Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Czy wiesz, że saturacja przy Covid powinna być mierzona regularnie, nawet jeśli leczysz się w domu samodzielnie? Służą do tego pulsoksymetry, które można kupić w aptece lub wypożyczyć na czas izolacji. Pacjenci nie zawsze mają duszność lub wyraźne problemy z oddychaniem przy spadku saturacji, dlatego tak ważna jest potrzeba regularnego monitorowania nasycenia krwi w tlen. Jeśli okaże się, że pomiar nie jest prawidłowy, konieczne jest pilne skonsultowanie się z lekarzem. Niedotlenienie w organizmie jest stanem niebezpiecznym dla życia, dlatego ważne, by w porę wykryć potrzebę hospitalizacji i tlenoterapii. Sprawdź, jak prawidłowo wykonywać pomiary, jakie dolegliwości mogą wskazywać na niedotlenienie, a także kiedy konieczna jest pilna pomoc lekarza!
Spis treści
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Czym jest saturacja i dlaczego jest ważna przy COVID-19?
Covid pierwsze objawy daje często dość charakterystyczne (choć nie zawsze), a w przypadku pozytywnego wyniku testu koniecznie należy zacząć kontrolować poziom saturacji. Na badania potwierdzające lub wykluczające obecność COVID-19 należy udać się do najbliższego punktu medycznego, a w razie potrzeby należy podjąć odpowiednie leczenie. Każda osoba chora na koronawirusa lub podejrzewająca u siebie infekcję powinna regularnie mierzyć natlenienie swojej krwi, czyli sprawdzać swoją saturację. To bardzo ważny parametr, który pozwala ocenić pracę płuc i w porę wdrożyć odpowiednie działania, gdy ta okaże się nieprawidłowa. Zaleca się monitorowanie poziomu saturacji nawet kilkakrotnie w ciągu doby, zwłaszcza jeśli pacjent dodatkowo zmaga się z kaszlem i dusznościami. Pulsoksymetr kupić można w aptece, ponadto można go bezpłatnie wypożyczyć na czas izolacji w ramach rządowego programu Domowej Opieki Medycznej.
Co to jest saturacja?
Saturacja, czy też natlenienie krwi, to jeden z podstawowych parametrów życiowych, które powinno się monitorować wraz z temperaturą ciała, częstotliwością oddechu, czy też ciśnieniem krwi. Niska saturacja przy Covid wskazywać może na niedotlenienie organizmu, a to może być bardzo groźne.
Objawy Covid, w tym zarówno te poważne, jak i te wyglądające niepozornie, wymagają sprawdzenia. Należy pamiętać, że koronawirus to choroba dość podstępna, której pogorszenie może pojawić się z dnia na dzień. Z tego powodu pacjent powinien szczególnie zadbać o siebie w tym czasie, a wszelkie niepokojące symptomy koniecznie konsultować z lekarzem. Przebywając w izolacji trudno udać się na wizytę do przychodni, jednak skorzystać można z możliwości telemedycyny – lekarz przeprowadza wówczas wywiad z pacjentem np. przez Internet. Konsultacje zdalne z lekarzem, których efektem może być e-recepta online, cenione są między innymi za szybkość dostępu do specjalistów, a co za tym idzie – również do potrzebnych pacjentowi leków na receptę. Dzięki wprowadzeniu e-recept również wykupienie leków w aptece jest mniej problematyczne, gdyż bliskiej osobie, która realizować będzie receptę w naszym imieniu, podać można czterocyfrowy kod i swój PESEL – to wystarczy do wykupienia leków.
Jak monitorować saturację podczas zakażenia koronawirusem?
Wielu pacjentów zastanawia się, po ilu dniach objawy Covid związane z niedotlenieniem pojawiają się. Jest to jednak kwestią dość indywidualną, zależną od wielu czynników, dlatego każdy powinien monitorować natlenienie swojej krwi od momentu uzyskania pozytywnego wyniku testu na koronawirusa. Saturacja przy Covid nie zawsze co prawda spada, ale jej spadek jest nie tylko niewykluczony, ale wręcz niebezpieczny. Saturację najlepiej mierzyć i zapisywać minimum trzy razy na dobę i dodatkowo za każdym razem, gdy pacjent poczuje się gorzej lub będzie mieć objawy, które mogłyby wskazywać na niedotlenienie. Oprócz nasycenia tlenem chory sprawdzać powinien również swoje ciśnienie krwi, puls, ilość oddechów na minutę i temperaturę ciała.
Użycie pulsoksymetru – jak działa to urządzenie i jak odczytywać wyniki?
Jeśli chodzi o objawy, Covid brytyjski rozpoznać można między innymi po kaszlu, bólu gardła oraz uczuciu ciągłego zmęczenia. Brytyjska odmiana Covid objawy daje również w postaci bólu mięśni. Do objawów tego wariantu choroby zalicza się również gorączka, rzadziej natomiast obserwuje się utratę węchu oraz smaku. W przypadku tego wariantu w krótkim czasie może dojść ponadto do niewydolności krążeniowo-oddechowej. Szczególnie ważny jest tu zatem pomiar saturacji. Saturacja przy Covid powinna być regularnie mierzona przy pomocy pulsoksymetru. Jest to urządzenie bardzo łatwe i szybkie w obsłudze, więc nie trzeba się go obawiać. Badanie polega na założeniu urządzenia na palec dłoni. Pulsoksymetr posiada czujnik, który wychwytuje właściwości optyczne krwi. Krew natleniona ma inne właściwości niż krew nienatleniona, co jest podstawą pomiaru w tym przypadku.
Ważne oczywiście, by badanie wykonać prawidłowo, w przeciwnym wypadku jego wynik będzie niemiarodajny. Przede wszystkim do badania należy podejść po kilku minutach spoczynku, najlepiej w pozycji siedzącej lub leżącej. Nie badamy saturacji po dużym wysiłku – wcześniej należy odpocząć. Przed pomiarem powinno się ponadto umyć ręce i je osuszyć. Pulsoksymetr zakłada się na palec wskazujący – paznokcie nie powinny być pomalowane i nie może być na nich tipsów, gdyż barwnik fałszuje wynik. Opuszek palca powinien znaleźć się idealnie wewnątrz urządzenia, a następnie spokojnie należy poczekać na odczyt.
Objawy sugerujące spadek saturacji – co powinno niepokoić?
Gdy spada saturacja przy Covid, czasem pacjent może mieć pewne objawy świadczące o niedotlenieniu. Ciężko powiedzieć, po jakim czasie objawy Covid związane z niedotlenieniem się pojawią, dlatego należy bacznie monitorować swój stan zdrowia przez całą dobę. Spadek saturacji poniżej 90% to stan opisywany jako hipoksemia. W tym przypadku pacjent może zmagać się z bólami głowy, kaszlem i dusznościami, ponadto może mieć świszczący oddech i towarzyszyć może mu uczucie splątania i zaburzenia świadomości, senność nie do opanowania, szumy w uszach, a także nagłe wyziębienie dłoni i stóp. Objawem niedotlenienia jest także sinica. Pojawia się wówczas zasinienie (niebieski odcień) skóry i błon śluzowych.
Niestety nie zawsze jest tak, że u pacjenta pojawiają się charakterystyczne objawy spadku saturacji, Czasem saturacja spada, a pacjent czuje się dobrze i funkcjonuje „normalnie”, a nagle traci przytomność. Jest to stan określany jako „cicha hipoksja” – pacjent wówczas nie odczuwa symptomów niedotlenienia. Z tego powodu każdy spadek saturacji poniżej przyjętej normy powinien być wskazaniem do kontaktu ze służbami medycznymi – również jeśli pacjentowi wydaje się, że czuje się dobrze. Przy niskiej saturacji pacjent nie będzie bowiem w stanie pomóc sobie samodzielnie. Niezbędne będzie podawanie tlenu.
Saturacja przy COVID-19 – kiedy wezwać pogotowie?
Spadek saturacji nie należy niestety do rzadkości, jeśli chodzi o objawy Covid. Po ilu dniach ten problem występuje u pacjentów, jest kwestią dość indywidualną, choć zauważyć można, że do pogorszenia stanu pacjentów często dochodzi między 7 a 9 dniem zakażenia. Jak wspomniano wcześniej, saturacja przy Covid powinna być przez pacjentów mierzona regularnie. Wiele osób zadaje sobie pytanie, jaka saturacja przy Covid jest już powodem do wezwania pogotowia. Należy wiedzieć, że natlenienie prawidłowe powinno utrzymywać się w przedziale 95-100%. Saturacja mniejsza niż 94% świadczy już o niedotlenieniu organizmu i jest wskazaniem do tego, by zadzwonić po pogotowie. Saturacja 91 przy Covid zdecydowanie nie jest już stanem prawidłowym. Tu nie powinno się zwlekać, gdyż stan chorego może gwałtownie się pogorszyć, zanim ten trafi do szpitala. Do wezwania pogotowia skłonić pacjenta powinny również takie objawy jak nasilony kaszel, który utrudnia oddychanie, bóle w klatce piersiowej, a także duszności (w tym zwłaszcza spoczynkowe), które utrudniają mówienie.
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?