Zolpidem to lek nasenny dostępny na receptę. W produkcie leczniczym zastosowano substancję czynną o działaniu wzmagającym senność — zolpidemu winian (Zolpidemi tartras). Tabletki Zolpidem należy stosować wyłącznie zgodnie z zaleceniami lekarza, w przeciwnym wypadku u pacjenta może się rozwinąć uzależnienie od leku. Przedawkowanie produktu leczniczego jest bardzo niebezpieczne, ponieważ może poskutkować śpiączką lub nawet zgonem pacjenta.
Spis treści
Zolpidem – co to za lek i kiedy się go stosuje?
Zolpidem to lek nasenny, dostępny w aptekach wyłącznie za okazaniem recepty od lekarza. Substancja czynna tego produktu leczniczego, zolpidemu winian (Zolpidemi tartras), jest stosowana w krótkotrwałym leczeniu bezsenności, która jest dla pacjenta skrajnie uciążliwa i zaburza jego funkcjonowanie. W pierwszej kolejności przed przepisaniem leku Zolpidem lekarz powinien ustalić przyczynę bezsenności i zastosować alternatywne metody leczenia (w tym również ukierunkowane na obecność pierwotnego schorzenia psychicznego lub somatycznego, które może odpowiadać za zaburzenia snu).
E-recepta na Zolpidem
Lek Zolpidem można wykupić w aptece tylko po otrzymaniu recepty na ten produkt leczniczy od lekarza. Respektowana jest zarówno klasyczna recepta, jak i recepta przez Internet na Zolpidem. Drugie z wymienionych rozwiązań to świetny sposób na szybkie wykupienie leku, gdy bezsenność jest na tyle silna, że uniemożliwia pacjentowi normalne funkcjonowanie. Pamiętaj: nie każda placówka wystawia e-receptę na lek zolpidem przez internet! Przed skorzystaniem z takiej usługi, upewnij się, że dana placówka umożliwi Ci leczenie danym lekiem (sprawdź regulamin usług danej placówki). Lek Zolpidem wymaga zazwyczaj konsultacji stacjonarnej! My jako placówka nie wystawiamy zazwyczaj Zolpidem e-recepty zgodnie z zasadami określonymi w regulaminie.
Jakie są przeciwskazania do przyjmowania leku Zolpidem?
Najważniejszym przeciwwskazaniem do stosowania leku Zolpidem jest uczulenie na substancję czynną zawartą w produkcie leczniczym (zolpidemu winian). Jest on niewskazany również w przypadku alergii na którykolwiek z pozostałych składników oraz u:
- u pacjentów z ciężką niewydolnością oddechową,
- u pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby,
- u pacjentów z miastenią,
- u pacjentów z zespołem bezdechu sennego.
Leku Zolpidem zawierającego zolpidemu winian nie należy stosować także u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat, wynika to z braku danych uzasadniających stosowanie produktu leczniczego w tej grupie wiekowej oraz niedostatecznego przebadania jego bezpieczeństwa u młodszych pacjentów.
Zolpidem – dawkowanie
Dawkowanie leku Zolpidem ustala zawsze lekarz. Substancja czynna zawarta w tym produkcie leczniczym działa bardzo szybko, dlatego należy go przyjąć bezpośrednio przed położeniem się spać. Leczenie powinno trwać możliwie jak najkrócej, najlepiej do 2 tygodni, a maksymalnie do 4 tygodni (wliczając w to okres stopniowego zmniejszania podawanych porcji leku).
Zalecane dawkowanie wynosi 10 mg zolpidemu winianu, podane jednorazowo w ciągu doby, w niektórych przypadkach lekarz może zadecydować o mniejszej porcji leku, natomiast nie należy przekraczać 10 mg zolpidemu winianu w ciągu 24 godzin. Zmodyfikowanie dawki może się okazać konieczne także wtedy, gdy pacjent zauważy po kilku tygodniach terapii, że tabletki na niego nie działają. Wtedy wymagana jest konsultacja z lekarzem.
Dawkowanie leku Zolpidem u pacjentów w podeszłym wieku
Zalecane dawkowanie wynosi 5 mg zolpidemu winianu, podane jednorazowo w ciągu doby.
Dawkowanie leku Zolpidem u pacjentów osłabionych
Zalecane dawkowanie wynosi 5 mg zolpidemu winianu, podane jednorazowo w ciągu doby.
Dawkowanie leku Zolpidem u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby
Zalecane dawkowanie wynosi 5 mg zolpidemu winianu, podane jednorazowo w ciągu doby. Jeśli lekarz zadecyduje, że to bezpieczne, można zwiększyć dawkowanie do maksymalnie 10 mg zolpidemu winianu w ciągu doby.
Jakie skutki uboczne może wywołać lek Zolpidem?
Lek Zolpidem może powodować tak jak każdy inny produkt leczniczy, działania niepożądane. Zgłaszane przez pacjentów skutki uboczne po zastosowaniu leku Zolpidem dzielą się na:
- częste (występujące u mniej niż 1 na 10 osób): amnezja, biegunka, ból głowy, ból brzucha, dezorientacja, koszmary nocne, nasilona bezsenność, nudności, obniżony poziom czuwania, omamy, pobudzenie psychoruchowe, reakcje skórne, senność, senność następnego dnia po przyjęciu leku, stępienie emocjonalne, uczucie wirowania otoczenia, wymioty, zaburzenia widzenia, zawroty głowy, zmęczenie.
- niezbyt częste (występujące u mniej niż 1 na 100 osób): drażliwość, osłabienie siły mięśniowej, zaburzenia koordynacji,
- rzadkie (występujące u mniej niż u 1 na 1000 osób): agresja, drażliwość, koszmary senne, niepokój ruchowy, obniżone libido, omamy, pobudzenie psychoruchowe, psychozy, reakcje paradoksalne, urojenia, zaburzenia zachowania,
- o nieznanej częstości: ciężkie reakcje alergiczne, depresja, lunatykowanie, napady wściekłości, nadmierna potliwość, uzależnienie fizyczne, uzależnienie psychiczne, zaburzenia chodu, zaburzenia koordynacji i upadki.
Pełna lista możliwych skutków ubocznych po zastosowaniu Zolpidem oraz ostrzeżeń związanych ze stosowaniem tego produktu leczniczego znajduje się w ulotce dołączonej do opakowania.
Działania niepożądane leku Zolpidem
Działania niepożądane leku Zolpidem mogą obejmować dolegliwości gastryczne, problemy związane z funkcjonowaniem układu immunologicznego, zaburzenia w funkcjonowaniu układu nerwowego, a także zaburzenia psychiczne. Skutki uboczne, po których zaobserwowaniu należy natychmiast przerwać stosowanie produktu leczniczego oraz skontaktować się z lekarzem lub pogotowiem ratunkowym, to w szczególności reakcje alergiczne (obrzęk języka, obrzęk twarzy, obrzęk gardła, świąd skóry, trudności z oddychaniem, trudności z przełykaniem, wysypka).
Inne ostrzeżenia związane ze stosowaniem leku Zolpidem
Przed rozpoczęciem terapii lekiem Zolpidem pacjent powinien zapoznać się z listą ostrzeżeń związanych ze stosowaniem tego produktu leczniczego.
Stosowanie leku Zolpidem a zaburzenia psychoruchowe dnia następnego
W trakcie terapii możliwe jest wystąpienie u pacjenta zaburzeń psychoruchowych następnego dnia po zażyciu leku. Ryzyko zaburzeń sprawności psychoruchowej dzień po zażyciu leku Zolpidem wzrasta, jeśli pacjent przyjmie większą dawkę niż zalecana, łączy lek z alkoholem lub innymi produktami leczniczymi, które mogą wchodzić z nim w interakcję.
Stosowanie leku Zolpidem a wstawanie w nocy
Lek Zolpidem należy przyjmować bezpośrednio przed położeniem się spać. Jeśli pacjent ma skłonność do wstawania w nocy, należy zachować ostrożność, ponieważ substancja czynna zawarta w produkcie leczniczym może powodować rozluźnienie mięśni i tym samym zwiększać ryzyko upadków.
Stosowanie leku Zolpidem przez pacjentów z chorobami umysłowymi, stanami lękowymi lub zaburzeniami psychotycznymi
Należy zachować ostrożność w przypadku stosowania leku Zolpidem przez pacjentów z chorobami umysłowymi, stanami lękowymi lub zaburzeniami psychotycznymi, ze względu na możliwe ryzyko nasilenia już istniejących objawów.
Stosowanie leku Zolpidem przez pacjentów ze stwierdzonym w przeszłości uzależnieniem od alkoholu
Pacjenci, którzy w przeszłości byli uzależnieni od alkoholu, są bardziej narażeni na uzależnienie od leku Zolpidem. Ryzyko to wzrasta proporcjonalnie do czasu leczenia.
Stosowanie leku Zolpidem przez pacjentów nadużywających leki, alkohol lub narkotyki
Pacjenci, którzy w przeszłości nadużywali alkohol, leki lub narkotyki, są bardziej narażeni na uzależnienie od leku Zolpidem. Ryzyko to wzrasta proporcjonalnie do czasu trwania terapii.
Stosowanie leku Zolpidem przez pacjentów z nietolerancją niektórych cukrów
Lek Zolpidem zawiera laktozę. Z tego powodu pacjenci z nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy typu Lapp lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy nie powinni stosować tego produktu leczniczego.
Stosowanie leku Zolpidem a niepamięć następcza
Lek Zolpidem może powodować niepamięć następczą (amnezję po przyjęciu produktu leczniczego), dlatego po jego zażyciu pacjent powinien mieć zapewnione do 8 godzin snu.
Stosowanie leku Zolpidem a planowany zabieg chirurgiczny
Jeśli pacjent ma w planach zabieg chirurgiczny, powinien poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, w tym również o produkcie leczniczym Zolpidem.
Stosowanie leku Zolpidem a nietypowe zachowania we śnie
Lek Zolpidem może powodować wykonywanie przez pacjenta czynności, których po przebudzeniu nie będzie on pamiętał, np.:
- chodzenie we śnie,
- prowadzenie pojazdów we śnie,
- przygotowywanie i spożywanie posiłków we śnie,
- prowadzenie rozmów telefonicznych we śnie,
- współżycie płciowe we śnie.
Ryzyko wystąpienia tego typu zachowań wzrasta, jeśli pacjent przyjmuje zbyt duże dawki leku Zolpidem, podczas terapii pacjent spożywa alkohol lub stosuje równolegle inne leki przeciwdepresyjne/przeciwlękowe.
Wielokrotne stosowanie leku Zolpidem
Jeśli lek Zolpidem jest stosowany przez pacjenta wielokrotnie przez kilka tygodni, może rozwinąć się tolerancja organizmu na substancję czynną i w rezultacie — osłabienie działania produktu leczniczego.
Łączenie leku Zolpidem z alkoholem
Leku Zolpidem nie można łączyć z alkoholem. W przeciwnym wypadku wzrasta ryzyko wystąpienia reakcji paradoksalnych, takich jak np. agresja, drażliwość czy też pobudzenie psychoruchowe. Zwiększone jest także prawdopodobieństwo zaburzenia sprawności psychoruchowej następnego dnia po przyjęciu leku oraz wykonywania podczas snu czynności, o których nad ranem pacjent nie będzie pamiętać.
Zolpidem – interakcje z innymi lekami
Pacjent, który planuje przyjmować lek Zolpidem, powinien poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach (obecnie, w ostatnim czasie oraz tych, które planuje przyjmować w przyszłości). Bardzo ważna jest również informacja na temat leków dostępnych bez recepty, preparatów ziołowych, produktów naturalnych oraz suplementów.
W szczególności należy zachować ostrożność podczas jednoczesnego stosowania leku Zolpidem i:
- leków nasennych, psychotycznych, uspokajających, przeciwdepresyjnych, przeciwbólowych, przeciwpadaczkowych, znieczulających — mogą one nasilać senność oraz zaburzenia psychoruchowe dnia następnego,
- leków na katar sienny lub wysypki alergiczne — preparaty przeciwhistaminowe o działaniu uspokajającym mogą nasilać działanie leku Zolpidem,
- leków hamujących aktywność enzymów wątrobowych — ze względu na zmiany w metabolizmie substancji czynnej wchodzącej w skład leku,
- leków zwiotczających mięśnie — lek Zolpidem może nasila ich działanie,
- ryfampicyny — produkt leczniczy może osłabiać działanie leku Zolpidem.
Jeśli lek Zolpidem jest przyjmowany równolegle z niektórymi lekami przeciwdepresyjnymi (np. wenlafaksyną), pacjent może mieć omamy wzrokowe.
Czy lek Zolpidem można stosować w ciąży i w czasie karmienia piersią?
Poniżej znajdują się ważne informacje związane ze stosowaniem leku Zolpidem u kobiet będących w ciąży oraz karmiących piersią. Należy się z nimi obowiązkowo zapoznać przed rozpoczęciem terapii.
Stosowanie leku Zolpidem u kobiet będących w ciąży
Lek Zolpidem nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży, w szczególności przeciwwskazane jest jego przyjmowanie na początkowym etapie ciąży. Jeśli pacjentka jest w ciąży lub przypuszcza, że może być w ciąży, powinna skonsultować się z lekarzem przed przyjęciem produktu leczniczego.
Stosowanie leku Zolpidem podczas karmienia piersią
Nie zaleca się stosowania leku Zolpidem w okresie karmienia piersią, ze względu na fakt, iż substancja czynna zolpidemu winian może przenikać do mleka. Jeśli pacjentka musi przyjmować produkt leczniczy, należy zrezygnować w tym czasie z karmienia piersią.
Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn a przyjmowanie preparatu Zolpidem
Lek Zolpidem może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Pacjent, który jest w trakcie terapii, powinien się wstrzymać od wykonywania tego typu czynności do 8 godzin po przyjęciu produktu leczniczego. Następnego dnia po przyjęciu leku także wskazana jest ostrożność.
Zolpidem – pominięcie lub przerwanie stosowania oraz przyjęcie dawki wyższej niż zalecana
Poniżej znajdują się ważne informacje związane z nieprawidłowym dawkowaniem leku Zolpidem — pominięciem zaplanowanej porcji, przerwaniem stosowania produktu leczniczego lub przyjęciem omyłkowo większej dawki. Należy się z nimi obowiązkowo zapoznać przed rozpoczęciem terapii.
Przedawkowanie leku Zolpidem
Przedawkowanie leku Zolpidem jest bardzo niebezpieczne, ponieważ może doprowadzić do śpiączki, a nawet śmierci. W sytuacji, gdy pacjent przyjął zbyt dużą ilość produktu leczniczego, wymagana jest jak najszybsza interwencja lekarska. Do lekarza lub na najbliższy oddział ratunkowy należy się udać razem z osobą towarzyszącą, pomocne będzie zabranie opakowania leku, ponieważ Zolpidem jest dostępny na rynku w wielu różnych postaciach i dawkach.
Pominięcie zastosowania leku Zolpidem
Jeśli pacjent zapomniał przyjąć dawkę leku Zolpidem i przypomni sobie o tym w nocy, dozwolone jest jego zażycie, ale jedynie pod warunkiem, że po przyjęciu produktu leczniczego zostanie zapewniony sen trwający do 7-8 godzin. Jeśli nie ma takiej możliwości, należy tej nocy pominąć dawkę i przyjąć kolejną porcję leku następnego wieczora.
Przerwanie stosowania leku Zolpidem
Jeśli pacjent przerwie w gwałtowny sposób stosowanie leku Zolpidem, może u niego wystąpić tzw. zespół odstawienny, objawiający się poprzez niepokój ruchowy, stany lękowe czy też zmiany nastroju. Z tego powodu zalecane jest stopniowe schodzenie z dawek produktu leczniczego.
U pacjentów uzależnionych od leku Zolpidem przerwanie stosowania produktu leczniczego może doprowadzić do wystąpienia objawów takich jak:
- bezsenność,
- bóle głowy,
- bóle mięśniowe,
- depersonalizacja,
- derealizacja,
- dezorientacja,
- drażliwość,
- drętwienie
- mrowienie,
- nadwrażliwość na bodźce,
- napady padaczki,
- niepokój ruchowy,
- objawy lękowe,
- omamy,
- uczucie napięcia nerwowego.
Znane są także przypadki, kiedy po odstawieniu leku Zolpidem dochodziło do nawrotu objawów, z powodu których produkt leczniczy był przyjmowany, ze wzmożonym nasileniem. Lekarz powinien uświadomić pacjenta o tzw. zjawisku z odbicia, aby zminimalizować jego lęk. Ryzyko jego wystąpienia jest większe, jeśli produkt leczniczy zostanie odstawiony nagle, natomiast można je zredukować poprzez stopniowe modyfikowanie dawki.