Gynazol – 20 mg/g, krem dopochwowy

Napisano 07.08.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Gynazol to lek w formie kremu dopochwowego zawierający azotan butokonazolu, stosowany w leczeniu grzybicy pochwy. Krem w określonej dawce umieszczony jest w specjalnym aplikatorze, co ułatwia jego stosowanie. Dla optymalnego działania leku oraz uniknięcia ewentualnych efektów ubocznych, przed użyciem należy zapoznać się z informacjami dotyczącymi aplikacji, przeciwwskazaniami i stosować zgodnie z zaleceniami specjalisty. Lek wydawany jest wyłącznie na receptę.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Gynazol – czym jest ten lek i jak się go stosuje?

Gynazol jest stosowany w miejscowym leczeniu grzybiczego zapalenia sromu i pochwy wywołanego przez drożdżaki z gatunku Candida albicans (bielnik biały). Lek ma postać kremu dopochwowego o delikatnej, jednorodnej konsystencji oraz białej barwie. 

Stosowanie leku poprzedzone jest rozpoznaniem, które polega na badaniu mikroskopowym wymazu z pochwy i/ lub badaniem posiewowym. Zakażenie drożdżakami objawia się zaczerwienieniem, obrzękiem, swędzeniem, pieczenie i zwiększoną wrażliwością zewnętrznych narządów płciowych. Dodatkowo może pojawić się wydzielina z pochwy, przypominający twarożek nalot na ścianie pochwy, bolesne oddawanie moczu lub ból podczas stosunku płciowego.

Gynazol podaje się za pomocą aplikatora jednorazowego użytku. Każdy aplikator wypełniony jest 5 g kremu dopochwowego (w tym 100 mg azotanu butokonazolu), co odpowiada jednej dawce leku. Preparat może być stosowany o każdej porze dnia, jednak ze względów praktycznych zaleca się jego aplikację wieczorem, przed snem.

Gynazol jest lekiem o długotrwałym działaniu, dlatego przez 72 godzin od zastosowania leku, nie wskazane jest wykonywanie irygacji pochwy czy wymywania kremu z pochwy. Z tego samego powodu przez trzy dni po zastosowaniu leku, należy unikać współżycia seksualnego. Warto przypomnieć, że lek przeznaczony jest wyłącznie do stosowania dopochwowego. Nie należy go stosować doustnie, a tym bardziej połykać. W razie jakichkolwiek wątpliwości co do stosowania leku, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Skład i dawkowanie leku Gynazol 

Substancją czynną leku jest azotan butokonazolu. Pozostałe składniki wchodzące w skład leku to: sorbitol ciekły krystalizujący, parafina ciekła, glicerolu monoizostearynian, poliglicerolu-3-oleinian. wosk mikrokrystaliczny, krzemionka koloidalna bezwodna, edetynian disodu, metylu parahydroksybenzoesan, propylu parahydroksybenzoesan, glikol propylenowy, woda oczyszczona.

Jednorazową dawkę leku stanowi 5 g kremu dopochwowego, zawierającego 100 mg azotanu butokonazolu. 

E-recepta online na Gynazol

Lek dopochwowy Gynazol można kupić w aptece jedynie po wcześniejszym okazaniu ważnej recepty. Receptę na lek można uzyskać zarówno podczas wizyty stacjonarnej, jak i po konsultacji medycznej online. Recepta online wydawana jest wyłącznie, gdy specjalista stwierdzi zasadność zastosowania leku oraz  brak przeciwwskazań mogących doprowadzić do działań niepożądanych. Stosując lek Gynazol, należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza. Aby zrealizować e-receptę wystarczy podać farmaceucie swój numer PESEL oraz otrzymany od specjalisty 4-cyfrowy kod, który wysyłany jest do pacjenta SMS-em. Receptę można również zrealizować pokazując farmaceucie kod kreskowy znajdujący się na wydruku recepty otrzymanym mailem w formie załącznika PDF.

Przeciwwskazania do stosowania leku Gynazol 

Kremu dopochwowego Gynazol nie należy stosować:

  • w przypadku uczulenia na butokonazol lub którykolwiek z pozostałych składników leku, 
  • w pierwszym trymestrze ciąży,
  • u pacjentek w wieku rozrodczym, nie stosujących żadnych metod antykoncepcji,
  • u dzieci i młodzieży (skuteczności i bezpieczeństwa stosowania są nieokreślone).

Skutki uboczne działania leku Gynazol 

Gynazol, podobnie jak każdy lek, może powodować działania niepożądane, w tym reakcje uczuleniowe. Należy natychmiast poinformować lekarza, jeśli po zastosowaniu leku pojawią się którykolwiek z wymienionych objawów uczulenia: zaczerwienienie lub łuszczenie się skóry, zmiany na skórze lub błonach śluzowych, bąble (pokrzywka). Dodatkowo, dane uzyskane w badaniach klinicznych wskazują, że zastosowanie leku może powodować: uczucie pieczenia, swędzenia, bólu i obrzęku w okolicy sromu lub pochwy, a także ból lub skurcze w dolnej części brzucha. 

Niepożądane efekty uboczne mogą pojawić się na skutek jednego lub paru składników kremu dopochwowego Gynazol. Zawarty w nim glikol propylenowy może powodować podrażnienie skóry.

Parahydroksybenzoesan metylu oraz parahydroksybenzoesan propylu mogą powodować reakcje uczuleniowe (możliwe są reakcje typu późnego). Ponadto olej mineralny zawarty w kremie może wchodzić w interakcje i osłabiać działanie środków antykoncepcyjnych wykonanych z gumy lub z lateksu (prezerwatywy, antykoncepcyjne krążki dopochwowe). Z tego względu nie zaleca się stosowania tego typu produktów w ciągu trzech dni po zastosowaniu leku Gynazol.

Czy Gynazol można przyjmować w czasie ciąży i podczas karmienia piersią?

Leku Gynazol nie należy stosować w pierwszych 3 miesiącach ciąży lub jeśli pacjentka jest w wieku rozrodczym i nie stosuje żadnych metod antykoncepcyjnych. Lekarz może zalecić zastosowanie preparatu Gynazol pacjentce w drugim i trzecim trymestrze ciąży, jedynie jeśli uzna, że możliwe korzyści zastosowania leku uzasadniają potencjalne ryzyko dla płodu. Należy dodać, że w przypadku stosowania Gynazolu w czasie ciąży trzeba zachować szczególną ostrożność podczas używania aplikatora, aby zminimalizować ryzyko urazu mechanicznego. W przypadku pacjentek planujących dziecko, będących lub mogących być w ciąży, jak również karmiących piersią, przed zastosowaniem leku należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Łączenie leku Gynazol z innymi lekami i alkoholem 

Należy poinformować lekarza lub farmaceutę o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjentkę obecnie lub ostatnio, jak również o tych, które pacjentka będzie przyjmować. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.