Krople do oczu

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

M

N

O

P

Q

R

S

T

U

V

W

X

Y

Z

Brak wyników

Nie ma leku,
którego szukasz?

Skorzystaj z E-recepty 24h
E-konsultacja Lekarska w 5 minut.

Jeśli często przebywasz w pomieszczeniach ogrzewanych, dużo czasu spędzasz przed komputerem lub za kierownicą, gdzie wytężasz wzrok, wiesz doskonale, czym są zmęczone, suche i podrażnione oczy. Dobrze dobrane krople do oczu redukują objawy i dolegliwości takie jak pieczenie, zaczerwienienie czy podrażnienie oka, ponadto substancje w ich składzie nawilżają, działają łagodząco i zwiększają komfort widzenia. Podstawą do ich przyjmowania jest również noszenie soczewek, a także inne schorzenia – w tym np. zapalenie spojówek lub rogówki, w leczeniu którego potrzebne są preparaty z antybiotykiem, czy też alergia, gdyż niektóre z nich zawierają substancje przeciwalergiczne. 

Krople do oczu – dlaczego nasze oczy ich potrzebują?

Suche i zanieczyszczone powietrze negatywnie wpływa na oczy, ponadto oczy przesuszają się od długotrwałej pracy przy komputerze, wielogodzinnej jazdy samochodem czy w przypadku niedostatecznej ilości snu. Oczy, które nie są prawidłowo nawilżone, mogą łatwo się podrażniać, co może prowadzić między innymi do ich zaczerwienienia, swędzenia i pieczenia. Również osoby, które noszą na co dzień soczewki kontaktowe, zazwyczaj potrzebują dobrego nawilżenia oczu. Podrażniająco na oczy mogą również działać inne czynniki – np. chlorowana woda w basenie, niektóre kosmetyki itp. Krople do oczu przynoszą ulgę zmęczonym oczom, zapewniając im odpowiednie nawilżenie. Oczywiście trzeba dodać, że krople stosowane do oczu to nie tylko te o działaniu nawilżającym czy łagodzącym, ale również te, które stosuje się w przypadku uporczywej alergii, a także krople lecznicze na infekcje – np. z antybiotykiem. 

Rodzaje kropli do oczu – nawilżające, łagodzące

W aptece znaleźć można krople do oczu o wielu rodzajach, w tym między innymi krople do oczu nawilżające, łagodzące i regenerujące zmęczone oczy. Najczęściej zawierają one kwas hialuronowy, ponadto zawierać mogą również medyczny chlorek sodu (substancja znana jako sól fizjologiczna), świetlik, heparynę, witaminę A i ektoinę. Wyróżnić można również przeciwhistaminowe krople do oczu na alergię, które łagodzą swędzenie i suchość oka związane z alergią, ponadto w aptekach znaleźć można krople do oczu z antybiotykiem.Na rynku dostępne są różnego rodzaju dobre krople do oczu bez recepty, jednakże już w tym miejscu należy nadmienić, że nie istnieją krople do oczu z antybiotykiem bez recepty, gdyż tego typu preparat powinien przepisać lekarz, jeśli faktycznie są ku temu wskazania. Infekcje bakteryjne oczu wymagają kontaktu z lekarzem i to lekarz zadecyduje o przepisaniu tego typu leków czy maści z antybiotykiem. 

Jak stosować krople do oczu?

Wszystkie krople do oczu powinny być stosowane zgodnie z zaleceniami lekarza lub informacjami, które podaje producent w ulotce. Bardzo ważne jest, by stosować się do ustalonego dawkowania i nie zwiększać go na własną rękę, ponadto należy dopilnować, by nie używać kropli do oczu, których termin ważności minął. Istotne jest również zachowanie odpowiedniej higieny. Ręce przed aplikacją kropli należy umyć, ponadto powierzchni końcówki aplikatora nie powinno się dotykać, gdyż może to skutkować zakażeniem. Warto również wiedzieć, że produkty tego typu powinny być stosowane wyłącznie przez jedną osobę – nie powinno się nimi dzielić. By zakropić oko, najlepiej odchylić głowę do tyłu i lekko odsunąć dolną powiekę, by w to miejsce wpuścić krople, kierując je w stronę zewnętrznego kącika. Po aplikacji należy ucisnąć punkt łzowy w wewnętrznym kąciku oka, co pozwoli uchronić drogi łzowe przed dostaniem się do nich kropli. Warto wiedzieć, że właściwości niektórych produktów tego typu są takie, że mogą czasowo niekorzystnie odbijać się na wzroku (ostrości widzenia) – wówczas najlepiej z tego typu substancji korzystać wieczorem, aplikując roztwór leku przed spaniem.

Jak wybrać odpowiednie krople do oczu?

Działanie kropli do oczu nie tylko łagodzi podrażnienia, ale również dotyczy innych czynników i nieprzyjemnych dolegliwości, jak zaczerwienienie czy pieczenie. Jeśli chcesz stosować krople do oczu, musisz wiedzieć, że przede wszystkim należy przy wyborze zwrócić uwagę na ich skład oraz  na częstotliwość ich stosowania. Krople do oczu nawilżające mają zwykle krótką datę ważności i należy zużyć je w krótkim czasie po otwarciu, a ich stosowanie po upływie daty ważności zdecydowanie nie jest polecane. Pacjenci, którzy sporadycznie chcą używać tego typu preparatów powinni zdecydować się raczej na produkt w niewielkich dawkach, gdyż większego nie będą w stanie zużyć i będą musieli go wyrzucić. Pacjenci, którzy potrzebują stosować nawilżające krople na stałe, mogą zdecydować się na większe opakowania i dłuższą datę ważności – np. do 6 miesięcy, ponadto rozważyć powinni żele do oczu, które w przypadku zespołu suchego oka lub szczególnie przesuszonych oczu sprawdzą się lepiej. Dzieci i pacjenci, którzy posiadają oczy wrażliwe lub noszą soczewki kontaktowe, powinni zdecydować się na krople bez konserwantów, gdyż konserwanty mogą uczulać lub niszczyć soczewki.