczucie pobudzenia. Pojawić może się dodatkowo migrena lub zaburzenia snu, a nawet senność, ponadto częste działania niepożądane obejmują również złe samopoczucie, gorączkę i dreszcze. Wspomnieć należy także o możliwości wystąpienia nietypowych krwawień z pochwy (nieregularne, obfite lub przedłużające się). Dojść może również do podrażnienia pochwy i pojawienia się upławów, a także do PMS i zmiany popędu płciowego (wzrost lub spadek).
  • Rzadkie skutki uboczne (pojawiające się u 1 na 1000 pacjentek przyjmujących tabletkę) obejmują między innymi takie objawy jak bardzo skąpe krwawienie miesiączkowe, świąd lub dolegliwości bólowe narządów rodnych czy ból w czasie stosunku. Nie jest wykluczone również pęknięcie torbieli jajnika. Inne rzadkie działania niepożądane to np. zaburzenia smaku i suchość w gardle, a także przekrwienie oczu i światłowstręt czy dziwne uczucie w oku. Nie jest wykluczone większe pragnienie i pojawienie się pokrzywki, a także zawrotów głowy, drżenia czy dezorientacji. Możliwy jest również spadek koncentracji pacjentki, a nawet dojść może do omdlenia.

Pojawienie się jakichkolwiek działań niepożądanych po zażyciu ellaOne jest wskazaniem do konsultacji z lekarzem lub farmaceutą. W tym miejscu należy zaznaczyć, że część objawów niepożądanych ellaOne bardzo przypomina symptomy wczesnej ciąży. Jeśli zatem wystąpią one u kobiety, a dodatkowo nie pojawi się na czas krwawienie miesiączkowe, koniecznie należy wykonać test ciążowy, by upewnić się, że nie doszło do zapłodnienia.

EllaOne przy karmieniu piersią

Jeśli kobieta karmi dziecko piersią i musi zażyć antykoncepcję awaryjną, musi mieć świadomość tego, że nie będzie mogła przystawiać dziecka do piersi przez określony w ulotce czas. W przypadku tabletki ellaOne należy wstrzymać się z karmieniem dziecka piersią przez tydzień od zażycia środka. W tym czasie zaleca się korzystanie z laktatora, by utrzymać laktację. Nie można jednak odciągniętego za pomocą laktatora mleka podawać dziecku – mleko należy wyrzucić.

Kto nie powinien stosować leku EllaOne?

Wskazaniem do przyjęcia tabletki ellaOne jest uzasadnione podejrzenie, że odbyty w niedalekiej przeszłości stosunek seksualny może prowadzić do ciąży. Nie każda kobieta, która posiada jednak wskazania do przyjęcia tabletki ellaOne, może ją bezpiecznie zażyć. W ulotce opisane zostały zatem również przeciwwskazania do przyjęcia środka. Wśród nich wymienić należy szczególnie uczulenie na substancje wchodzące w skład leku. Mowa zarówno o składniku czynnym, którym jest octan uliprystalu, jak również o składnikach pomocniczych leku. Przy wywiadzie medycznym kobieta bezwzględnie powinna zgłosić również lekarzowi, jeśli jest w ciąży lub choć ma podejrzenia, że już może być w ciąży, a także jeśli zmaga się z ciężką chorobą wątroby lub ciężką postacią astmy. Bardzo ważne również, by w wywiadzie medycznym kobieta poinformowała lekarza o zażywanych przez siebie lekach (aktualnie, do niedawna i tych, które planuje zacząć przyjmować), gdyż ellaOne może mieć wpływ na działanie niektórych medykamentów i niektóre leki mogą wpływać na działanie ellaOne.

EllaOne – kiedy należy go zażyć i jaka jest jego skuteczność?

Zgodnie z ulotką ellaOne może być przyjęta w dowolnym dniu cyklu miesiączkowego, o dowolnej porze, bez względu na posiłek (przed/w trakcie/po posiłku). Warto pamiętać, że głównym czynnikiem wpływającym na skuteczność leku jest czas jego przyjęcia. Pigułkę należy przyjąć w możliwie najkrótszym czasie od współżycia. Kobieta ma na to 120 godzin od stosunku, jednak najrozsądniejszym wyjściem, jeśli jest taka możliwość, jest przyjęcie tabletki w pierwsze 24 godziny od stosunku.

Skuteczność przyjętej prawidłowo tabletki ellaOne jest wysoka, jednak nie wynosi ona 100%. Należy liczyć się zatem zawsze z niewielką możliwością zajścia w ciążę, mimo przyjęcia tabletki na czas. W ulotce zaznaczono, że istnieją pewne niejednoznaczne dowody mogące świadczyć o tym, że na skuteczność leku wpływać może również masa ciała pacjentki. Wysokie BMI i wysoka masa ciała mogą wiązać się z mniejszą skutecznością leku, jednak wymaga to jeszcze poszerzonych badań. Skuteczności ochrony przed ciążą nie zwiększy również jednoczesne przyjęcie ellaOne i tabletki zawierającej lewonorgestrel – w tym przypadku skuteczność leku może wręcz zostać obniżona. Kobieta powinna ponadto mieć świadomość, że kolejny stosunek bez zabezpieczenia lub z zabezpieczeniem wadliwym, który odbędzie się po zażyciu tabletki ellaOne, również może prowadzić do ciąży – tabletka nie zapewnia wówczas ochrony przed zapłodnieniem.

Jeśli mimo zastosowania tabletki ellaOne u kobiety nie pojawi się krwawienie miesiączkowe, koniecznie należy wykonać test ciążowy. Możliwe jest kilkudniowe opóźnienie miesiączki po ellaOne, co jest normalne, jednak opóźnienie krwawienia o ponad 7 dni lub wystąpienie krwawienia nietypowego i dodatkowych objawów mogących sugerować ciążę, wymaga niezwłocznej weryfikacji.

EllaOne – środki ostrożności

Niektóre z działań niepożądanych związanych z zażyciem ellaOne mogą przyczynić się do problemów przy prowadzeniu pojazdów i obsłudze maszyn. Mowa między innymi o zawrotach głowy, spadku koncentracji, senności i zaburzeniach widzenia. Jeśli wystąpią one u kobiety, powinna ona zrezygnować chwilowo z obsługi maszyn i prowadzenia pojazdów. Należy wiedzieć ponadto, że w skład tabletki ellaOne wchodzi laktoza. Informacja ta może być ważna w przypadku kobiet, które zmagają się z nietolerancją pewnych cukrów.

Przypomnieć należy w tym miejscu również, że ellaOne może wpływać na działanie niektórych leków i inne leki mogą wpływać na działanie ellaOne. Z tego względu bardzo ważne, by poinformować lekarza w wywiadzie o przyjmowanych na receptę i na własną rękę środkach. Konieczne jest również zapoznanie się z treścią ulotki i sprawdzenie wymienionych w niej leków – ewentualne wątpliwości w tym zakresie najlepiej omówić z lekarzem lub farmaceutą przed zażyciem ellaOne.

Pacjentka powinna mieć również świadomość, że ellaOne może zmniejszać skuteczność tabletek i plastrów antykoncepcyjnych. Jeśli kobieta zabezpiecza się w ten sposób, nie powinna jednak po zażyciu ellaOne rezygnować ze stosowanej antykoncepcji. Należy stosować ją jak dotychczas, jednak dodatkowo zaleca się zabezpieczanie się prezerwatywą aż do rozpoczęcia kolejnego cyklu.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.