Co oznacza pieczenie w kolanie?

Napisano 25.12.2022 | Asystentka Medyczna | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Odczucia takie jak pieczenie w kolanie, szczypanie w kolanie, uczucie pieczenia w kolanie, nagłe palące lub kłujące bóle w kolanie mogą zwiastować różne problemy zdrowotne, więc kategorycznie nie należy ich ignorować. Leczenie objawów może odbywać się poprzez zażywanie odpowiednio dobranych leków. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się co oznacza piekący ból kolana, jakie są jego możliwe przyczyny. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Pieczenie w kolanie a stan zapalny

Pieczenie w kolanie i nagłe bóle kolana mogą być spowodowane różnymi czynnikami, w tym stanem zapalnym. Jeśli masz stan zapalny w kolanie, możesz odczuwać pieczenie, ból, obrzęk, sztywność i trudności z ruchami w stawie. Stan zapalny w kolanie może być spowodowany różnymi czynnikami, takimi jak urazy, choroby zapalne, infekcje lub inne schorzenia. Aby ustalić przyczynę odpowiadającą za palący ból w kolanie i zalecić odpowiednie leczenie, należy skonsultować się z lekarzem. Lekarz może zlecić badania, takie jak rezonans magnetyczny lub RTG, aby ustalić przyczynę i zalecić odpowiednie leczenie.

Czytaj także:

Warto rozważyć również skorzystanie z serwisów oferujących usługę typu recepta online, a także konsultacje medyczne z lekarzem. który wyjaśni co oznacza pieczenie w kolanie w Twoim przypadku i dopasuje odpowiednie leczenie.

Pieczenie w kolanie objawy

Pieczenie w kolanie to jedna z najczęstszych dolegliwości u biegaczy. Uczucie pieczenia może być spowodowane różnymi problemami, w tym urazem łąkotki, zapaleniem ścięgna rzepki i chondromalacją rzepki.

Jeśli doświadczasz któregoś z tych objawów, ważne jest, abyś jak najszybciej poszukał leczenia u ortopedy lub lekarza medycyny sportowej, aby upewnić się, że nie spowodujesz dalszych uszkodzeń stawu kolanowego.

Objawy pieczenia w kolanie

 • Ból kolana, który nasila się podczas aktywności i ustępuje po kilkugodzinnym odpoczynku
 • Ból kolana, który nasila się podczas wchodzenia i schodzenia ze schodów lub wzniesień
 • Uczucie blokowania lub łapania w stawie kolanowym podczas chodzenia lub biegania
 • Ból kolana, który nasila się podczas aktywności i poprawia się w czasie odpoczynku
 • Ból z przodu kolana, który nasila się podczas klęczenia lub kucania
 • Zaczerwienienie i ciepło wokół stawu kolanowego
 • Ból z tyłu kolana, który nasila się podczas chodzenia po schodach lub wzniesieniach
 • Tkliwość nad wyrostkami kostnymi, takimi jak rzepka, bulwa kości piszczelowej, nadkłykieć boczny kości udowej, nadkłykieć przyśrodkowy kości udowej i dalsza część kości piszczelowej.

Przyczyny pieczenia w kolanie

Piekące kolano lub kłujący ból kolana mogą być spowodowane różnymi czynnikami. Oto kilka możliwych przyczyn, dlaczego piecze kolano. 

Palący ból w kolanie to częsta dolegliwość. Kolano jest stawem, który składa się z dwóch zaokrąglonych powierzchni, zwanych kłykciami, oraz dwóch płaskich powierzchni, zwanych powierzchniami stawowymi. Kłykcie pokrywa gładka warstwa chrząstki. Powierzchnie stawowe pokryte są chrząstką hialinową, która jest przezroczysta i błyszcząca jak szkło. Ten rodzaj chrząstki umożliwia swobodny ruch między kośćmi, nie powodując tarcia między nimi.

Łąkotka przyśrodkowa i boczna to klinowe poduszki z tkanki włóknistej znajdujące się po obu stronach powierzchni stawowej kości udowej i piszczelowej. Działają one jako amortyzatory podczas noszenia ciężarów i pomagają w stabilizacji stawu kolanowego.

Zapalenie jest reakcją organizmu na uraz lub podrażnienie wywołane urazem lub zakażeniem. Może powodować obrzęk (edema), zaczerwienienie (erythema), ciepło (calor), ból (dolor) i utratę funkcji w dotkniętym obszarze. Zapalenie występuje, gdy białe krwinki przemieszczają się do zranionego miejsca, aby walczyć z bakteriami lub wirusami, które mogły dostać się do organizmu przez otwartą ranę lub skaleczenie.

Pieczenie w kolanie przyczyny 

 1. Urazy: skręcenia, zwichnięcia i złamania, mogą prowadzić do pieczenia w kolanie.
 2. Choroby zapalne: takie jak zapalenie stawów, mogą powodować pieczenie w kolanie.
 3. Infekcje: Infekcje, takie jak zapalenie kości lub zapalenie stawów, mogą prowadzić do pieczenia w kolanie.
 4. Schorzenia: takie jak choroba zwyrodnieniowa stawów, reumatoidalne zapalenie stawów lub choroba Leśniowskiego-Crohna, mogą powodować pieczenie w kolanie.
 5. Inne czynniki: takie jak np. zespół wiedźmy, zapalenie tkanek miękkich i zapalenie błony maziowej, mogą prowadzić do pieczenia w kolanie.

Aby ustalić przyczynę uczucie pieczenia w kolanie i zalecić odpowiednie leczenie, należy skonsultować się z lekarzem. Lekarz może zlecić badania, takie jak rezonans magnetyczny lub RTG, aby ustalić przyczynę i zalecić odpowiednie leczenie.

Infekcje bakteryjne a pieczenie w kolanie

Infekcje bakteryjne mogą prowadzić do palącego bólu w kolanie. Najczęstsze infekcje bakteryjne, które mogą powodować piekące kolana to:

 1. Zapalenie kości (osteomyelitis) jest infekcją kości, która może powodować pieczenie w kolanie.
 2. Zapalenie stawów (artritis) jest infekcją stawów, która może prowadzić do pieczenia w kolanie.
 3. Zapalenie tkanek miękkich (fasciitis) to infekcja tkanek miękkich, która może prowadzić do pieczenia w kolanie.
 4. Zapalenie błony maziowej (bursitis) to infekcja błony maziowej, która może powodować pieczenie w kolanie.

Choroby reumatyczne — czy powodują pieczenie w kolanie?

Niektóre choroby reumatyczne mogą powodować kłujący, nagły ból kolana. Najczęstsze choroby reumatyczne, które mogą prowadzić do pieczenia w kolanie, to:

 1. Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS): jest chorobą zapalną, która atakuje stawy, a także inne narządy i tkanki. Może powodować pieczenie w kolanie, ból, obrzęk i sztywność stawów.
 2. Choroba zwyrodnieniowa stawów (CZS): to choroba, w której dochodzi do zużycia i uszkodzenia chrząstki stawów. Może to prowadzić do pieczenia w kolanie, bólu i sztywności stawów.
 3. Choroba Leśniowskiego-Crohna (CLC): to choroba zapalna jelit, która może prowadzić do zapalenia stawów, w tym pieczenia w kolanie.

Jeśli podejrzewasz, że masz chorobę reumatyczną, należy skonsultować się z lekarzem. Lekarz może zlecić badania, takie jak badanie krwi lub rezonans magnetyczny, aby potwierdzić diagnozę i zalecić odpowiednie leczenie. Leczenie może obejmować leki przeciwzapalne, leki przeciwbólowe i fizjoterapię.

Pieczenie w kolanie przy zginaniu — co je powoduje?

Pieczenie w kolanie przy zginaniu może być spowodowane różnymi czynnikami. Oto kilka możliwych przyczyn:

 • zapalenie stawów (osteoarthritis) – gdzie występuje zużycie stawów powodujące, że stają się one bolesne i sztywne
 • zapalenie kaletki maziowej – gdy dochodzi do zapalenia kaletki maziowej (worka z płynem, który działa jak poduszka między kośćmi lub ścięgnami), co powoduje obrzęk i ból
 • złamania – złamania kości spowodowane urazami, takimi jak kontuzje sportowe lub upadki
 • zapalenie ścięgien – gdy ścięgna ulegają zapaleniu, powodując ból i obrzęk w stawie kolanowym zapalenie kaletki maziowej.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.