Blizny to naturalne następstwo procesów samonaprawy organizmu, czyli gojenia się ran, jednakże nie prezentują się one estetycznie, różnią się od pozostałego naskórka, a przy tym są nieelastyczne. Wiele osób decyduje się na walkę z bliznami, w tym zarówno z tymi widocznymi, które zlokalizowane są np. na twarzy (jak blizny potrądzikowe), jak i z tymi, które są mniej widoczne pod ubraniem (np. niektóre blizny pooperacyjne). W aptece znajdziesz różnego rodzaju kremy na blizny, a także żele i plastry. Co warto wiedzieć o ich działaniu i stosowaniu?
Spis treści
Blizny – czym są i jak powstają?
Nieestetyczne blizny to problem, z którym zmaga się wiele osób. Powstają w miejscu, w którym wcześniej doszło do uszkodzenia skóry, w tym np. do jej zranienia, umyślnego przecięcia (blizny pooperacyjne) lub poparzenia, a także często w miejscu wcześniejszych zmian skórnych (np. trądzikowych). Do blizn zaliczyć można również rozstępy, które pojawiają się najczęściej przy raptownych zmianach wagi, a także w czasie leczenia środkami z grupy sterydów. Świeża rana skóry wypełnia się skrzepem krwi, w kolejnym etapie pojawia się strup, a następnie strup odpada i pojawia się zasklepiona tkanka łączna, czyli nic innego jak świeża blizna, która na początku jest różowa. Taka blizna jeszcze z czasem przebudowuje się, staje się bledsza i dopiero po jakimś czasie zamienia się w bliznę dojrzałą o kremowo-perłowym odcieniu, który odznacza się na tle zdrowej skóry ze względu na to, że nie zawiera komórek pigmentowych. Blizna nie tylko różni się wyglądem od skóry normalnej, ale również jest mniej elastyczna. Osoby, które chcą stosować łagodzące kremy na blizny, powinny rozpocząć ich stosowanie jak najwcześniej – wówczas efekty terapii mają szansę być najlepsze. Oczywiście istnieją również produkty dedykowane do blizn przerośniętych i starszych, jednakże tu konieczna będzie długotrwała terapia, a jej efekty mogą, choć nie muszą być zadowalające. Ważna jest również cierpliwość i konsekwencja stosowania – walka z bliznami wymaga czasu. Nawet bardzo dobry krem na blizny może nie poradzić sobie w krótkim czasie w przypadku bardzo rozległych blizn, które są już stare, przerosłe i zgrubiałe.
Powody nie gojenia się blizn
Rana może nie goić się prawidłowo, jeśli nie będzie się o nią właściwie dbało. Bardzo ważna jest pielęgnacja młodych ran, w tym ich oczyszczanie za pomocą delikatnych środków antyseptycznych i regularne zmienianie opatrunku. Blizna może nie goić się prawidłowo, jeśli będziemy zrywać powstający na ranie strupek, gdyż nie tylko zwiększa to ryzyko zakażenia rany, ale również pogłębia ranę, przez co blizna będzie większa. Nieprawidłowe gojenie się blizny może być związane również z nadmierną i niedostosowaną do czasu rekonwalescencji aktywnością fizyczną – dotyczy to blizn ulokowanych w miejscach, gdzie skóra jest napięta i każdy ruch powoduje rozchodzenie się strupa czy świeżej blizny. Ważna jest również odpowiednia ochrona przeciwsłoneczna świeżej zmiany, a także ochronne kremy na blizny.
Kremy i maści przyspieszające gojenie się blizn – jak działają?
W aptece znajdziesz różnego rodzaju preparaty dedykowane do stosowania na skórę z bliznami. Produkty te mają inne właściwości i skład, ponadto również ich cena może znacznie się różnić. Działanie tych preparatów ma między innymi wspomagać regenerację naskórka, zmniejszyć widoczność tkanki bliznowatej, a także sprawić, że zbliznowacenie będzie bardziej elastyczne, nawilżone i zmiękczone. Na rynku znajdziesz między innymi żel lub kremy na blizny. Żel dobrze nawilża bliznę, przez co zmiękcza ją i wygładza, a krem wyrównuje koloryt skóry – niektóre preparaty łączą obie te cechy. Polecane jest stosowanie żelów lub kremów z silikonem, który sprawdzi się zarówno w przypadku świeżych zmian, jak i starszych. Kupić można również specjalny plaster silikonowy (np. Sutricon), który jest bardzo wygodny w użytkowaniu, a przy tym redukuje świąd i pieczenie zmiany, a także uelastycznia ją oraz pozytywnie wpływa na jej wygląd, ponieważ sprawia, że blizny stają się mniej widoczne na skórze. Rodzaj preparatu dobiera się zwykle do rodzaju blizny – inne środki sprawdzą się na zmiany świeże, a inne dedykowane są do blizn przerośniętych. Żele lub kremy na blizny potrądzikowe na twarzy często w składzie posiadają alantoinę, wyciąg z cebuli i heparynę, dzięki czemu zapobiegają przerastaniu blizn po trądziku. Dostępne są również specjalne leki na receptę, w tym np. kremy z retinoidami, które intensywnie pobudzają regenerację naskórka. Krem na blizny pooperacyjne zawiera często składniki, które działają poprzez przyspieszanie wytwarzania włókien kolagenu, a jednocześnie usprawniają ukrwienie oraz zmniejszają swędzenie i napięcie zbliznowacenia.
Domowe sposoby na przyspieszenie gojenia się blizn – są skuteczne czy mogą zaszkodzić?
Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że pacjent ma duży udział w tym, jak wyglądać będzie jego blizna. Przede wszystkim pomogą miejscowo stosowane maści, żele lub kremy na blizny, ponadto należy chronić bliznę przed promieniowaniem słonecznym (zwłaszcza w pierwszym roku od jej powstania). Warto postawić również na przewiewną odzież w miejscu blizny, a także na jej delikatny masaż. Najlepszy krem na blizny będzie nie tylko zmiękczać i rozluźniać tkankę bliznowatą, ale również będzie niwelować swędzenie oraz napięcie w miejscu blizny. Jeśli chodzi o domowe zabiegi przyspieszające leczenie ran, które polecane są w Internecie, wyróżnić można okłady z miodu, aloesu lub soku z cytryny, a także olejki eteryczne (np. olejek różany lub lawendowy) lub okłady z płatków owsianych. Warto wiedzieć, że nieumiejętne stosowanie tych sposobów może przynieść więcej szkody niż pożytku – np. w przypadku skóry skłonnej do podrażnień. Bezpieczniejszym dla skóry sposobem będzie udanie się do apteki lub skorzystanie z usług lekarza, w celu zakupu produktów, które faktycznie sprawdzą się w leczeniu zmian skórnych.