Redukcja masy ciała

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

M

N

O

P

Q

R

S

T

U

V

W

X

Y

Z

Brak wyników

Nie ma leku,
którego szukasz?

Skorzystaj z E-recepty 24h
E-konsultacja Lekarska w 5 minut.

Nadwaga i otyłość to duże problemy cywilizacyjne, które w dzisiejszych czasach są bardzo powszechne. Zrzucenie kilku nadprogramowych kilogramów bywa trudne, a pozbycie się kilkunastu czy kilkudziesięciu dla niektórych osób jest bardzo dużym wyzwaniem. Schudnąć jednak warto dla swojego zdrowia i samopoczucia. Oczywiście dieta i aktywność ruchowa to podstawa, ale czy istnieją jakieś skuteczne leki na otyłość, które taką walkę wspomogą dodatkowo? Podpowiadamy, jakie leki na otyłość dostępne są w Polsce, a także czy leki na otyłość bez recepty mają taką samą skuteczność co lek na otyłość na receptę. 

Czy istnieje coś takiego jak leki na otyłość?

W aptekach dostępne są różnego rodzaju preparaty ułatwiające walkę ze zbędnymi kilogramami. Trzeba wspomnieć, że nie są to leki na otyłość. Bez recepty można kupić jedynie preparaty wspomagające odchudzanie, czyli redukcję masy ciała. Są to między innymi tabletki, kapsułki, herbatki i koktajle, które zawierają w składzie różnego rodzaju substancje ograniczające apetyt (np. błonnik witalny czy chrom), a także przyspieszające spalanie tkanki tłuszczowej (np. L-karnityna, kwasy CLA, guarana, kofeina). Produkty stosowane bez recepty mogą również wspomagać metabolizm, czyli przyspieszać trawienie (np. ekstrakty ziołowe czy wyciąg z zielonej herbaty), a także ograniczać stopień wchłaniania węglowodanów i tłuszczów z diety (np. fasolamina). Tego typu produkty mogą wspomóc walkę z nadprogramowymi kilogramami w przypadku lekkiej nadwagi, jednak w przypadku otyłości mogą okazać się zbyt słabe. Należy już na tym etapie dodać, że należy wystrzegać się zakupu wątpliwej jakości leków odchudzających z niesprawdzonego źródła – w ten sposób ryzykujesz własnym zdrowiem, a nawet życiem. Jeśli masz nieprawidłowe BMI i chcesz zgubić kilogramy skutecznie, zgłoś się po pomoc do lekarza – doradzi Ci on najlepiej, co krok po kroku należy zrobić, by zadbać nie tylko o ciało, ale i o zdrowie. Możliwe, że lekarz w trakcie konsultacji uzna za stosowne konieczność wykonania badań krwi i innych badań, a jeśli przepisze dane leki, będzie monitorować ich wpływ na układ i cały organizm.

Otyłość jako jednostka chorobowa - farmakologia elementem terapii

Należy rozróżnić dwa terminy. Choć nadwaga, podobnie jak otyłość, wiąże się ze zbyt wysoką masą ciała, zaburzenia te nie są takie same. Otyłość jest już jednostką chorobową, której leczenie jest bardzo dużym wyzwaniem. U pacjentów często jest ona powiązana z niektórymi chorobami i poważnymi powikłaniami ze strony organizmu, do których można zaliczyć cukrzycę, choroby tarczycy, choroby serca i krążenia, a także nadciśnienie czy choroby układu pokarmowego oraz wiele innych problemów. Jeśli chodzi o leki na otyłość dostępne w Polsce, wybór na rynku nie jest zbyt imponujący, jednak lekarz z pewnością dobierze pacjentowi preparat, który sprawdzi się w jego przypadku najlepiej. Wyróżnić można lek zawierający w składzie liraglutyd (nazwa handlowa: Saxenda), będący odpowiednikiem hormonu sytości GLP-1, a także lek zawierający orlistat (nazwa handlowa: Xenical), będący inhibitorem lipaz, który zmniejsza wchłanianie tłuszczów z pokarmu. Dostępny jest również lek będący połączeniem chlorowodorków bupropionu i naltreksonu (nazwa handlowa: Mysimba), który zmniejsza apetyt i jednocześnie zwiększa wydatkowanie energii. Lek na otyłość na receptę może być przepisany w przypadku BMI powyżej 30 lub w przypadku nadwagi z BMI powyżej 27, której towarzyszą dodatkowe choroby. Trzeba jednak mieć na uwadze, że lek na otyłość, mimo dużej skuteczności, nie sprawi, że kilogramy zaczną same spadać – nadal jest to wyłącznie preparat, który ma wspierać proces gubienia kilogramów, a ten wymaga wysiłku i samozaparcia. Jeśli wdrożona farmakoterapia i zmiana stylu życia okażą się niewystarczające, lekarz może zalecić także zabieg operacyjny. 

Elementy skutecznego leczenia otyłości - aktywność fizyczna, zdrowie psychiczne

Trzeba mieć na uwadze, że nawet najbardziej skuteczny lek na otyłość nie pomoże, jeśli pacjent nie zmieni swojego dotychczasowego stylu życia. Cudowne leki redukujące nadprogramowe kilogramy po prostu nie istnieją. Konieczna jest tutaj gotowość pacjenta na zmiany i to nie zmiany krótkotrwałe (na czas odchudzania), ale zmiany na całe życie, gdyż kilogramy zrzucone mogą ponownie wrócić, jeśli pacjent powróci do wcześniejszych nawyków. 
  • Jeśli chodzi o leczenie otyłości, bardzo ważna jest prawidłowa dieta. Powinna być ona dobrze zbilansowana, czyli bogata w składniki odżywcze i witaminy w odpowiednich dawkach. Taka dieta powinna być różnorodna – powinno znaleźć się tu dużo nieprzetworzonych lub niskoprzetworzonych produktów, dużo warzyw, owoce, orzechy w rozsądnych dawkach. Ograniczyć należy zdecydowanie słodycze i produkty z białej mąki, a w zamian za to wprowadzić warto zdrowe zamienniki. 
  • W walce z otyłością bardzo ważna jest również regularna aktywność fizyczna. Siedzący tryb życia, który towarzyszy nam w dzisiejszych czasach, nie sprzyja zrzucaniu wagi, dlatego szczególnie warto postawić na ruch, a wówczas żaden lek na otyłość brzuszną nie będzie nam potrzebny. Oczywiście tu też nie można rzucać się na głęboką wodę – osoby, które nie ćwiczą regularnie mogą zacząć już od spacerów czy wybierania schodów zamiast windy. Aktywność fizyczną można zwiększać stopniowo, gdy organizm przyzwyczai się do niej. 
  • Warto ponadto zadbać o swoje zdrowie psychiczne. Problemy ze zdrowiem psychicznym są częste przy nadwadze i otyłości, dlatego niepokojące objawy pacjent powinien konsultować z lekarzem. Pacjent nie może traktować odchudzania jako kary czy trudnego przedsięwzięcia, a jako całkowitą zmianę stylu życia – zmianę na lepsze. Dobre nastawienie z pewnością może bardzo pomóc w walce z nadwagą i otyłością. 

Refundowane leki na otyłość dostępne w Polsce - skuteczność i stosowanie

Najczęściej efekty stosowania leku na receptę w połączeniu ze zmianą stylu życia powodują zmniejszenie wagi u kobiet i mężczyzn zmagających się z chorobą otyłości. Działanie to jest obiecujące, więc wiele osób mających znaczną nadwagę bądź otyłych zadaje sobie z pewnością pytanie, jak kosztowna jest dostępna na receptę farmakoterapia stosowana w walce z otyłością. Trzeba niestety zaznaczyć, że nie istnieją w Polsce leki wyłącznie na otyłość, które podlegają refundacji, choć niedawno pisana była w tej sprawie petycja do Ministerstwa Zdrowia. Zgodnie z ustawą nie mogą podlegać refundacji ze środków publicznych leki, których stosowanie można zastąpić zmianą stylu życia osoby chorej. Znane leki na otyłość na receptę takie jak Saxenda, Mysimba czy Xenical nie są zatem objęte refundacją, a ich cena jest bardzo wysoka, przez co nie każda chora na otyłość osoba może pozwolić sobie na zakup tego typu środków. Jedyne leki refundowane na otyłość to leki, które objęte są refundacją ze względu na ich stosowanie w leczeniu innych chorób, takich jak np. cukrzyca.