Zapalenie trzustki

Napisano 28.07.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Ostre bóle brzucha, które utrudniają funkcjonowanie to podstawa, by pacjenta obejrzał lekarz. Kontakt z lekarzem i zrobienie odpowiednich badań szczególnie zalecane są, gdy dochodzi nie tylko do pojawienia się bólu w nadbrzuszu, ale równocześnie do pojawienia się objawów takich jak nudności i wymioty, a także do podwyższenia temperatury ciała, co może oznaczać, że chora jest trzustka, a wówczas stosuje się leki na zapalenie trzustki. Stan ten wymaga pilnowania odpowiedniego leczenia – chory powinien stosować się do zaleceń lekarza, ponadto istotna jest odpowiednia dieta. Co warto wiedzieć o zapaleniu trzustki i jego leczeniu u pacjentów? Ważne informacje znajdziesz poniżej.  

Zapalenie trzustki – przyczyny

Trzustka to niewielki gruczoł, który jest bardzo ważny, jeśli chodzi o prawidłowe działanie układu pokarmowego. Narząd ten odpowiada za produkowanie soku trzustkowego, w skład którego wchodzą enzymy trawienne, które trafiają bezpośrednio do dwunastnicy, gdzie ich działanie zostaje aktywowane i jest niezbędne, by możliwe było prawidłowe trawienie. Przyczyny zapalenia trzustki mogą być różne. Choroba ta może wiązać się między innymi z nadużywaniem alkoholu, jednak może być również następstwem nieodpowiedniej diety, w tym zwłaszcza diety zbyt tłustej lub zbyt obfitej, a także nadwagi i otyłości. Do zapalenia trzustki może prowadzić również niedrożność przewodu żółciowego lub obecność kamieni żółciowych, ponadto choroba ta może pojawić się w związku z wcześniej występującym zakażeniem wirusowym. Schorzenie może rozwinąć się również w związku z przyjmowaniem niektórych leków, a także wiązać się z urazami lub bulimią. Przyczyną chorób trzustki niekiedy może być również nadczynność przytarczyc. Dobrze dobrane i zażywane zgodnie z zaleceniami lekarza leki na zapalenie trzustki to podstawa, ponieważ nieleczona choroba może mieć bardzo poważne powikłania. 

Objawy zapalenia trzustki

Wyróżnić można ostre zapalenie trzustki (OZT) oraz zapalenie przewlekłe. Obie te postacie choroby mają inny charakter, przebiegają inaczej i mogą mieć inne objawy. Leki na ostre zapalenie trzustki mogą być konieczne, jeśli pacjent odczuwa przeszywający ból brzucha, który zlokalizowany jest w jego górnej części. Tego typu dolegliwości bólowe mogą promieniować aż do pleców. Ból związany jest z tym, że enzymy zaczynają trawić własne białko oraz tłuszcze. Dolegliwości towarzyszące to między innymi gorączka, nudności i wymioty, a także żółtaczka, podwyższone tętno i obniżone ciśnienie. Pojawić może się również ból w mięśniach, a przy tym bardzo łatwo o odwodnienie w tym czasie. Gdy w grę wchodzi przewlekłe zapalenie trzustki, dochodzi do zaprzestania sprawnej pracy narządu, a ból jest tak nasilony, że utrudnia prawidłowe funkcjonowanie – dolegliwości bólowe zanikają wraz z zaprzestaniem produkcji enzymów przez trzustkę. Dolegliwości towarzyszące to między innymi odwodnienie, cukrzyca, biegunki i wymioty, a także lekkie zżółknięcie skóry oraz gałek ocznych. 

Powyższe objawy mogą świadczyć o tym, że potrzebne są leki na zapalenie trzustki. Zamiast udawać się do apteki po leki na zapalenie trzustki bez recepty, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza w celu otrzymania właściwej diagnozy. Konieczne mogą być dodatkowe badania, w tym między innymi oznaczenie enzymów trzustki w moczu i surowicy krwi, a także prześwietlenie, USG lub tomografia komputerowa i inne badania. 

Powikłania zapalenia trzustki

Jeśli leki na zapalenie trzustki nie zostaną podane w porę lub będą zażywane nieprawidłowo, możliwe są poważne powikłania zapalenia trzustki. Zaliczyć można do nich między innymi nowotwór trzustki, a także zwężenie przewodu żółciowego. Do powikłań zapalenia trzustki zaliczyć można również cukrzycę i zakrzepicę, a także torbiele rzekome trzustki. Przepisane przez lekarza leki na zapalenie trzustki na receptę należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza – często, zwłaszcza w przypadku ostrego zapalenia trzustki, konieczna jest ponadto hospitalizacja. Leki na ostre zapalenie trzustki to niejednokrotnie środki przeciwbólowe i antybiotyki, ponadto często u pacjenta konieczne jest uzupełnienie płynów ustrojowych oraz niedoborów elektrolitów. Lek na przewlekłe zapalenie trzustki to między innymi opioidy, koanalgetyki i leki przeciwbólowe, ponadto konieczna może być substytucja enzymów trzustkowych i suplementacja witaminy D. 

Leczenie zapalenia trzustki. Czego unikać w diecie po wyleczeniu?

Dobrze dobrane leki na zapalenie trzustki to nie wszystko. Ważne jest nie tylko odpowiedzialne stosowanie przepisanego leku, ale również przejście pacjenta na dietę lekkostrawną i ubogotłuszczową, która nie będzie obciążać dodatkowo układu trawiennego. Potrzebne może być również uzupełnianie niedoborów witamin, które rozpuszczalne są w tłuszczach. Zwykle zaleca się małe, jednak regularne posiłki i suplementację witamin E, A, D i K (kapsułki zawierające te witaminy posiada w sprzedaży każda apteka). Konieczne jest tu bezwzględne przestrzeganie zaleceń dietetyka – to kwestia zdrowia, a nawet życia pacjenta. Oczywiście w przypadku tego typu zaburzeń należy również zdecydowanie zrezygnować z alkoholu i palenia papierosów, a także spożywania produktów ciężkostrawnych. 

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.