Przedwczesny wytrysk

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

M

N

O

P

Q

R

S

T

U

V

W

X

Y

Z

Brak wyników

Nie ma leku,
którego szukasz?

Skorzystaj z E-recepty 24h
E-konsultacja Lekarska w 5 minut.

Udane życie seksualne to ważna część życia. Jeśli jednak seks przestaje być przyjemnością, a mężczyzna ma trudności ze stosunkiem , jest to problem, który wymaga interwencji i leczenia. Przykładem popularnego problemu ze strefą seksualną jest przedwczesny wytrysk, który u pacjentów może mieć różne przyczyny. Jeśli chodzi o leki na przedwczesny wytrysk, w aptece znajdziesz artykuły bez recepty – ich stosowanie opiera się na zmniejszaniu wrażliwości penisa na bodźce. Najlepiej jednak w tym przypadku pomoże Ci specjalista. Dobierze on skuteczne preparaty do stosowania, a także udzieli Ci informacji, jakie metody, oprócz leku, mogą zwiększyć skuteczność terapii.  

Przedwczesny wytrysk – przyczyny

Do jednych z najczęściej występujących zaburzeń seksualnych należy przedwczesny wytrysk. Wiąże się on z trudnością kontroli ejakulacji, a wówczas do wytrysku dochodzi już po niewielkiej stymulacji seksualnej, co u mężczyzny wywołuje frustrację i niejednokrotnie wstyd, a u jego partnerki rozczarowanie współżyciem. Przedwczesny wytrysk u mężczyzny może mieć różne przyczyny. Ta dysfunkcja seksualna często pojawia się u młodych mężczyzn, którzy nie są jeszcze doświadczeni seksualnie. Problem dotyka jednak również starszych i bardziej doświadczonych panów. Wyróżnić można czynniki somatyczne, które wpływają na przedwczesny wytrysk. Zaliczyć można do nich między innymi zaburzenia erekcji czy problemy z prostatą, a także niektóre choroby, w tym np. cukrzycę czy nadczynność tarczycy. Również czynniki neurobiologiczne mogą mieć tu znaczenie, wówczas problem wiązać może się z nieprawidłową aktywnością neuroprzekaźników, w tym zwłaszcza serotoniny. Niemożność odbycia stosunku o zadowalającej długości to nie tylko kwestia zdrowia fizycznego, ale czasem wyłącznie kwestia psychiki. Do częstych czynników wywołujących przedwczesny wytrysk zaliczyć można czynniki psychogenne, czyli te, które wiążą się ze stresem lub lękiem, problemami partnerskimi, długą przerwą od seksu itp. Jeśli potrzebny jest Ci skuteczny lek na przedwczesny wytrysk, apteka nie powinna być pierwszym miejscem, gdzie się udasz, tylko poradnia seksuologiczna lub urologiczna. Gdy mężczyzna obserwuje problemy z przedwczesnym wytryskiem, powinien się zgłosić do lekarza, ponieważ, gdy w grę wchodzi leczenie przedwczesnego wytrysku, leki specjalistyczne w większości są na receptę, a o ich doborze i dawkowaniu powinien zdecydować urolog lub seksuolog.

Leczenie przedwczesnego wytrysku. Leki na receptę i bez recepty. Które są skuteczniejsze?

Leczenie przedwczesnego wytrysku wymaga konsultacji lekarskiej, dlatego zamiast stawiać na środki i leki na przedwczesny wytrysk bez recepty, najlepiej zgłosić się z problemem do specjalisty, gdyż leczenie związane jest z przyczyną zaburzenia. Jeśli chodzi o leczenie przedwczesnego wytrysku, stosuje się między innymi selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), które należą do leków przeciwdepresyjnych. Wyróżnić można tu takie substancje jak: sertralina, dapoksetyna, fluoksetyna i paroksetyna. Tego typu leki opóźniają wytrysk i wydłużają stosunek dzięki blokowaniu wychwytu serotoniny, jednak jest to działanie doraźne – nie likwidują przyczyny problemu, tylko działają na jej skutek, aczkolwiek lepsza jakość życia seksualnego po tego typu środkach może przyczynić się do wzrostu samooceny mężczyzny i redukcji stresu związanego ze współżyciem, a to znów może zredukować problem z przedwczesnym wytryskiem. Handlowe nazwy leków na przedwczesny wytrysk tego typu to np. Priligy. Z zaburzeniami erekcji, które związane są z przedwczesnym wytryskiem walczy się natomiast wykorzystując inhibitory 5-fosfodiesterazy. Zaliczyć można do nich między innymi wardenafil, sildenafil oraz tadalafil. Oprócz tego lekarz może przepisać także trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne oraz leki z grupy SARI. 

Terapia lekami. Jak stosować tabletki i jakie mogą pojawiać się skutki uboczne?

Jeśli chodzi o leki na przedwczesny wytrysk, należy liczyć się z tym, że mogą one mieć działania niepożądane i skutki uboczne, dlatego warto pozostawać podczas ich zażywania w kontakcie z lekarzem. Najbardziej popularnym lekiem na przedwczesny wytrysk jest środek zawierający substancję, jaką jest dapoksetyna. Należy on do dość bezpiecznych środków, jednak może powodować między innymi dolegliwości takie jak ból głowy i zawroty, nudności, bóle brzucha, zaburzenia aktywności (pobudzenie lub apatię), a także zaburzenia ciśnienia i problemy emocjonalne. Również inne środki stosowane w przypadku walki z przedwczesnym wytryskiem mogą mieć skutki uboczne, dlatego tak ważny jest kontakt z lekarzem i wywiad medyczny przed rozpoczęciem ewentualnego leczenia. O działaniach niepożądanych, które pojawią się w trakcie terapii, należy koniecznie poinformować lekarza – być może zdecyduje on o zmianie środka na inny lub zaproponuje innego rodzaju formy leczenia przedwczesnego wytrysku, w tym np. ćwiczenia lub psychoterapię. 

Inne specyfiki na opóźnienie wytrysku m.in. żele, suplementy, spray-e

Jeśli masz problem z przedwczesnym wytryskiem, leki przyjmowane doustnie to nie wszystko, na co możesz postawić. W leczeniu tego zaburzenia seksualnego stosuje się również preparaty, które znieczulają miejscowo. Zwykle zawierają one lidokainę, benzokainę lub prylokainę i dostępne są jako żele, kremy bądź spraye. Miejscowe znieczulenie prącia sprawia, że jest on mniej wrażliwy na bodźce dotykowe, a to natomiast skutkuje tym, że wytrysk jest opóźniany. Dostępne są również specjalne prezerwatywy z grubszego lateksu, a nawet chusteczki, które wydłużają stosunek, a ponadto w aptece można znaleźć suplementy diety witaminowe i ziołowe (żeń-szeń, kozieradka, chrom, cynk), które mają ten problem redukować i często zalecane są także w przypadku problemów z potencją. Tego typu produkty i specyfiki dostępne są w aptece bez recepty i można stosować je wspomagająco w walce z zaburzeniami erekcji, jednak należy mieć na uwadze, że działają one doraźnie, więc raczej nie zlikwidują problemu.

Domowe sposoby, ćwiczenia, terapia psychologiczna. Jakie zewnętrzne czynniki mogą wpływać na przedwczesny wytrysk?

Zanim zdecydujesz się na leki na przedwczesny wytrysk, warto nauczyć się technik, które mogą opóźnić ejakulację. Polecana metoda kontroli nad wytryskiem to między innymi metoda start-stop. Metoda ta polega na przerywaniu ruchów frykcyjnych na chwilę przed momentem wytrysku, by opóźnić jego nadejście. Najczęściej ćwiczenia tego typu wykonuje się podczas masturbacji i pozwalają one mężczyźnie lepiej poznać reakcje własnego ciała i nauczyć się kontroli nad nimi. Inny sposób to także metoda uciskowa, czyli silny ucisk żołędzi tuż przed wytryskiem. Pomocne mogą być również inne ćwiczenia, w tym np. wizualizacje, a także inne metody, które szczegółowo omówi lekarz seksuolog. W przypadku problemów z przedwczesnym wytryskiem o podłożu psychologicznym, pomocna może okazać się również psychoterapia indywidualna bądź psychoterapia dla par. Pomoże ona dotrzeć do źródła problemu i nauczy mężczyznę radzenia sobie z emocjami, które są z nim związane.