Kaszel

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

M

N

O

P

Q

R

S

T

U

V

W

X

Y

Z

Brak wyników

Nie ma leku,
którego szukasz?

Skorzystaj z E-recepty 24h
E-konsultacja Lekarska w 5 minut.

Przeziębienie, alergia czy pojawianie się stanów zapalnych dróg oddechowych sprawiają, że potrzebne są dobre leki na kaszel. Każda domowa apteczka z pewnością zawiera środki ułatwiające pacjentowi wykrztusić zalegającą wydzielinę lub substancje o działaniu wstrzymującym kaszel. Apteka również obfituje w wiele leków dedykowanych na infekcje układu oddechowego, a farmaceuta udzieli Ci porady, który preparat wybrać – w formie tabletek, syropu czy saszetki. Podpowiadamy, jak odróżnić kaszel mokry od suchego i jakie leki wówczas najlepiej stosować u osób dorosłych i dzieci.

Przyczyny kaszlu

Kaszel jest objawem, który towarzyszyć może różnego rodzaju infekcjom dróg oddechowych i schorzeniom, a także alergii. Jest to naturalna reakcja organizmu, która sprzyja oczyszczaniu dróg oddechowych, jednak najczęściej kaszel jest również dolegliwością dość nieprzyjemną, która utrudnia funkcjonowanie, podrażnia gardło, przez co szybko pojawia się także ból gardła, ponadto utrudnia prawidłowe natlenienie organizmu podczas oddychania. Zwalczanie kaszlu zależne jest między innymi od jego rodzaju oraz przyczyny. Leki na kaszel zalecane są przez lekarzy między innymi, gdy pojawia się stan zapalny dróg oddechowych, ponadto niejednokrotnie potrzebny jest również lek na kaszel alergiczny, który pojawia się po narażeniu na uczulający danego człowieka alergen. 

Kaszel suchy i mokry – jak je rozpoznać?

Nieprzyjemny kaszel pojawia się bardzo często przy przeziębieniu i grypie, ponadto może wiązać się z alergią. Rodzaje kaszlu mogą być różne i to właśnie między innymi od tego zależy, jakie leki na kaszel pacjent powinien zażywać. Kaszel suchy to kaszel nieproduktywny, który zwykle objawia się drapaniem w gardle, pokasływaniem lub wręcz męczącymi atakami, w czasie których konieczny jest lek na duszący kaszel. Kaszel mokry to natomiast kaszel, któremu towarzyszy odkrztuszanie zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny.

Leczenie kaszlu suchego i mokrego – skuteczne sposoby na pozbycie się kaszlu

Jeśli potrzebne są Ci leki na kaszel, możesz zgłosić się do apteki po syrop przeciwkaszlowy na receptę, aczkolwiek lepszym rozwiązaniem będzie konsultacja z lekarzem, który najlepiej zdiagnozuje problem i przepisze odpowiedni lek na kaszel. W aptece znajdziesz zarówno leki na suchy kaszel, jak i syropy na kaszel mokry – powinny być one stosowane zgodnie z zaleceniem lekarza i informacjami, które znajdują się w dołączonej do preparatu ulotce. Kupić można zarówno preparaty przeciwkaszlowe (syrop przeciwkaszlowy), jak i ułatwiające odkrztuszanie zalegającej wydzieliny (syropy wykrztuśne, w tym np. flegamina). Jeśli chodzi o leki na suchy męczący kaszel, który jest nieproduktywny, najlepiej sprawdzi się lek, który hamuje odruch kaszlowy i rozkurcza mięśnie gładkie oskrzeli, natomiast leki na kaszel mokry to raczej preparaty działające wykrztuśnie (pro-kaszlowo), które będą pobudzać do odkrztuszania zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny, jednocześnie zwiększając jej sekrecję i zmniejszając jej gęstość. W przypadku leczenia kaszlu alergicznego, a także infekcji poważniejszych, jak np. zapalenia oskrzeli, stosuje się leki wziewne na kaszel.

Wspomaganie w leczeniu kaszlu – suplementy, pastylki do ssania

W przypadku kaszlu sprawdzą się nie tylko szeroko dostępne syropy do stosowania w przypadku przeziębienia i nie tylko, ale również innego rodzaju wspomagające leki na kaszel, których działanie pomaga oczyszczać oskrzela lub hamować kaszel nieproduktywny. Zaliczyć można do nich między innymi różnego rodzaju suplementy musujące, tabletki, pastylki do ssania, które jednocześnie łagodzą objawy bólu gardła, a nawet leki na kaszel dla dzieci w formie cukierków lub lizaków, które znacznie łatwiej jest podawać najmłodszym. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że w przypadku kaszlu zalecany jest kontakt z lekarzem – jeśli pacjent postanowi jednak leczyć się na własną rękę, a leczenie za pomocą syropów czy preparatów wspomagających nie będzie przynosiło rezultatów lub wręcz objawy choroby będą się nasilać, koniecznie trzeba zgłosić się do specjalisty w celu porady, gdyż choroba może wymagać podania antybiotyków lub recepty na leki na kaszel, których nie można kupić samodzielnie bez wyraźnego wskazania lekarskiego.