Łuszczyca

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

M

N

O

P

Q

R

S

T

U

V

W

X

Y

Z

Brak wyników

Nie ma leku,
którego szukasz?

Skorzystaj z E-recepty 24h
E-konsultacja Lekarska w 5 minut.

Łuszczyca przez wielu uważana jest za chorobę wstydliwą – choć nie jest zaraźliwa, chorzy wstydzą się zmian na swojej skórze, przez co unikają kontaktów społecznych i izolują się. Leki na łuszczycę dobiera się stosownie do przebiegu choroby oraz do rozległości zmian skórnych, z którymi jest ona powiązana. Czy sam szampon lub maść bez recepty, którą poleci apteka są wystarczające, by walczyć z tym schorzeniem? Kiedy zgłosić się do lekarza?

Czym jest łuszczyca i kogo dotyczy?

Łuszczyca jest chorobą o charakterze przewlekłym i nawracającym, która objawia się m.in. zapalnym stanem skóry. Schorzenie to ma podłoże immunologiczne i genetyczne – nie jest to choroba zakaźna. Wyróżnić można łuszczycę typu I, która jest dziedziczona i najczęściej pojawia się w młodym wieku, a także łuszczycę typu II, z którą zmagają się zwykle osoby między 50 a 70 rokiem życia. W przypadku tej choroby dochodzi do nadmiernego namnażania się komórek naskórka, a także do ich patologicznego różnicowania się, czemu towarzyszy stan zapalny. Wyróżnić można wiele typów łuszczycy, w tym łuszczycę paznokci, stawową, pospolitą, kropelkową, plackowatą, odwróconą, wysiękową. Czy istnieje skuteczny lek na łuszczycę? Niestety w tym przypadku ciężko o całkowite wyleczenie, gdyż chorzy narażeni są na nawroty choroby. Farmakoterapia ma zatem na celu przede wszystkim łagodzenie objawów, zminimalizowanie powstałych zmian skórnych, ich usunięcie z czasem, a także utrzymanie jak najdłuższego czasu do remisji łuszczycy. 

Przyczyny i objawy łuszczycy

Jak wspomniano wyżej, predyspozycje do łuszczycy mogą być przekazywane genetycznie. Przyczyny uaktywnienia się objawów tej choroby mogą jednak być różne. Zaliczyć można do nich nieprawidłową higienę skóry i jej uszkodzenia mechaniczne, a także problemy hormonalne, stres, cukrzycę, a także infekcje różnego pochodzenia. Charakterystyczne objawy łuszczycy to czerwonobrunatne grudki oraz drobnopłatowe złuszczanie się tzw. łusek. Tego typu zmiany skórne mogą być pojedyncze, jednak mogą być również bardzo rozległe. Najczęściej pojawiają się na głowie i płytce paznokciowej, na kolanach i łokciach, a także na innych powierzchniach ciała. Często zmianom skórnym towarzyszy również świąd, pieczenie oraz ból, ponadto w bardzo zaawansowanej chorobie może dojść do popękania skóry i jej krwawienia w miejscu zmiany. Jakiekolwiek objawy mogące świadczyć o początkach łuszczycy koniecznie należy omówić z lekarzem, gdyż konieczne w tym przypadku będzie specjalistyczne leczenie. 

Rodzaje leków na łuszczycę, tabletki, maści, kremy

Jeśli chodzi o leki na łuszczycę, stawia się zarówno na preparaty działające miejscowo (krem, maść), jak również na te działające ogólnie (np. tabletki). Do preparatów wykorzystywanych do leczenia łuszczycy, a raczej łagodzenia jej objawów zaliczyć można maści, kremy, tabletki, a także dermokosmetyki, w tym szampony, mydła żele i balsamy łagodzące. Kosmetyki do pielęgnacji łagodzą objawy choroby, przez co skóra mniej swędzi, a objawy zapalenia są mniej dokuczliwe. Nie zastąpią one jednak leków, a by te otrzymać, najlepiej wybrać się do lekarza, który dobierze skuteczne środki, w oparciu o zidentyfikowane schorzenie, np. skuteczny lek na łuszczycę głowy. Leki na łuszczycę bez recepty to zwykle preparaty, które stosuje się wspomagająco przy leczeniu specjalistycznym. Zaliczyć można tu między innymi niesteroidowe leki przeciwzapalne, dziegcie stosowane jako maści lub pasty, ponadto można dodać tu produkty z kurkuminą, mocznikiem, alantoiną. Lekami dostępnymi bez recepty można wspomagać się przy lekkiej postaci łuszczycy, jednak wizyta w aptece również nie powinna zastąpić kontaktu z lekarzem, gdyż i tego typu produktów nie omijają działania zapalne, które mogą wiązać się z podrażnieniem skóry, przebarwieniami obejmującymi skórę, włosy, a także płytkę paznokci. W leczeniu łuszczycy stosuje się także glikokortykosteroidy i analogi witaminy D3, a także retinoidy, jednak tego typu preparaty dostępne są na receptę. 

Kiedy lekarz może przepisać leki na łuszczycę. Leczenie farmakologiczne

Jeśli pacjenci nie zauważają znacznej poprawy w przypadku stosowania preparatów miejscowych, lekarz może zadecydować, by wdrożyć farmakologiczną walkę z łuszczycą. Stosować farmakoterapię powinni również pacjenci, których naskórek nie toleruje preparatów stosowanych miejscowo, ponadto jest to zalecane również u osób, których zmiany skórne dotyczą dużej powierzchni ciała. Ciężka postać chorób łuszczycowych oznacza, że trzeba podać leki specjalistyczne, których działanie jest ogólnoustrojowe. Zwykle stosuje się leki cytostatyczne, których substancją czynną jest metotreksat, ponadto w ciężkich stadiach stawia się także na preparaty immunosupresyjne z cyklosporyną. Lek na łuszczycę głowy przepisywany w poważnych przypadkach to natomiast środek z acetryną, należącą do silnych retinoidów. Najnowsze leki na łuszczycę, czyli leki biologiczne na łuszczycę, bardzo skutecznie likwidują objawy łuszczycy o ciężkim przebiegu, dając chorym szansę na normalne funkcjonowanie w społeczeństwie – niestety nie są to leki na łuszczycę refundowane w większości przypadków, a ich cena jest bardzo wysoka.