Testy na koronawirusa

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

M

N

O

P

Q

R

S

T

U

V

W

X

Y

Z

Brak wyników

Nie ma leku,
którego szukasz?

Skorzystaj z E-recepty 24h
E-konsultacja Lekarska w 5 minut.

Podejrzewasz u siebie lub osoby najbliższej zakażenie Covid-19? W celu sprawdzenia lekarz może wystawić Ci skierowanie online na testy na koronawirusa, które wymagają pobrania wymazu z gardła lub nosa (konkretnie nosogardzieli). Diagnostyka Covid-19 możliwa jest w wielu miejscach – w każdym większym mieście znajdziesz punkt czy szpital, gdzie możesz zrealizować takie zlecenie. Odpowiedzi na pytania, jakie są objawy koronawirusa i jaką metodą bada się w punkcie lub w domu możliwość zakażenia koronawirusem, a także informacje o tym, jaki jest czas oczekiwania na wynik od wykonania badania, znajdziesz poniżej.

Objawy koronawirusa - kiedy zrobić test?

COVID-19 przebiega nieco inaczej u każdego chorego, ponadto trzeba mieć na uwadze, że różne szczepy wirusa mogą wywoływać nieco inne objawy. Koronawirus może być podejrzewany, jeśli pojawi się: gorączka, suchy kaszel, kłopoty z oddychaniem i duszności, zmęczenie i bóle mięśni. Częste objawy koronawirusa to także biegunka, ból głowy, a także utrata węchu lub smaku. Czasem pojawia się także ból gardła, zapalenie spojówek lub wysypka na skórze. Niepokojące objawy powinno się bezwzględnie skonsultować z lekarzem, gdyż późno uzyskana pomoc medyczna to większa szansa na poważne komplikacje związane z tą chorobą. Osoby, które zastanawiają się, ile kosztuje test na koronawirusa, muszą wiedzieć, że tego typu badania można wykonać zarówno w ramach świadczenia NFZ, jak i prywatnie. Jeśli pacjent zauważy u siebie niepokojące objawy, które mogą świadczyć o zakażeniu koronawirusem lub miał bliski kontakt z osobą zakażoną i chce sprawdzić, czy również nie jest chory, może zgłosić się do lekarza POZ z prośbą o wypisanie skierowania na przysługujące w ramach NFZ darmowe testy na koronawirusa. Takie e-skierowanie można również otrzymać, uzupełniając formularz powiązany ze swoim kontem IKP. Oczywiście testy na koronawirusa można również wykonać prywatnie, bez skierowania – wówczas trzeba liczyć się z koniecznością uiszczenia zapłaty. Cena takiego badania różnić się może zależnie od miasta czy laboratorium i przede wszystkim zależna będzie od rodzaju badania. 

Rodzaje testów na koronawirusa - czym się różnią i jaką mają skuteczność

Na rynku dostępne są różne testy na koronawirusa. Apteka czy market nie są jednak miejscem, gdzie powinniśmy ich szukać, gdyż wymagają one prawidłowo pobranej próbki materiału biologicznego, a także odpowiednio przeprowadzonej metody diagnostycznej w laboratorium. Testy wykonywane w domu „na własną rękę” powinny być jedynie podstawą do dalszej diagnostyki – a tu niezbędny jest kontakt z lekarzem. Jeśli chodzi o rodzaje testów na koronawirusa, wyróżnić można:

Testy antygenowe na Covid

Test jest badaniem, które wykrywa antygeny białkowe wirusa SARS-CoV-2, więc pozwala potwierdzić bieżące zakażenie i najlepiej wykonać go w 5-7 dni od wystąpienia pierwszych objawów. Wynik otrzymuje się w kilkadziesiąt minut od umieszczenia na płytce materiału biologicznego pobranego z nosogardzieli. Zaletą jest szybkość otrzymania wyniku, ale są to testy mniej czułe od testów genetycznych.

Molekularne testy genetyczne RT-PCR

Od pacjenta pobierany jest wymaz z gardła lub nosogardzieli, a następnie próbka trafia do laboratorium diagnostycznego, gdzie wykonywany jest test RT-PCR na obecność materiału genetycznego (RNA) SARS-CoV-2. Test pozwala potwierdzić aktywne zakażenie i jest to badanie rekomendowane przez WHO.

Testy z krwi na koronawirusa

Testy serologiczne sprawdzają obecność przeciwciał IgG, IgM lub IgG/IgM w krwi pacjenta i umożliwiają potwierdzenie przebytej choroby lub infekcji, która aktualnie się toczy – nie są wystarczające do rozpoznania Covid. Najlepiej wykonać testy na przeciwciała około 2-3 tygodnie od wystąpienia pierwszych objawów. Potrzebna jest tu próbka krwi żylnej lub włośniczkowej. Szybkie testy na koronawirusa to testy płytkowe, do których potrzebna jest próbka krwi z opuszka palca, którą nanosi się na otwór w kasetce. Wynik po kilku minutach daje informację o zetknięciu się z wirusem, ale nie informuje, czy infekcja już minęła czy jeszcze trwa. Bardziej wiarygodne są natomiast testy z krwi żylnej, jednak tu na wynik badania trzeba poczekać 1-3 dni. 

Kiedy można spodziewać się wyniku testu na koronawirusa?

Niepewność i konieczność czekania na wynik są trudne dla wielu osób wykonujących test na koronawirusa. Ile trwa oczekiwanie na wynik? Wszystko to zależne jest od rodzaju wykonywanego testu. Testy antygenowe dają szybkie wyniki (kilkadziesiąt minut), natomiast na wynik molekularnego testu RT-PCR trzeba będzie poczekać (zwykle nie dłużej niż 48 godzin od otrzymania próbki przez laboratorium). Szybkie testy płytkowe dają wynik w kilka minut, ale na wynik testów serologicznych z krwi żylnej trzeba poczekać 1-3 dni.

Co po otrzymaniu pozytywnego wyniku testu na koronawirusa?

Trzeba wiedzieć, że ujemny wynik badań nie wyklucza zakażenia u pacjentów. Dla pewności, zwłaszcza w przypadku objawów lub dużej możliwości zakażenia, wykonanie wymazu można powtórzyć. Pozytywny wynik testu serologicznego nie jest podstawą do rozpoznania aktualnie trwającej infekcji – może świadczyć to o tym, że pacjent już zmagał się z chorobą wcześniej lub właśnie ją przechodzi, dlatego dla pewności warto wówczas zgłosić się do lekarza i wykonać test genetyczny. Pozytywny wynik testu molekularnego lub antygenowego oznacza, że pacjent powinien poddać się izolacji domowej, która u pacjenta bezobjawowego trwa 10 dni. W przypadku pojawienia się objawów choroby należy liczyć się z koniecznością wydłużenia czasu izolacji – wówczas będzie ona zakończona nie szybciej niż 13 dni od wystąpienia objawów, jednak w ciągu ostatnich 3 dni izolacji pacjent nie może już mieć żadnych objawów zakażenia. Dodatni pacjenci podczas izolacji powinni obserwować swój stan zdrowia i przygotować się na możliwość jego pogorszenia z dnia na dzień. Jeśli w tym czasie pacjent poczuje się gorzej, powinien niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, udać się do szpitala na oddział zakaźny lub zadzwonić na pogotowie.