Alergia

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

M

N

O

P

Q

R

S

T

U

V

W

X

Y

Z

Brak wyników

Nie ma leku,
którego szukasz?

Skorzystaj z E-recepty 24h
E-konsultacja Lekarska w 5 minut.

Problemy alergiczne różnego pochodzenia należą do schorzeń, z którymi zmaga się w dzisiejszych czasach bardzo duża część populacji, bez względu na płeć czy wiek. W aptekach dostępne są przeróżne leki na alergie, w tym także leki na alergię bez recepty, które w przypadku alergii sezonowych wykupowane są nagminnie. W przypadku poważniejszych reakcji alergicznych konieczny może się okazać jednak lek na alergię na receptę, a wówczas konieczna będzie wcześniejsza konsultacja z lekarzem. Co warto wiedzieć o leczeniu alergii i działaniu stosowanych wówczas medykamentów?

Jak działają leki na alergię?

Jeśli chodzi o leki na alergię, ich rynek jest bardzo potężny, a producenci co chwilę informują o nowościach. Wyróżnić można preparaty stosowane miejscowo, w tym np. maść na wysypkę lub krople do oczu czy spray/aerozol do nosa, a także tabletki lub syrop na alergię, które przyjmuje się doustnie w okresie, gdy alergia dokucza szczególnie. Trzeba wiedzieć, że środki te nie leczą alergii, a jedynie łagodzą jej objawy. Wyróżnić można między innymi leki przeciwhistaminowe I, II i III generacji – część z nich dostępna jest bez recepty, część natomiast wyłącznie na receptę. Są to preparaty, których rola opiera się na hamowaniu nasilonego działania histaminy, która odpowiada za powstawanie uciążliwych dla alergika objawów alergii. Innymi lekami na alergie są również preparaty, w których składzie znaleźć można steroidy. Tego typu środki mają działanie przeciwzapalne, dzięki czemu łagodzą objawy reakcji alergicznej. Steroidy zawierają niektóre leki na alergię skórną, a także leki wziewne na alergie, które stosuje się w przypadku astmy. Należy dodać do tego również leki zawierające substancje pochodzenia roślinnego, które wspomagają walkę z alergią i jednocześnie wzmacniają układ odpornościowy.

Różne alergie, te same objawy. Jakie objawy powinny niepokoić?

Reakcje alergiczne różnego pochodzenia to coraz częstszy problem naszej populacji – alergeny mogą być różne – pyłki, kurz, roztocza, składniki żywności, sierść, chemikalia itp. Niestety nie zawsze łatwo można zdiagnozować przyczynę reakcji alergicznej, gdyż podobne objawy może dawać zarówno alergia pokarmowa, jak i wziewna czy kontaktowa. Dolegliwości alergiczne dotyczą najczęściej oczu (łzawienie) i skóry (swędzenie, uczulenie), a także obejmują nos (katar, kichanie) i mają postać problemów pokarmowych. Niepokojące objawy alergii to przede wszystkim objawy nasilające się w czasie lub takie, którym towarzyszy przyspieszona akcja serca, ból czy duszności. Koniecznie należy zgłosić się do lekarza również, jeśli stosowane leki bez recepty nie dają pożądanych rezultatów, gdyż możliwe, że dopiero dobrze dobrany lek na alergię na receptę okaże się skuteczny.

Leki na alergię bez recepty. Czy działają?

W sprzedaży dostępne są różnego rodzaju leki na alergię bez recepty, w tym między innymi krople do oczu, spraye do nosa, tabletki, a także stosowane miejscowo leki na alergie skórne bez recepty. Ich działanie pozwala niektórym alergikom złagodzić uciążliwe objawy alergii i powrócić do normalnego funkcjonowania. Nie są to zwykle silne leki przeciwalergiczne, a ich skutki uboczne są niewielkie. Stosowanie dostępnych w aptece bez recepty tabletek czy innego typu preparatów łagodzi objawy lekkiego uczulenia, jednak w niektórych przypadkach może okazać się za mało skuteczne, a wówczas alergolog przepisze leki o silniejszym działaniu, jednak należy przygotować się na ich działania niepożądane, w tym zwłaszcza zmęczenie i senność.

Rodzaje leków na alergię. Jak dobrać odpowiednie i dlaczego trzeba zachować szczególną ostrożność w przypadku leków dla dzieci?

Nawet najsilniejszy lek na alergię nie będzie prawidłowo spełniać swojej funkcji, jeśli zostanie dobrany nieprawidłowo. Trzeba zdawać sobie sprawę ze skutków ubocznych preparatów antyalergicznych, o czym przeczytać można w ulotce producenta. Niektóre leki na alergię mogą ponadto wchodzić w interakcje ze stosowanymi na co dzień medykamentami, dlatego tak ważny jest wywiad lekarski – zanim zostanie wdrożone leczenie alergii. W przypadku poważniejszych postaci alergii ważny jest kontakt z alergologiem, a przepisane przez niego leki należy stosować zgodnie z zaleceniami. Szczególną ostrożność należy zachować, gdy chodzi o lek na alergie dla dziecka. Choć niejedna apteka posiada w sprzedaży preparaty, które mogą być stosowane nie tylko przez dorosłych, ale i przez najmłodszych, objawy uczulenia u dzieci zawsze warto konsultować z pediatrą (znającym historię zdrowotną dziecka) lub alergologiem, wówczas będziemy mieć pewność, że są one dla dziecka bezpieczne, a ich dawkowanie jest prawidłowo dobrane.