Żylaki

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

M

N

O

P

Q

R

S

T

U

V

W

X

Y

Z

Brak wyników

Nie ma leku,
którego szukasz?

Skorzystaj z E-recepty 24h
E-konsultacja Lekarska w 5 minut.

Żylaki obejmują nie tylko nogi. Tego typu dolegliwości żylne mogą dotyczyć również odbytu, przełyku i innych obszarów ciała. Podpowiadamy, jakie są przyczyny powstawania żylaków, czynniki ryzyka sprzyjające tej chorobie, a także na czym polega profilaktyka. Znajdziesz tu również porady, jakie leki na żylaki warto stosować, by odczuć ulgę, zmniejszyć obrzęki, poprawić działanie układu żylnego i odzyskać zdrowie. Kiedy warto udać się do apteki po leki oraz produkty przeciwobrzękowe i przeciwzapalne, a kiedy lepiej postawić na konsultację lekarską i wybrać składniki dostępne na receptę?

Żylaki – skąd się biorą?

Problem, jakim są żylaki nóg, nie powinien być bagatelizowany. Żylaki powstają w związku z niewydolnością żylną. Ich powstawanie wiąże się z wydłużaniem i poszerzaniem średnicy żyły, przez co jej przebieg staje się kręty, a żyła staje się bardziej widoczna i wręcz wypukła. Nie jest to jedynie kwestia estetyki, ponieważ trzeba wiedzieć, że żylaki mogą być naprawdę niebezpieczne dla naszego zdrowia czy życia. Żylaki powstają w związku z uszkodzeniem zastawek naczyń krwionośnych, co sprawia, że ciśnienie krwi w żyle rośnie, a ta z większą siłą naciska na ściany naczyń. Powoduje to właśnie poszerzanie się i wydłużanie żył, które łatwo zauważyć, gdyż skóra nad nimi jest cienka i napięta. Wyróżnić można nie tylko żylaki kończyn dolnych, ale również żylaki odbytu (hemoroidy), a także żylaki przełyku, brzucha, nosa, sromu czy powrózka nasiennego. Dobrane przez lekarza leki na żylaki kończyn dolnych czy leki na żylaki innego typu to podstawa, by uniknąć poważnych komplikacji związanych z tą chorobą. 

Objawy żylaków

Żylaki kończyn dolnych mogą zaczynać się bardzo niewinnie. Początkowe stadium tego schorzenia dotyczy uczucia zmęczonych i ciężkich nóg, a także pojawiania się opuchniętych kostek. Dojść może ponadto do bólu w nogach – zwłaszcza po wielogodzinnym staniu lub siedzeniu w jednej pozycji. Na tym etapie na nogach pojawiać mogą się drobne pajączki, czyli prześwitujące przez skórę żyły. Z czasem takie żylaki powiększają się i są coraz lepiej widoczne, a pacjent skarżyć może się na skurcze nóg i ich częsty ból – nawet rano. W bardziej zaawansowanym stadium wzdłuż takiej żyły zaobserwować można również miękkie uwypuklenia, które są szczególnie widoczne w pozycji stojącej lub siedzącej, a także u mężczyzn, gdy podnoszą oni ciężary. Leki na żylaki są niezbędne, gdyż z czasem może dojść do jeszcze bardziej nieprzyjemnych objawów, w tym do tzw. twardziny nad kostkami, owrzodzeń podudzi i ran, które łatwo się zakażają. 

Czynniki ryzyka, czyli co sprzyja żylakom?

Trzeba wiedzieć, że można mieć uwarunkowania genetyczne do powstawania żylaków, co oznacza, że predyspozycje do powstawania żylaków można dziedziczyć. Jeśli w rodzinie ktoś już przyjmuje leki na żylaki nóg, prawdopodobieństwo, że Ty również będziesz ich potrzebować jest znacznie większe. Powstawaniu żylaków nóg sprzyja ponadto niezdrowy tryb życia, w tym między innymi niewłaściwe odżywianie oraz niedostateczna aktywność fizyczna, w tym praca stojąca lub siedząca. Z żylakami znacznie częściej zmagają się kobiety niż mężczyźni, ponadto większe prawdopodobieństwo żylaków mają kobiety, które już były w ciąży (mowa tu również o żylakach odbytu). Ryzyko żylaków zwiększają bez wątpienia zaburzenia hormonalne, antykoncepcja hormonalna i hormonalna terapia zastępcza, a także noszenie obcisłych podkolanówek, pończoch czy skarpetek oraz częste chodzenie na obcasach – leki na żylaki w tych przypadkach mogą okazać się niezbędne. Do czynników ryzyka należy również nadwaga i otyłość, a także używki, w tym nadużywanie alkoholu i palenie papierosów. 

Profilaktyka i leczenie żylaków

Choć predyspozycje do powstawania żylaków mogą być genetyczne, ważne są również działania profilaktyczne, by leki na żylaki nie były potrzebne. Warto unikać długiego siedzenia w jednej pozycji czy wielogodzinnego stania w pracy, ponadto pomocny może być odpoczynek z nogami uniesionymi do góry. Osoby z nadwagą lub otyłością powinny zdecydować się na zrzucenie zbędnych kilogramów, a palacze na rzucenie palenia. Warto postawić również na przewiewne ubrania i dobre buty, ponadto nie powinno się stronić od aktywności fizycznej różnego rodzaju, gdyż ruch nie tylko poprawia krążenie, ale również wzmacnia mięśnie. Dobrą praktyką jest również unikanie gorących kąpieli – w zamian za to polecane są naprzemienne natryski ciepłą i zimną wodą.Jeśli jednak już zmagasz się z tym schorzeniem i potrzebny jest Ci bardzo dobry lek na żylaki, najlepiej zgłosić się w tym celu do lekarza. W aptece znajdziesz różnego rodzaju preparaty do leczenia żylaków, w tym między innymi suplementy diety, które zmniejszają przepuszczalność naczyń i wzmacniają je, a także tabletki, które w składzie mają między innymi dobesylan wapnia lub diosminę zwiększającą elastyczność naczyń i poprawiającą krążenie, ponadto apteka posiada również w sprzedaży maści i żele, których składnikiem jest heparyna. Oprócz leków i produktów tego typu pomocne okazać mogą się również zioła. Lek na żylaki bez recepty może okazać się niewystarczający, przez co choroba może się pogłębiać, ponadto należy pamiętać, że środki te nie powinny być stosowane na własną rękę ze względu na różnego rodzaju przeciwwskazania (informuje o nich producent preparatów w ulotce). W niektórych przypadkach konieczny będzie specjalistyczny lek na żylaki na receptę. W przypadku tego typu choroby może ponadto nie skończyć się wyłącznie na samym leczeniu farmakologicznym. Kremy, żel, maść, kapsułki czy stosowanie tabletek może okazać się niewystarczające, aby prawidłowo zadbać o uszkodzone naczynia – w przypadku cięższych dolegliwości, lekarz może zalecić również zabieg chirurgiczny.