Dziś nikogo nie dziwią już informacje o dużej szkodliwości palenia, jednak mimo wszystko wiele osób wciąż trwa w nałogu, nie mogąc pozbyć się uzależnienia. Ci, którzy postanawiają rzucić palenie obawiają się, że samodzielna walka z nałogiem może być ponad ich siły. Chcesz rzucić palenie? Podpowiadamy, czy leki na rzucenie palenia mogą pomóc w walce z uzależnieniem od nikotyny, a także gdzie znaleźć skuteczny lek na rzucenie palenia. Odpowiadamy również na pytanie, co pomaga rzucić palenie oprócz farmakoterapii.
Leki wspomagające rzucanie palenia - jak działają?
Nikotyna jest substancją bardzo uzależniającą, która uwalnia neuroprzekaźniki w mózgu takie jak noradrenalina, dopamina i serotonina. Palenie tytoniu jest nałogiem bardzo niebezpiecznym dla organizmu człowieka (w tym zwłaszcza dla płuc), dlatego wskazane jest zmniejszenie do minimum lub całkowita rezygnacja ze spalonych codziennie papierosów. Decyzja osoby o rzuceniu palenia i rozpoczęciu kuracji antynikotynowej to zawsze dobry wybór. Jeśli chodzi o samą walkę z nałogiem, jakim jest nikotynizm, przede wszystkim należy zaznaczyć, że pacjent musi faktycznie chcieć zmian, w przeciwnym razie nawet najlepszy lek na rzucenie palenia mu nie pomoże wygrać z uzależnieniem. Jest to bowiem walka nie tylko fizyczna, ale również psychiczna, do której trzeba dobrze się przygotować, gdyż potrzebna będzie nie tylko farmakologia, ale również silna wola i determinacja. Jeśli chodzi o leki na rzucenie palenia, najczęściej stosowane są preparaty, które zmniejszają nieprzyjemne objawy odstawienia nikotyny, a także środki, które oddziałują na aktywność receptorów nikotynowych. Każda apteka posiada szeroki wybór preparatów, które można stosować w przypadku rzucania palenia i co chwile słychać reklamy informujące o nowościach, dzięki czemu łatwiej dobrać środek pomocny w leczeniu uzależnienia. Cena takich preparatów jest oczywiście różna. Może to być guma do żucia, spray, ponadto można postawić na wiele pastylek i tabletek do stosowania w tym przypadku. Swój wybór warto omówić z farmaceutą, jednak jeśli pacjent posiada choroby towarzyszące, nawet kuracja preparatami bez recepty dla bezpieczeństwa powinna być skonsultowana z lekarzem, gdyż ich wpływ na organizm nie jest obojętny. Co znajduje się w lekach na rzucenie palenia?
Jeśli chodzi o leki na rzucanie palenia, dostępne są różne ich kategorie, a więc różne jest również ich działanie. Niektóre preparaty do rzucania palenia zawierają w składzie nikotynę. Jest to tzw. nikotynowa terapia zastępcza (NTZ), co oznacza, że pacjent otrzymuje pewną dawkę nikotyny w tabletkach i stopniowo jest ona zmniejszana, by nie odczuć efektu związanego z raptownym odstawieniem papierosów z dnia na dzień. Na rynku dostępne są również preparaty z cytyzyną (np. Tabex, Recigar). Jest to substancja określana mianem substytutu tytoniu, który nie uzależnia. Jest ona alkaloidem roślinnym – blokuje i wycisza receptory nikotynowe. Jej zawartość w preparatach sprawia ponadto, że skutki uboczne rzucenia palenia są mniej dokuczliwe lub ograniczone (np. mniejszy jest apetyt). Środki z wyżej wymienionymi substancjami można kupić w aptece bez recepty i dla niektórych już one stanowią skuteczny lek na rzucenie palenia, co oczywiście nie dotyczy jednak wszystkich. Rzucanie palenia bez nikotyny - czy takie leki są skuteczne?
Wiele osób zastanawia się, czy istnieje lek na rzucenie palenia bez nikotyny. Owszem – i to nie jeden. Jak wspomniano wyżej, można postawić na preparaty, w których składzie znajduje się substytut nikotyny czyli cytyzyna – preparaty z tą substancją również dostępne są bez recepty. Nikotyny w składzie nie mają również leki dostępne na receptę, o które możesz poprosić lekarza, jeśli nie możesz znieść objawów odstawienia papierosów i potrzebujesz działania środków wspomagających. Możesz przyjmować preparaty na receptę, które w składzie zawierają wareniklinę (naturalny alkaloid, częściowy agonista receptorów nikotynowych) i bupropion (inhibitor zwrotny wychwytu neuronalnego dopaminy i noradrenaliny), jednak dobór tych środków, a także ustalenie dawkowania leku, by działał skutecznie, należy pozostawić lekarzowi. Skutki uboczne zażywania leków na rzucanie palenia
Leki na rzucenie palenia stosuje się przede wszystkim, by opanować tzw. głód nikotynowy, a także, by zmniejszyć dolegliwości związane z drastycznym odstawieniem papierosów (np. ból głowy czy kaszel). Niektóre środki działają również w taki sposób, że zmniejszają przyjemność płynącą z zapalenia papierosa. Środki te wspomagają rzucanie nałogu, ale nawet bardzo dobry lek na rzucenie palenia będzie niewystarczający, jeśli pacjent nie będzie faktycznie chciał tego zrobić. Trzeba jednak wiedzieć, że leki na rzucanie palenia, jak każde leki, mogą mieć skutki uboczne. Oczywiście informuje o nich producent w ulotce, a zaliczyć można do nich między innymi nudności i wymioty, wzrost ciśnienia, zawroty głowy. Leki wspomagające rzucanie palenia - bez recepty, na receptę. Której są bardziej skuteczne?
Walka z nałogiem jest bardzo trudna i nie każdy, kto ją rozpocznie wróci z niej z tarczą. Wielu zaczynających rzucanie palenia wraca niestety na tarczy, co wiąże się między innymi ze słabą wolą. Jaki lek na rzucenie palenia sprawdzi się najlepiej jako element wspomagający walkę psychiczną? Bez recepty dostępne są leki z nikotyną, lub posiadające w składzie cytyzynę, o których to substancjach wspomniano wyżej. Są to nie tylko tabletki, ale też plastry, gumy, pastylki do ssania lub nawet inhalatory. Jeśli głód nikotynowy jest zbyt silny, a odstawienie papierosów jest dla pacjenta bardzo uciążliwe, warto zgłosić się po pomoc do lekarza. Na receptę dostępne są środki farmakologiczne zawierające w swoim składzie wareniklinę i bupropion, które zmniejszają uczucie przyjemności po zażyciu nikotyny, więc niwelują tzw. efekt nagrody. Lek na rzucenie palenia na receptę najlepiej dobierze lekarz, który jednocześnie ustali jego prawidłowe dawkowanie. Czasem w takich sytuacjach rozwiązaniem może być również psychoterapia, w tym zwłaszcza terapia behawioralna (metoda pozytywnego wzmocnienia lub metoda awersyjna) – psycholog wskaże takim osobom sposoby na radzenie sobie w różnych sytuacjach bez potrzeby wspomagania się nikotyną, a także ułatwi im radzenie sobie z uciążliwymi objawami abstynencji.