Łysienie u mężczyzn

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

M

N

O

P

Q

R

S

T

U

V

W

X

Y

Z

Brak wyników

Nie ma leku,
którego szukasz?

Skorzystaj z E-recepty 24h
E-konsultacja Lekarska w 5 minut.

Wypadanie włosów u to dość popularne schorzenie, które wiąże się zazwyczaj z nadmiarem testosteronu, choć to nie jedyny powód. Jakie są przyczyny utraty włosów, jak rozpoznać łysienie androgenowe i kiedy udać się do lekarza? Czy leki na łysienie faktycznie działają i czy jest dostępny preparat, który wznowi wzrost włosów? Jak dobrać środki na łysienie u mężczyzn, by okazały się skuteczne? 

Łysienie - przyczyny utraty włosów

Bujna fryzura jest dla niektórych panów atutem męskości, jednak łysienie jest dość powszechnym problemem u mężczyzn. Nadmierna utrata włosów odbija się nie tylko na wyglądzie, ale także na samopoczuciu panów, jednak warto wiedzieć, że dobrze dobrane leki na łysienie mogą być skuteczne. W większości przypadków łysienie u mężczyzn wiąże się z nadmiarem androgenów w organizmie. Testosteron, a konkretnie testosteron zamieniony w dihydrotestosteron (DHT) oddziałuje na mieszki włosowe, przez co włosy rosną cienkie, a po czasie pozostaje sam delikatny meszek. Należy wiedzieć, że można mieć genetyczne skłonności do łysienia (dziedziczy się to po ojcu), ponadto nadmierne wypadanie włosów może wiązać się również ze zmianami hormonalnymi, chorobami przewlekłymi, niezdrową dietą, stresem, a także może być skutkiem ubocznym zażywania niektórych leków. 

Łysienie androgenowe - jak je rozpoznać i kiedy udać się do lekarza?

Pierwsze symptomy łysienia androgenowego mogą pojawiać się nawet po 25-roku życia, natomiast objawy zwykle nasilają się z wiekiem i problem ten dotyczy wielu mężczyzn powyżej 50-roku życia. Zdarza się ponadto, że łysienie androgenowe (zwłaszcza jeśli występuje już w rodzinie) pojawia się już w wieku nastoletnim. Do objawów charakterystycznych w tym przypadku zaliczyć można tzw. zakola, a także wycofującą się linię włosów na czole, co daje efekt tzw. „wysokiego czoła”. Często problem tego typu poprzedzony jest tłustym łupieżem i większym łojotokiem w obrębie skóry głowy, ponadto pojawić może się także łojotokowe zapalenie skóry, które jeszcze bardziej nasila wypadanie włosów. Dobrze postawić tu na dobre szampony, które wzmacniają cebulki włosa. Im szybciej mężczyzna zgłosi się do lekarza, tym większa szansa na powodzenie terapii – lek na łysienie na receptę może być tu bowiem ostatnią deską ratunku. Specjalista dobierze terapię do przyczyny łysienia – być może potrzebny będzie lek na łysienie plackowate (a nie androgenowe – są to dwa różne schorzenia), a wówczas w leczeniu często stosuje się produkty zawierające glikokortykosteroidy.

Leki na łysienie androgenowe - jak je odpowiednio dobrać i jak działają?

Co chwilę pojawiają się jakieś preparaty, suplementy, witaminy czy nowy lek na łysienie, ponadto producenci prześcigają się, oferując wyjątkowo skuteczne leki na łysienie. Jak w gąszczu tego typu preparatów dobrać najlepszy środek, którego efekty będą zauważalne? Najlepszy w walce z łysieniem androgenowym będzie (odpowiednio szybki) kontakt z lekarzem, który w oparciu o zdrowie pacjenta i jego historię medyczną zaplanuje stosowanie kuracji i będzie monitorować jej efekty. Farmakologiczne leczenie łysienia androgenowego opiera się głównie na dwóch substancjach czynnych. Leki na łysienie u mężczyzn zawierać mogą substancje takie jak finasteryd i minoksydyl. Działanie przyjmowanego pod postacią tabletek doustnych finaksedylu opiera się na hamowaniu powstawania aktywnej formy testosteronu (czyli dihydrotestosteronu DHT), co sprawia, że tabletki wstrzymują dalsze wypadanie włosów. Minoksydyl natomiast stosuje się miejscowo na skórę głowy. Substancja ta zwiększa ukrwienie skóry głowy, co sprawia, że włosy mają szansę częściowo odrosnąć. 

Stosowanie leków na wypadanie włosów. Czy włosy zaczną odrastać?

Wielu panów zastanawia się, czy stosowanie produktów przeciw wypadaniu włosów faktycznie daje oczekiwane rezultaty. Oczywiście w leczeniu ważne jest nie tylko zahamowanie wypadania włosów, ale także pobudzenie włosów do odrastania w miejscach, gdzie już zostały utracone. Czy metody mają szansę działania? Leczenie tego typu męskiego schorzenia jest bardzo trudne, a jego skuteczność może wiązać się z szybkością zaczęcia stosowania leków. Nie istnieje jednak cudowny płyn czy ampułki na porost włosów, które znajdziesz w aptece czy kupisz bez recepty w drogerii. Tego typu rodzaje środków nie wyeliminują problemu od ręki, mimo głośnych reklam. Jeśli pacjent w porę postanowi skorzystać jednak ze specjalistycznego leczenia, kuracja ma szansę na dużą skuteczność, a w niektórych przypadkach możliwe jest także częściowe przywrócenie wzrostu włosów. Trzeba jednak zaznaczyć, że kuracja wdrożona za późno, tzn. w zaawansowanej postaci choroby, gdy zmiany w mieszkach włosowych są już poważne, może być nieskuteczna, bez względu na rodzaj produktu i ostatecznie jedynie przeszczep włosów może dać pożądane efekty.