Kiedy e-recepta nie może zostać wystawiona?

Napisano 14.06.2021 | Asystent Medyczny | Czas czytania: < 1 min.

E-recepta online może, jednak nie musi być wystawiona po konsultacji medycznej online. Jeśli lekarz nie stwierdzi wyraźnych wskazań do przepisania Pacjentowi danego leku lub pojawią się wątpliwości natury medycznej odnośnie bezpieczeństwa stosowania tego leku u Pacjenta, recepta może nie zostać wystawiona. Jeżeli lekarz stwierdzi przeciwskazania do zażywania leku przez Pacjenta, formularz zostanie przez niego wypełniony nieprawidłowo lub zaistnieje podejrzenie nierzetelnego uzupełnienia formularza, lekarz może odmówić wystawienia e-recepty. W wyjątkowych przypadkach lekarz ma prawo poprosić Pacjenta o dosłanie dokumentacji medycznej, uwiarygadniającej prośbę o e-receptę – w przypadku jej niedosłania recepta może nie zostać wystawiona. To również od lekarza zależy ponadto ilość opakowań leku, jaką obejmować będzie wystawiona e-recepta online. 

Nie można uzyskać e-recepty online na:

  • leki o działaniu narkotycznym i odurzającym,
  • leki psychoaktywne i benzodiazepinę,
  • dożylną marihuanę,
  • wyroby medyczne.

W przypadku niewystawienia e-recepty, Pacjent musi mieć świadomość, że środki nie zostaną mu zwrócone (dokonywana przez Pacjenta płatność dotyczy konsultacji online, której efektem może być e-recepta online – nie dotyczy ona w żadnym wypadku „zamówienia e-recepty online”).

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.