Zespół jelita drażliwego

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

M

N

O

P

Q

R

S

T

U

V

W

X

Y

Z

Brak wyników

Nie ma leku,
którego szukasz?

Skorzystaj z E-recepty 24h
E-konsultacja Lekarska w 5 minut.

Nieprzyjemne dolegliwości ze strony układu pokarmowego, w tym najczęściej bóle brzucha, skurcze mięśni jelit, biegunki lub zaparcia, a także zmiana częstości wypróżnień, mogą świadczyć, że pacjent cierpi na zespół jelita drażliwego. Leki nie wyleczą chorób tego typu, aczkolwiek ich objawowe działanie może przynieść pacjentowi ulgę i ułatwić mu codzienne funkcjonowanie. W aptece można znaleźć różne rodzaje leków na receptę i bez recepty – co warto o nich wiedzieć? Kiedy dobrze wybrać się do lekarza na badania i jakie leki na zespół jelita drażliwego sprawdzą się najlepiej? 

Czym jest zespół jelita drażliwego?

Zespół jelita drażliwego (IBS) to choroba przewlekła, która dotyka układ pokarmowy. Schorzenie to wiąże się z zaburzeniami pracy jelit i diagnozowane jest znacznie częściej u kobiet niż u mężczyzn. Choroba może przebiegać inaczej u innych pacjentów – u niektórych osób dominuje wówczas biegunka, inne zmagają się z zaparciami, a jeszcze inne mają zmieniony rytm wypróżnień, jednak częstotliwość biegunek i zaparć jest u nich podobna. Istnieje również postać choroby, której objawy nie klasyfikują się w powyższe. Wiele osób zastanawia się, jakie leki na zespół jelita drażliwego będą najlepsze, jednak trzeba wiedzieć, że zależne jest to między innymi od objawów dominujących przy danej postaci schorzenia. W celu leczenia szczególnie ważny jest kontakt z lekarzem, który dokona odpowiedniej diagnozy i zaproponuje najlepszy w danej sytuacji produkt medyczny do stosowania objawowego. Gdy pacjent ma zespół jelita drażliwego, leki to ponadto nie wszystko – dla polepszenia jakości życia konieczna jest tu również interwencja w dietę i styl życia danej osoby.

Przyczyny i objawy zespołu jelita drażliwego

Zespół jelita drażliwego może wiązać się z uwarunkowaniami genetycznymi, co oznacza, że skłonności do pojawienia się tej choroby mogą być rodzinne. Do pojawienia się tej choroby mogą ponadto prowadzić czynniki psychologiczne, w tym stres, depresja czy lęki, a także czynniki dietetyczne. Dodać do tego należy również zaburzenia mikroflory jelitowej, a także infekcje żołądkowo-jelitowe. Wspomnieć należy ponadto, że do zespołu jelita drażliwego prowadzić może zaburzona motoryka przewodu pokarmowego oraz nadwrażliwość trzewna i stan zapalny jelita, a także aktywacja układu odpornościowego na skutek różnych bodźców. Objawy zespołu jelita drażliwego obejmować mogą między innymi bardzo mocny i skurczowy ból brzucha, ponadto u pacjentów pojawić może się również zmieniona częstość wypróżnień i konsystencji stolca. Objawem zauważalnym w przypadku tego schorzenia mogą być również wzdęcia, ponadto chory może skarżyć się również na dodatkowe objawy, jak np. odbijanie, pieczenie nadbrzusza i wymioty. Niektórzy pacjenci mają wówczas śluz w stolcu, a także pojawia się u nich zmęczenie, senność, niepokój czy częstomocz. Diagnostyka choroby polega na wykonaniu badań krwi i kału, a także badań serologicznych i badań specjalistycznych dodatkowych, które zaleci lekarz. Gdy w grę wchodzi zespół jelita drażliwego, leki w większości łagodzą objawy choroby, więc jest to bardziej leczenie przyczynowe. Pacjenci, którzy mają zespół jelita drażliwego, leki bez recepty i preparaty ziołowe stosują zwykle przed diagnozą choroby, jednak w niektórych przypadkach konieczny jest nowy lek na zespół jelita drażliwego, który przepisać może tylko lekarz. Często potrzebne jest np. wdrożenie środków specjalistycznych (np. psychotropowych), które zależne są od objawu dominującego tego schorzenia. 

Dieta i zasady żywieniowe przy zespole jelita drażliwego

Jeśli chodzi o zespół jelita drażliwego, leki to nie wszystko. Bardzo istotnym elementem terapii jest zmiana stylu życia i diety. Najlepiej w tym przypadku skonsultować się z dietetykiem, gdyż ustalenie odpowiedniego jadłospisu nie jest tak proste, jak mogłoby się to wydawać. Przede wszystkim należy ograniczyć węglowodany krótkołańcuchowe, które łatwo fermentują (FODMAP, czyli fermentujące oligosacharydy, disacharydy, monosacharydy oraz poliole), co może złagodzić objawy choroby. Jeśli schorzeniu towarzyszą zaparcia, dobrze postawić również na picie większej ilości wody oraz na błonnik rozpuszczalny, w który bogata jest m.in. babka płesznik, siemię lniane czy otręby owsiane – jednak, gdy dominują biegunki, warto unikać nadmiaru błonnika w diecie. Dobrze jest również zrezygnować z używek, a także zwiększyć aktywność fizyczną. 

Profilaktyka i leczenie zespołu jelita drażliwego. Czy da się je całkowicie wyleczyć?

Co zrobić, by na zespół jelita drażliwego leki nie były potrzebne? Niestety do tej pory działania profilaktyczne nie zostały dobrze poznane. Objawowo stosowane leki na zespół jelita drażliwego to między innymi ryfaksymina alfa, makrogole, loperam, a także leki rozkurczowe. Pomocne w leczeniu będą również produkty zawierające probiotyki, które zasilą mikroflorę jelitową w dobroczynne szczepy. Jeśli chodzi o zespół jelita drażliwego, leki uspokajające również lekarz może przepisać, ponadto gdy pacjent ma zespół jelita drażliwego, leki psychotropowe również mogą być podawane – stosuje się tu między innymi leki SSRI (selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny), a także leki TLPD (trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne). Nie można zapomnieć tu również o wsparciu psychologicznym, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że stosowanie produktów leczniczych, nawet o silnym działaniu, nie doprowadzi do wyleczenia choroby, tylko do częściowej poprawy jakości życia.