Nietrzymanie moczu

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

M

N

O

P

Q

R

S

T

U

V

W

X

Y

Z

Brak wyników

Nie ma leku,
którego szukasz?

Skorzystaj z E-recepty 24h
E-konsultacja Lekarska w 5 minut.

Nietrzymanie moczu to problem, który dotyczy osób w różnych wieku – choć w większości są to osoby starsze, którym towarzyszą dodatkowe choroby. Na jaki lek na nietrzymanie moczu najlepiej postawić? Czy wystarczająco skuteczne są leki na nietrzymanie moczu bez recepty? A może lepiej przełamać wstyd i udać się do lekarza w celu stosowania środków na receptę? Czy można samodzielnie wzmocnić mięśnie odpowiedzialne za powstawanie tego problemu?

Nietrzymanie moczu czym jest i jakie są jego przyczyny?

Dolegliwość, jaką jest nietrzymanie moczu (inkontynencja moczu, NTM), jest dość wstydliwa, stąd pacjenci rzadko zgłaszają się do lekarza i próbują uporać się z nią w samotności, co jest dużym błędem, gdyż dolegliwość z czasem może się pogłębiać i prowadzić do innych problemów. Nietrzymanie moczu objawia się, jak sama nazwa wskazuje, jego niekontrolowanym wyciekaniem z pęcherza moczowego. Przyczyny tego typu przypadłości mogą być różne. Zaliczyć można do nich między innymi zaburzenia poszczególnych części dróg moczowych, a także choroby układu nerwowego. Choć problem nietrzymania moczu dotyka szczególnie kobiety, w tym zwłaszcza panie w ciąży, po trudnym porodzie naturalnym czy po menopauzie, również u mężczyzn może się pojawić, a wówczas najczęściej wiąże się z przerostem prostaty lub problemami ze zwieraczem. Do nietrzymania moczu może dojść na skutek problemów hormonalnych, urazów ginekologicznych i chorób takich jak cukrzyca czy demencja. Trzeba również wspomnieć, że dolegliwość tego typu mogą wywołać częste infekcje układu moczowego, a także nieleczony problem z zaparciami. Nie można również pominąć wpływu niektórych leków – ich działanie związane z rozluźnianiem mięśni może również wpływać na problemy z utrzymaniem moczu. 

Kiedy konieczne jest zastosowanie farmakologii. Leczenie nietrzymania moczu

Nietrzymanie moczu wysiłkowe najczęściej objawia się przy aktywności fizycznej, kichaniu, kaszlu, śmiechu, podskokach czy podnoszeniu ciężkich rzeczy, ponadto dolegliwość ta może również objawiać się jako nietrzymanie moczu z przepełnienia, a także naglące popuszczanie moczu, gdy pacjent odczuwa silne parcie na pęcherz. Jeśli zastanawiasz się, jaki lek na nietrzymanie moczu sprawdzi się najlepiej, musisz wiedzieć, że w aptekach dostępne są różnego rodzaju preparaty, w tym leki na nietrzymanie moczu bez recepty i suplementy diety, których zadaniem jest wspieranie prawidłowej pracy układu moczowego i mięśni, które biorą udział w trzymaniu moczu. Ich skład opiera się między innymi na bogatych w fitoestrogeny i izoflawony wyciągach roślinnych, które korzystnie wpływają na pracę mięśni i usprawniają działanie naczyń krwionośnych, ponadto korzystnie wpływają na pracę układu nerwowego i odpornościowego. Zazwyczaj wielu pacjentów stosuje taki produkt czy produkty bez konsultacji z lekarzem, co nie jest polecane ze względu na bezpieczeństwo. Sposób ich działania na zdrowie może być różny (czasem może być to również kwestia życia!). Producent informuje co prawda o działaniach niepożądanych czy grupach ryzyka, które nie powinny danych preparatów zażywać, chociażby ze względu na to, że istnieje ryzyko nasilenia objawów innych chorób czy interakcji z innymi lekami, jednak pacjenci rzadko czytają wnikliwie ulotki, przez co zamiast sobie pomóc, mogą sobie bardzo zaszkodzić. Lepszym rozwiązaniem będzie przełamanie wstydu i zgłoszenie się do lekarza na konsultację. Jeśli dolegliwość jest poważna i szczególnie uciążliwa, lekarz może przepisać także lek na nietrzymanie moczu na receptę. Do tego typu leków zaliczyć można leki, które hamują niekontrolowane skurcze i zmniejszają napięcie mięśni pęcherza, ponadto lekarz może zdecydować o hormonalnej terapii zastępczej z estrogenami (zwłaszcza w przypadku kobiet w okresie menopauzy) czy przepisać trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne.

Wspomaganie leczenia nietrzymania moczu domowymi sposobami - ćwiczenia mięśni dna miednicy

Nawet najlepszy lek na nietrzymanie moczu u mężczyzn i kobiet to nie wszystko. Ważne jest również, by pacjent skupił się nie tylko na farmakologii dostępnej w aptece, ale również sposobach samoleczenia. Bardzo przydatne w tej sytuacji będą bowiem nie tylko tabletki czy produkty, które apteka chętnie Ci poleci, ale również zmniejszenie masy ciała, a także wzmocnienie mięśni dna miednicy. Można to osiągnąć poprzez specjalne ćwiczenia mięśni Kegla. Należy regularnie zaciskać je w taki sposób, jakby pacjent chciał wstrzymać lecący już strumień moczu. Tego typu ćwiczenia najlepiej wykonywać kilka razy dziennie i w kilku-kilkunastu powtórzeniach. Ważna jest tutaj również odpowiednia higiena, gdyż w przypadku tego schorzenia łatwo o infekcje układu moczowo-płciowego. Należy często się podmywać, a także nosić wkładki urologiczne lub pieluchomajtki i pamiętać o konieczności ich częstej zmiany, by nie rozwijały się chorobotwórcze mikroorganizmy, które mogłyby zaatakować organizm. 

Kiedy konieczne może być zabiegowe leczenie nietrzymania moczu? 

Jeśli okaże się, że żaden produkt bez recepty nie powoduje poprawy, a stosowane leki na nietrzymanie moczu na receptę są niewystarczające, ponadto ćwiczenia mięśni Kegla niewiele dają i nietrzymanie moczu nadal występuje, mimo środków zaradczych, lekarz może zdecydować o konieczności wdrożenia leczenia chirurgicznego. Dostępnych metod tego typu zabiegów jest dzisiaj wiele i specjalista najlepiej będzie wiedzieć, którą z nich warto zastosować u pacjenta.