Bartonella – objawy psychiczne

Napisano 05.09.2022 | Asystentka Medyczna | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Choroba ta jest często mylona i utożsamiana z boreliozą. Bakterie z grupy Bartonella są Gram-ujemnymi pałeczkami, ich źródłem mogą być zwierzęta domowe i dzikie. Do zakażenia dochodzi wskutek bezpośredniego kontaktu ze zwierzęciem zainfekowanym tą bakterią, może to być zadrapanie albo ugryzienie. Patogen może być także przenoszony przez owady żywiące się krwią — kleszcze, pchły i wszy. Bakterie krążąc z krwią, przedostają się do śródbłonka naczyń krwionośnych, a następnie przenikają do erytrocytów, krwinek czerwonych, w obydwu miejscach dochodzi do ich namnażania.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Czym jest bartonella?

Być może zastanawiasz się: bartonella co to jest właściwie? Jest to choroba wywołana przez bakterie z rodzaju Bartonella. Jej objawy są uzależnione od gatunku bakterii, która je wywołała. U ludzi najczęściej zakażenie wywołuje bakteria Bartonella henselae. Inna nazwa to choroba kociego pazura. 

Jakie są objawy bartonelli? 

U chorych w miejscu ugryzienia powstaje pęcherzyk albo małe grudki, po dwóch tygodniach dochodzi do zakażenia organizmu. W początkowym etapie dochodzi do zapalenia okolicznych węzłów chłonnych, mogą być one bolesne, a nawet ropieć. Wśród objawów wyróżnia się także gorączkę, ogólne złe samopoczucie, bóle brzucha. Bartonella jest szczególnie niebezpieczna u osób z obniżoną odpornością —  może prowadzić do poważnych chorób, między innymi do encefalopatii, zakażenia wsierdzia i zapalenia płuc. Pacjenci skarżą się również na chroniczne zmęczenie, bezsenność i drażliwość. 

Czy przy bartonelli występują objawy psychiczne?

Bartonella może atakować układ nerwowy, jej objawy mogą być mylone ze stwardnieniem rozsianym, może powodować problemy z pamięcią, niekontrolowaną agresję, dezorientację i myśli samobójcze. Może również wywoływać stan zapalny kory mózgowej, a w konsekwencji problemy z mówieniem, koncentracją i myśleniem. Stan zapalny hipokampu może wywoływać nadmierne uczucie głodu, problemy z utrzymaniem temperatury ciała, uczucie ciągłego zmęczenia i problemy ze snem. 

Bartonella – diagnoza i leczenie 

Bartonelloza nie zawsze jest łatwa do zdiagnozowania, ponieważ objawy mogą być podobne do tych związanych z innymi infekcjami bakteryjnymi i wirusowymi. Przypomina również boreliozę. Wiele osób cierpiących na bartonellozę nie ma żadnych zauważalnych objawów. Najczęstszymi objawami są gorączka, ból i obrzęk stawów i węzłów chłonnych. Objawu te świadczą już o głębokiej infekcji. 

Chorzy najczęściej przyjmują antybiotyki, które po pewnym czasie przynoszą znaczną poprawę zdrowia. W przypadku złego samopoczucia i podejrzenia ugryzienia przez kleszcza, czy po kontakcie z dzikim zwierzęciem, należy udać się do lekarza w celu uzyskania diagnozy i rozpoczęcia leczenia. Po diagnozie dostaniemy na leki receptę. E-recepta w postaci 4 cyfrowego kodu, to wielkie ułatwienie dla pacjentów, Zrealizujemy ją w każdej aptece.

Jak długo leczy się bartonellę? Zazwyczaj najskuteczniejsza jest terapia za pomocą antybiotyków przez okres co najmniej kilku tygodni.

Chorobę lekarz stwierdza na podstawie rozpoznania, rozmowy z pacjentem, a także wyników badań. 

Choroby, które powstają na skutek zakażenia tą bakterią

Bartonella może być równie niebezpieczna, jak borelioza, bakterie z tej grupy wywołują schorzenia nazywane bartonelozami, należą do nich:

 – choroba kociego pazura objawiająca się podwyższeniem temperatury ciała, pogorszeniem samopoczucia i bólami brzucha,

 – gorączka okopowa, jej objawy to podwyższona temperatura i dreszcze, bóle mięśni i stawów oraz rumieniowe stany zapalne na skórze,

 – encefalopatia pozapalna, może przyjąć formę padaczki, zaburzeń nastroju i osobowości.

Czy bartonella jest zaraźliwa? Chorobę zalicza się do grupy schorzeń zakaźnych. Przenoszona jest przez bezpośredni kontakt z krwią zakażonego bakterią zwierzęcia, tylko w taki sposób można się nią zarazić.

Encefalopatia po zakażeniu bartonellą

Zastanawiając się, jakie badania na bartonellę można wykonać, należy pamiętać, że choroba jest wykrywana poprzez odkrycie we krwi swoistych przeciwciał. Obserwując niepokojące objawy, trzeba skontaktować się z lekarzem. Bakteria może wywołać encefalopatię, jest to trwałe lub przewlekłe uszkodzenie mózgu, które prowadzi do utraty funkcji ruchowych albo intelektualnych oraz zaburzeń w zachowaniu. Zakłóceniu ulegać może pamięć, mowa oraz skojarzenia.

U większości osób infekcja będzie trwała kilka tygodni i przebiegała łagodnie. U pacjentów obserwuje się, w miejscu uczulenia niewielkie zgrubienie, jak po ukąszeniu dużego komara. Nie wiele osób doświadcza poważnych trudności zdrowotnych, szczególnie w przypadku szybko podjętego leczenia. Jednak u niektórych osób mogą pojawić się poważniejsze problemy związane z zakażeniem, takie jak obrzęk wokół mózgu lub oczu, który wymaga leczenia antybiotykami.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.