Trawienie

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

M

N

O

P

Q

R

S

T

U

V

W

X

Y

Z

Brak wyników

Nie ma leku,
którego szukasz?

Skorzystaj z E-recepty 24h
E-konsultacja Lekarska w 5 minut.

Trawienie jest jednym z kluczowych procesów, które zachodzą w ludzkim organizmie. Pozwala przyswoić z przyjmowanych pokarmów niezbędne dla funkcjonowania składniki odżywcze. Problem pojawia się, gdy trawienie z jakiegoś powodu jest zaburzone i pojawia się niestrawność – różnego rodzaju problemy gastryczne sprawiają, że pacjenci idą do apteki lub proszą lekarza o leki na trawienie. Co warto wiedzieć na temat leczenia problemów trawienia? Czy sam lek na poprawę trawienia wystarczy? A może należy przyczyny szukać w swojej diecie? Informacje o leczeniu problemów z trawieniem znajdziesz poniżej. 

Prawidłowe trawienie – jak rozpoznać, że coś jest nie tak?

Gdy trawienie nie działa prawidłowo, pacjent doświadczać może różnego rodzaju dolegliwości, które utrudniają mu codzienne funkcjonowanie. Mowa tu między innymi o wzdęciach, a także o zaparciach i biegunkach, z którymi zmaga się spora część społeczeństwa, ponadto pojawić może się zgaga, uczucie ciężkości, a nawet bóle brzucha. U niektórych osób niestrawność powoduje również nudności, a także przyczynia się do częstego odbijania się czy gazów. Wiele osób sięga wówczas po leki na trawienie, które dostępne są bez recepty, jednak nie zawsze okazują się one skuteczne.

Przyczyny problemów z trawieniem – czynniki wpływające na dysfunkcje układu pokarmowego

Problemy z trawieniem występują dość często, a ich przyczyny bywają różne. Mogą wiązać się one z poważnymi schorzeniami układu pokarmowego, jednak nie zawsze muszą oznaczać chorobę. Do niestrawności przyczynić mogą się między innymi choroby dróg żółciowych, wrzody żołądka lub dwunastnicy, zapalenie wątroby lub trzustki, a także problemy z tarczycą czy niedokrwienie jelita, a także zespół jelita drażliwego. Problemy trawienne mogą być związane również z nieprawidłową dietą, niedostateczną ilością płynów, zbyt małą ilością ruchu, a nawet mogą wiązać się ze stresem czy depresją, cukrzycą, nadużywaniem alkoholu, a także ze stosowaniem niektórych leków. Nie zawsze konieczne są zatem leki na trawienie i wzdęcia – czasem wystarczy zmiana nawyków żywieniowych, by odczuć dużą poprawę.  

Leczenie problemów z nieprawidłowym trawieniem

W przypadku objawów niestrawności, apteka to pierwsze miejsce, gdzie udaje się wielu pacjentów po leki na trawienie i zaparcia czy innego typu preparaty wspomagające pracę układu pokarmowego i redukujące nieprzyjemne objawy. Znajdziesz tam różnego rodzaju kategorie produktów, które dedykowane są pacjentom w przypadku problemów trawiennych i wspomagają układ pokarmowy. Działają one w różny sposób i różna jest również ich cena. Są to między innymi zioła, suplementy diety oraz wiele leków na trawienie. Działanie tego typu preparatów może być różne, zależnie od ich składu. Leki na trawienie bez recepty to między innymi różnego rodzaju krople, saszetki do rozpuszczania, a także kapsułki i tabletki, które możesz stosować, gdy pojawią się objawy wskazujące na problemy trawienne. Mogą być to między innymi preparaty na bazie mięty pieprzowej, a także karczoch, len, koper włoski czy ostropest, które nasilają wydzielanie żółci. Ziołowe leki na trawienie dostępne bez recepty mogą również przyspieszać perystaltykę jelit, działać rozkurczająco, redukując ból brzucha, a także redukować wzdęcia. Mogą to być również probiotyki, które zasilą jelita w dobre kultury bakterii lub drożdży, korzystnie wpływając na ich pracę. Należy zdawać sobie jednak sprawę z tego, że odczuwane dolegliwości mogą świadczyć o poważniejszych dysfunkcjach układu pokarmowego, w tym między innymi o alergii, chorobie wątroby, żołądka czy trzustki. Zamiast długotrwałego stosowania tabletek na własną rękę, zaleca się kontakt z lekarzem w celu diagnozy i dobrania leczenia – być może konieczne będą badania specjalistyczne bądź preparaty dostępne na receptę.

Zasady żywienia przy problemach z trawieniem

Jeśli często masz zgagę, wzdęcia, zaparcia czy ból brzucha, a lekarz nie zdiagnozował u Ciebie konkretnych schorzeń układu pokarmowego, leki na trawienie to nie wszystko, na czym należy się oprzeć. Wiele informacji dostarczy Ci już analiza Twojej codziennej diety. Zamiast stosować leki na poprawę trawienia, skup się na tym, co znajduje się na Twoim talerzu. Nawet najlepszy lek na trawienie nie pomoże, jeśli pacjent odżywiać będzie się nieprawidłowo, a jego posiłki obfitować będą w produkty wysokoprmzetworzone, pikantne czy wysokotłuszczowe. By dbać o trawienie, warto postawić na zdrową dietę i nauczyć się umiaru – zarówno jeśli chodzi o jedzenie, jak i o używki takie jak alkohol, papierosy czy kawa. Dieta powinna być urozmaicona, bogata w składniki odżywcze, witaminy i składniki mineralne, a także bogata w błonnik pokarmowy (zwłaszcza przy zaparciach), ponadto nie można zapominać o odpowiednim nawodnieniu i dobroczynnym działaniu probiotyków, które znajdują się w kiszonkach i fermentowanych produktach mlecznych. Przy problemach z trawieniem lepiej jeść częściej, ale mniejsze porcje, ponadto dobrze jest unikać produktów ciężkostrawnych, w tym zwłaszcza smażonych i bardzo tłustych. Na trawienie lek oczywiście również może pomóc, jednak żaden środek nie powinien być nadużywany czy stosowany zamiast zmian żywieniowych.