Wrzody żołądka

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

M

N

O

P

Q

R

S

T

U

V

W

X

Y

Z

Brak wyników

Nie ma leku,
którego szukasz?

Skorzystaj z E-recepty 24h
E-konsultacja Lekarska w 5 minut.

Z wrzodami żołądka wbrew pozorom zmaga się spora część społeczeństwa. Przyczyny tej choroby nie są jeszcze dokładnie poznane, aczkolwiek istnieją czynniki, które mogą na nią wpływać, jak np. zakażenia H.Pylori. W przypadku zaobserwowania objawów takich jak np. silny ból brzucha po posiłku, mdłości, wymioty czy wzdęcia, należy zgłosić się do lekarza na badania, gdyż prawdopodobnie potrzebne będą leki na wrzody żołądka. Jaki lek na wrzody żołądka sprawdzi się najlepiej i jakie są rokowania w przypadku choroby wrzodowej? 

Wrzody żołądka – czym są i jakie są przyczyny ich powstawania?

Kraterowate ubytki śluzówki żołądka nazywane są wrzodami żołądka – mogą one mieć różną wielkość – tę bardzo rozległe mogą mieć nawet kilkanaście milimetrów. Takie ubytki mogą pojawić się również na dwunastnicy, a także w dolnej części przełyku, która ma kontakt z kwasem żołądkowym. Wrzód jest niebezpieczny, ponieważ śluzówka chroni żołądek przed samostrawieniem, a uszkodzenie takiej bariery może prowadzić do poważnych powikłań. Leki na wrzody żołądka zwykle są niezbędne, by poprawić funkcjonowanie pacjenta, jednak zapisana przez lekarza kuracja musi być doprowadzona do końca.Jeśli chodzi o przyczyny wrzodów żołądka, nie ma jeszcze jednoznacznej odpowiedzi. Mówiło się, że do wrzodów prowadzić może stres, nadużywanie alkoholu i palenie papierosów, jednak trzeba wiedzieć, że z wrzodami żołądka zmagają się nie tylko osoby żyjące w stresie i nieregularnie odżywiające się, ale również osoby, których życie jest spokojniejsze. Do wrzodów żołądka prowadzić może nadkwasota, czyli nadmiar kwasów żołądkowych. Wytwarzany w żołądku kwas solny jest silnie żrący, co może prowadzić do powstawania wrzodów. Należy również wspomnieć, że do choroby wrzodowej żołądka prowadzić może również bakteria Helicobacter Pylori. Bakteria ta produkuje ureazę, czyli enzym zmieniający pH w swoim najbliższym otoczeniu, ponadto przytwierdzona jest do błony śluzowej żołądka, której komórki uszkadza, co prowadzi do stanu zapalnego. Obecność tej bakterii jest przyczyną wielu, jednak nie wszystkich przypadków wrzodów żołądka. Wspomina się również o możliwości genetycznego pochodzenia tego schorzenia, a także o przyczynie, jaką jest zarzucanie żółci do żołądka. Należy dodać również, że nadużywanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (np. dostępne bez recepty tabletki zawierające ibuprofen) również może prowadzić do powstawania choroby wrzodowej. 

Objawy wrzodów żołądka

Wrzody żołądka dają bardzo nieprzyjemne objawy – ich nasilenie zależy od wielkości zmian oraz ich lokalizacji. Zwykle pojawia się pieczący ból na środku brzucha, a konkretnie ból w nadbrzuszu, który nasila się w niewielkim czasie po posiłku. Takiej dolegliwości mogą towarzyszyć również mdłości i wymioty, a także wzdęcia, gazy i odbijanie. Często również objawy wrzodów żołądka nie są bardzo typowe, przez co pacjenci nie zgłaszają się do lekarza. Objawem, który może świadczyć o chorobie wrzodowej jest również ssący ból, który pojawia się u pacjentów rankiem. W przypadku zauważenia tego typu objawów, pacjent powinien zgłosić się do lekarza w celu diagnozy. Konieczny będzie nie tylko wywiad medyczny, ale również zrobienie gastroskopii, co umożliwi obejrzenie śluzówki żołądka oraz dwunastnicy, a także pobranie ewentualnych wycinków do badań. Zanim lekarz przepisze leki na wrzody żołądka, czasem konieczne jest również wykonanie prześwietlenia przewodu pokarmowego, do czego wykorzystywany jest kontrast. Jeszcze inne badanie służące do potwierdzenia diagnozy to również tomografia komputerowa, ponadto pacjenci powinni być kierowani na testy na H.Pylori (zakażenie H.Pylori możesz sprawdzić badaniem samodzielnym – taki test jest również dostępny w aptece). Przepisane przez lekarza leki na wrzody żołądka i dwunastnicy należy stosować zgodnie z zaleceniami, w przeciwnym wypadku terapia będzie nieskuteczna. 

Czynniki wpływające na zaognienie się wrzodów żołądka

Nasilenie objawów wrzodów żołądka zwykle następuje po jedzeniu, ponadto nasilać objawy mogą produkty zwiększające wydzielanie soku trawiennego. Najlepiej zrezygnować z potraw tłustych, smażonych i ciężkostrawnych, ponadto dobrze jest ograniczyć sól i ostre przyprawy.Jeśli leki na wrzody żołądka nie zostaną przyjęte w odpowiednim czasie, choroba może się nasilić, a wówczas pojawić mogą się nieprzyjemne powikłania, w tym krwotok z przewodu pokarmowego, objawiający się jako krew w stolcu (ciemny, smolisty stolec) lub ostre wymioty z obecnością krwi. Dojść może również do perforacji wrzodu, co może wiązać się z wyciekiem treści żołądkowej do jamy brzucha, co wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej, gdyż jest to stan zagrażający życiu pacjenta. Inne powikłania to również zmiany bliznowate po owrzodzeniach, które mogą przyczynić się do utraty apetytu, mdłości i wymiotów, a nawet nowotwór żołądka.

Leczenie i dieta przy wrzodach żołądka

Wielu pacjentów przy bólu żołądka sięga po leki na wrzody żołądka bez recepty. Trzeba jednak wiedzieć, że stosowane dorywczo leki przeciwbólowe na wrzody żołądka nie pomogą, a nawet mogą przyczynić się do wzmożonego wytwarzania kwasu żołądkowego. Konieczna jest zaplanowana odpowiednio i przeprowadzona zgodnie z zaleceniami specjalisty terapia. Lekarz będzie najlepiej wiedzieć, jaki lek na wrzody żołądka sprawdzi się u danego pacjenta. Stosuje się najczęściej blokery pompy protonowej, które zmniejszają wydzielanie kwasu solnego w żołądku. Lekarz może zalecić również inne leki na wrzody żołądka – stosuje się antybiotyki (np. amoksycylina) i metronidazol/tynidazol oraz cytrynian bizmutu. Pacjenci, którzy zastanawiają się, jaki jest skuteczny lek na wrzody żołądka, muszą wiedzieć, że w większości przypadków taka kuracja lekami jest wystarczająca, by pozbyć się choroby. Ważne jednak, by leki zażywać zgodnie z zaleceniami lekarza i dopilnować, by kuracja za pomocą przepisanych leków została przeprowadzona do końca, nawet jeśli dolegliwości ustąpią wcześniej. W niektórych przypadkach preparaty medyczne mają działanie, które okazuje się niewystarczające, by skutecznie wyeliminować problem wrzodów żołądka. Występuje wówczas zasadność zabiegu operacyjnego, jednak i ten nie daje 100% pewności, że nie dojdzie do ponownego rozwoju wrzodów.Leczenie możesz również wspomagać dietą. Dla swojego zdrowia postaw na jedzenie produktów lekkostrawnych, które lepiej wpłyną na Twój organizm. Jeśli chcesz leczyć tego typu zaburzenia, ogranicz błonnik pokarmowy oraz produkty, które wzmagają produkcję soku żołądkowego, w przeciwnym wypadku gojenie ran będzie trudniejsze. Obserwuj ponadto swój organizm i eliminuj z diety głównie te artykuły, które powodują zaostrzenie objawów, zastępując je innymi. 

Profilaktyka – jak ustrzec się przed wrzodami żołądka

By skutecznie działające leki na wrzody żołądka nie były potrzebne, warto skupić się również na działaniach profilaktycznych, które korzystnie wpłyną na zdrowie pacjenta i jednocześnie pozwolą na zmniejszenie ryzyka rozwinięcia się choroby wrzodowej. Przede wszystkim, jeśli należysz do grupy osób, które zmagają się ze zgagą czy niestrawnością, nie skupiaj się na leczeniu samodzielnym, tylko zgłoś się do lekarza, by wykonać badania i postawić na celowany sposób leczenia (np. choroby refluksowej). Działania profilaktyczne to również regularne odżywianie się (mniejsze porcje, ale częściej i o stałych porach), a także niedopuszczanie do zaparć i gromadzenia się treści pokarmowej w obrębie jelit. Warto postawić na pokarmy wspomagające jelita i pracę żołądka, odpowiednią ilość płynów, a także stosowanie zdrowej diety o optymalnie dobranej kaloryczności. Zaleca się również ograniczenie lub odstawienie papierosów, ponadto alkohol w nadmiarze również nie jest wskazany, gdyż podrażnia śluzówkę. Warto również ograniczyć stres i uczucie zmęczenia.