Jak się pozbyć cholesterolu z żył, czyli co jeść, żeby “oczyścić” tętnice?

Napisano 09.09.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Podwyższony poziom złego cholesterolu we krwi to poważny problem, którego konsekwencje dla zdrowia człowieka mogą być poważne. Mowa tu przede wszystkim o poważnych chorobach sercowo- naczyniowych, w tym miażdżycy, chorobie wieńcowej, a nawet tętniaku aorty. W przypadku podwyższonych wyników stężenia cholesterolu we krwi, lekarz zaleci z pewnością pacjentowi zmianę stylu życia, a dodatkowo może również przepisać leki. Podpowiadamy, jak pozbyć się cholesterolu z żył dietą i ziołami.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Czyszczenie żył z cholesterolu – kiedy go potrzebujemy?

Poważnym problemem układu sercowo-naczyniowego jest odkładanie się blaszek miażdżycowych w tętnicach. Negatywnie wpływają one na przepływ krwi w naczyniach krwionośnych i mogą prowadzić do zawału. Do rozwoju miażdżycy prowadzi zwłaszcza nieprawidłowy poziom złego cholesterolu, co może mieć bardzo poważne konsekwencje dla organizmu człowieka. Gdy badania stężenia cholesterolu we krwi wyjdą nieprawidłowo, lekarze często w pierwszej kolejności zalecają pacjentom zmianę stylu życia. Nie dziwi zatem fakt, że wiele osób zastanawia się, jak pozbyć się cholesterolu z żył. 

Czytaj także:

Czyszczenie żył z cholesterolu domowymi sposobami może okazać się niewystarczające, by poprawić wyniki badań. Wówczas prawdopodobnie lekarz zadecyduje o konieczności wdrożenia farmakoterapii. Leki na wysoki cholesterol zazwyczaj przyjmowane są długotrwale, a uzupełnia je dieta i zdrowy styl życia. Warto wiedzieć, że istnieje e-recepta, dzięki której pacjent nie musi każdorazowo udawać się na stacjonarną wizytę lekarską, gdy kończyć będzie mu się lek. 

Oczyszczanie żył i tętnic domowymi sposobami?

W Internecie znaleźć można różnego rodzaju mikstury, które wystarczy ponoć przygotować, by miażdżyca stała się wspomnieniem. Mają oczyścić tętnice i wyeliminować złogi, co pozytywnie ma wpłynąć na ciśnienie, zapobiegając tym samym chorobom układu krążenia. Należy jednak z rezerwą podchodzić do niezweryfikowanych informacji z Internetu, gdyż można sobie w niektórych sytuacjach bardziej zaszkodzić niż pomóc. Każdy, kto zastanawia się, jak pozbyć się cholesterolu z żył, w pierwszej kolejności powinien zgłosić się do lekarza i zbadać krew, gdyż domowe sposoby na oczyszczanie żył i tętnic mogą być używane tylko po konsultacji ze specjalistą i jako uzupełnienie terapii przez niego zaproponowanej – nie w zamian za nią. Wyjątkiem może być tu jedynie sytuacja, gdy to lekarz zdecyduje, by w pierwszej kolejności zadbać o zdrowie poprzez zmianę stylu życia. 

Co oczyszcza żyły i tętnice?

W przypadku nieprawidłowych wyników krwi lekarz z pewnością zaleci pacjentowi zmianę stylu życia i diety. Jak pozbyć się cholesterolu z żył przy pomocy ogólnodostępnych produktów spożywczych? Pomocny może być tu między innymi czosnek. Spożywanie czosnku ma wiele zalet, w tym nie tylko pozytywnie wpływa na odporność organizmu, co pozwala zapobiegać pojawianiu się wielu chorób. Niewiele osób wie, że czosnek również pomaga obniżyć poziom trójglicerydów. Oczyścić naczynia krwionośne pomaga również siemię lniane, babka płesznik, płatki owsiane i karczoch. Co oczyszcza żyły i tętnice oprócz tego? Warto postawić również na soki bogate w witaminę C i flawonoidy, w tym sok z czarnej porzeczki, grejpfruta i cytryny.

Jaka dieta na oczyszczanie żył?

Jeśli zastanawiasz się, jak pozbyć się cholesterolu z żył, musisz wiedzieć również, że bardzo istotna jest tu prawidłowa dieta. To, co codziennie znajduje się na naszych talerzach, ma ogromny wpływ na wyniki lipidogramu. Koniecznie należy zrezygnować z żywności typu fast-food, wysokoprzetworzonych produktów, słodyczy i niezdrowych tłuszczów. Dieta na oczyszczenie żył to przede wszystkim jadłospis lekkostrawny i bogaty w witaminy oraz składniki odżywcze, a także antyoksydanty. Dieta powinna być urozmaicona, obfita w owoce i warzywa, ponadto pacjent powinien ograniczyć ilość soli. Zrezygnować powinno się również z używek, w tym z alkoholu i papierosów, ponadto należy mieć na uwadze, że ważny jest również sposób przyrządzania jedzenia. Należy zrezygnować ze smażonych potraw i postawić raczej na te duszone czy gotowane. Pomocna może być również żywność funkcjonalna, czyli wzbogacona w substancje bioaktywne. Najlepiej zgłosić się do dietetyka, by pomógł pacjentowi ustalić zdrowe menu, ponieważ działania na własną rękę w tym temacie mogą wiązać się z pojawianiem się pewnych niedoborów. Samodzielne układanie jadłospisu bez stosownej wiedzy może wiązać się także z obniżeniem poziomu dobrego cholesterolu we krwi, co nie jest wskazane, jeśli chcemy mieć zdrowy układ krążenia i zadbać o zdrowie serca. 

Jak wspomóc oczyszczanie żył ziołami?

Odpowiedzią na pytanie „jak pozbyć się cholesterolu z żył” mogą być również dobrze dobrane zioła. Należy jednak do wyciągów ziołowych podchodzić z ostrożnością, gdyż nie wszystkie te produkty dedykowane są każdemu pacjentowi. Niektóre zioła ponadto mogą wpływać na działanie przyjmowanych przez chorego leków (również leków na inne schorzenia). Jeśli pacjent planuje oczyszczanie żył ziołami, powinien w pierwszej kolejności skonsultować się z lekarzem, by mieć pewność, że może dane preparaty ziołowe stosować bezpiecznie. Jeśli chodzi o zioła, polecany jest pacjentom między innymi ostropest plamisty i czarnuszka siewna, które korzystnie wpływają na poziom cholesterolu, zapobiegając odkładaniu się złogów. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.