Zatoki i homeopatia – czy warto stosować leki homeopatyczne

Napisano 07.06.2022 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Do najważniejszych objawów związanych z zapaleniem zatok zalicza się zatkany nos, trudności z oddychaniem i ból głowy. Inne objawy choroby to wydzielina z nosa, ponadto często u pacjentów obserwuje się śluz. Pojawia się też ból i podrażnienie gardła, chrypka, a także ucisk głowy podczas schylania. Chore zatoki często związane są z kaszlem, poza tym pojawia się katar. Jeśli chodzi o uciążliwą dolegliwość, jaką są chore zatoki, homeopatia, będąca formą medycyny niekonwencjonalnej, coraz częściej zastępuje tradycyjne leki stosowane na dolegliwości związane z tym schorzeniem. Jak działają leki homeopatyczne i jak je stosować? Zapraszamy do artykułu!

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Leki homeopatyczne przy zapaleniu zatok — jak działają?

Zapalenie zatok to nieprzyjemna dolegliwość, która wymaga leczenia. Jeśli pacjent ma chore zatoki, homeopatia może okazać się skutecznym rozwiązaniem. Lek homeopatyczny na zatoki dobierany jest w zależności od objawów towarzyszących zapaleniu zatok, poza tym leczenie dobiera się w zależności od przyczyny choroby. Inne produkty stosuje się do leczenia zapalenia zatok będących efektem działania bakterii, a inne wirusów, czy też grzybów. Mając na myśli zapalenie zatok, leki homeopatyczne stosowane przy schorzeniu mają różne działanie. Przykładowo krople do nosa pomagają na katar, bardzo dobrze radząc sobie z zalegającą wydzieliną. Stosowanie tego rodzaju środków możliwe jest zarówno przez dorosłych, jak i przez dzieci. Z kolei tabletki do ssania mają na celu łagodzenie objawów zapalenia zatok, do których zalicza się katar, chrypkę, bóle i zawroty głowy itd. Granulki pod język mają natomiast na celu łagodzenie bólu zatok i złagodzenie karatu.

Czytaj także:

Jeśli pacjent cierpi na przewlekłe zapalenie zatok i potrzebuje pilnie leków, a przez długie kolejki wizyta u lekarza nie jest możliwa, rozwiązaniem może okazać się e-recepta. To wygodny sposób, dzięki któremu już w kilka chwil pacjent może otrzymać SMS z kodem na niezbędny lek. W tym celu wystarczy wypełnić zamieszczony w Internecie formularz medyczny.

Czy leki homeopatyczne są dobre na zatoki?

Zapalenie zatok można podzielić na ostre, przewlekłe oraz nawracające. W przypadku chorych zatok konieczne jest podjęcie leczenia, ponieważ nieleczone zatoki mogą stać się przyczyną wystąpienia poważnych stanów chorobowych. W celu identyfikacji schorzenia najlepiej udać się do lekarza, który na podstawie wywiadu oraz stosownych badań potwierdzi lub wykluczy zapalenie zatok. Jeśli chodzi o leczenie dolegliwości, jaką są chore zatoki, homeopatia może okazać się skutecznym sposobem na pozbycie się dokuczliwych objawów choroby.

Mając na myśli leczenie zatok, homeopatia może okazać się dobrą metodą, jednak bardzo ważne jest, by terapia odbywała się pod okiem terapeuty. Homeopatia na zatoki u dziecka również może przynieść zamierzone efekty, pod warunkiem, że będzie stosowana w odpowiedni sposób. Ważne jest przede wszystkim dobieranie produktów w zależności od występujących u chorego objawów.

Jak stosować homeopatię przy zatokach?

W zależności od objawów towarzyszących chorobie lekarz przepisać może pacjentowi leki przeciwbólowe, a także obkurczające błony śluzowe. Przy gorączce stosuje się również leki przeciwgorączkowe. W przypadku nadkażenia bakteryjnego choremu podaje się antybiotyki. Na zatoki homeopatia również może okazać się doskonałym rozwiązaniem. Ważny jest tutaj sposób użycia leków i unikanie błędów związanych z przyjmowaniem leków homeopatycznych.

Homeopatia na zatoki powinna być w stosowana w odpowiedni sposób – leki należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. Każda jednostka chorobowa jest inna, dlatego w zależności od rodzaju objawów, dla poprawienia jakości życia stosuje się różne preparaty. Jeśli chodzi o zapalenie zatok, homeopatia powinna być stosowana z odpowiednią częstotliwością. Im choroba pojawia się częściej i ma ostrzejszy przebieg, tym leki powinny być przyjmowane częściej. Pamiętać należy również o konieczności przyjmowanie leków homeopatycznych przed lub po posiłku. Co ważne, podczas stosowania leków homeopatycznych nie jest przeciwwskazane stosowanie innych leków.

W jakiej postaci przyjmować leki homeopatyczne przy chorych zatokach?

Jeśli chodzi o chore zatoki, homeopatia może okazać się rozwiązaniem, które skutecznie zastąpi leki przeciwzapalne. Obecnie na rynku dostępne są leki homeopatyczne występujące w wielu wygodnych do stosowania postaciach. W aptekach znaleźć można zarówno tabletki homeopatyczne na zatoki do ssania zmniejszające dolegliwości górnych dróg oddechowych, a także łagodzące obecność objawów, do których zalicza się m.in. ból gardła i głowy. Sprawdzić się mogą również krople homeopatyczne na zatoki, których zadaniem jest rozrzedzenie wydzieliny oraz łagodzenie kataru. Niekiedy pacjenci stosują także inne leki homeopatyczne o dobrej skuteczności, do których zalicza się np. umieszczane pod językiem granulki.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.