Egzema

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

M

N

O

P

Q

R

S

T

U

V

W

X

Y

Z

Brak wyników

Nie ma leku,
którego szukasz?

Skorzystaj z E-recepty 24h
E-konsultacja Lekarska w 5 minut.

Egzema jest schorzeniem dermatologicznym, które objawia się stanem zapalnym wierzchnich warstw skóry. Przy egzemie skóra robi się czerwona, puchnie, pojawiają się pęcherze bogate w treści ropne i wypryski. Bardzo ważna jest tu prawidłowa pielęgnacja skóry, ale niezbędne będą również dobrze dobrane leki na egzemę o działaniu przeciwzapalnym, przeciwświądowym czy łagodzącym – mogą być one miejscowe lub ogólne. Jakie formy leku lekarze zalecają do stosowania przy leczeniu egzemy? Kiedy warto postawić na kontakt ze specjalistą i na czym polega stosowanie preparatów na egzemę? Czy możliwe jest całkowite pozbycie się tej przypadłości? 

Czym jest egzema?

Egzema to nic innego jak stan zapalny wierzchniej warstwy skóry. Jest to schorzenie dermatologiczne, które dotyka sporą część populacji, w tym nie tylko osoby dorosłe, ale również dzieci (także te najmłodsze). Nie jest to jednak zwykła choroba skóry – to nadmierne pobudzenie układu immunologicznego, które wymaga leczenia. Egzemą nie można się zarazić, więc kontakt z osobą chorą na egzemę czy przedmiotami, które ona dotykała nie jest dla nas w jakimkolwiek stopniu niebezpieczny. 

Co powoduje egzemę. Przyczyny i objawy egzemy.

Egzema nie jest schorzeniem o podłożu infekcyjnym, czyli jej powstawanie nie wiąże się z zakażeniem wywołanym przez drobnoustroje. Zwykle pojawia się na tle alergicznym po kontakcie z alergenem, jednak występować może również egzema, która nie wiąże się z alergią. Egzema może powstawać na skutek kontaktu z czynnikami zewnętrznymi, ale może również być skłonnością uwarunkowaną genetycznie. Egzema pojawia się głównie na dłoniach i twarzy, jednak może być również zlokalizowana na nogach i stopach, a także na innych częściach ciała. Objawy egzemy i jej przebieg mogą różnić się u różnych pacjentów. Zwykle egzema objawia się jako silny rumień na skórze, zaczerwienienie i obrzęk skóry oraz pęcherze, które wypełnione są ropną treścią. Pojawić może się w dalszym etapie również wysięk oraz strupki. Zmianom skórnym związanym z egzemą towarzyszy często silny świąd, pieczenie, a także złuszczanie się wysuszonego naskórka, który jest wówczas szczególnie podatny na uszkodzenia mechaniczne. Bardzo ważne, by opanować się wówczas, gdyż drapanie może sprawić, że rany się zakażą. 

Egzema a AZS czyli różnice, leczenie, dbanie o skórę

Egzema jest ogólną nazwą schorzeń związanych z nieinfekcyjnym stanem zapalnym skóry. Wyróżnić można różnego typu egzemy, a jedną z nich jest właśnie AZS, czyli atopowe zapalenie skóry. Innymi słowy: Egzema może być AZS, ale nie musi, natomiast AZS jest egzemą. Egzema może mieć postać ostrą lub przewlekłą. Nasila się w niektórych okresach życia, w innych natomiast jej objawy ulegają czasowemu wyciszeniu. Może dotknąć pacjentów w każdym wieku, a wyprysk może być wywołany czynnikami egzogennymi i endogennymi. Atopowe zapalenie skóry jest jedną z najpopularniejszych form egzemy. Jest to schorzenie przewlekłe, które najczęściej pojawia się u dzieci, w tym nawet już u niemowląt, choć nie jest to regułą, ponieważ AZS może pojawić się również u osób dorosłych. AZS wiąże się między innymi ze swędzącą, przesuszoną i zaczerwienioną skórą, wysypką, a także łuszczeniem się skóry. Ważne jest, że zarówno egzemę, jak i AZS można leczyć, ponadto swój stan można znacznie polepszyć dbając właściwie o swoją skórę. Bardzo ważny jest tu kontakt z lekarzem, który dobierze leczenie w zależności od rodzaju egzemy i jej intensywności. Leki na egzemę to jednak nie wszystko – należy również unikać tzw. „wyzwalaczy”, które wiążą się z rozwijaniem się objawów choroby.

Jakie są leki na egzemę?

Podejrzewasz, że Twoim problemem jest egzema? Jakie leki najlepiej wówczas stosować podpowie Ci lekarz, ponadto pomoże Ci także w przypadku atopowego zapalenia skóry. W aptece znajdziesz niejeden lek na egzemę bez recepty. Zwykle są to kremy i maści stosowane miejscowo. Tego typu preparaty można stosować, gdy postać choroby nie jest nasilona, jednak w przypadkach poważniejszych, jak nasilona egzema, leki na receptę będą niezbędne. Gdy stan zapalny jest ostry, lekarz może przepisać pacjentowi lek na bazie kortykosteroidów – może być to krem, ale może być to również maść, a nawet aerozol. Na świąd pomagają leki działające przeciwhistaminowo, jednak jeśli terapia miejscowa ma działanie niewystarczające, możliwe jest również wdrożenie leków doustnych z glikokortykosteroidami. W przypadku zakażenia zmian skórnych (np. na skutek rozdrapania wyprysku), lekarz może zalecić także antybiotykoterapię. Zmiany skórne alergiczne i niealergiczne wymagają ponadto odpowiedniej pielęgnacji – stosuje się tu między innymi emolienty, które nawilżają skórę i zmniejszają jej stal zapalny, a także redukują świąd. Zwykle są one w formie emulsji do kąpieli lub balsamów. Bardzo ważna jest tutaj również zmiana przyzwyczajeń żywieniowych. 

Wspomaganie leczenia egzemy. Eliminacja czynników alergennych

By unikać poważnego zapalenia skóry, dobrze jest wyeliminować ze swojego otoczenia czynniki alergenne, które powodują powstawanie objawów czy zaostrzają przebieg przypadłości. Niestety nie zawsze jest to łatwe, gdyż czasem pacjent zmaga się z wypryskiem kontaktowym, jednak nie wie, z jakiego powodu egzema występuje. Jeśli egzema wiąże się z alergenami pokarmowymi, warto wyeliminować je z diety, jednak należy mieć na uwadze, że egzemę mogą powodować nie tylko pokarmy, ale również proszek do prania, barwniki, kosmetyki, a nawet promieniowanie słoneczne. W pierwszej kolejności należy zatem wykryć przyczynę problemu, w czym może pomóc specjalista, wykonując wywiad, testy skórne lub serologiczne, dzięki czemu łatwiej będzie unikać wyzwalającego czynnika.