Amantadyna na receptę – gdzie dostać receptę online?

Napisano 28.04.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

W ostatnim czasie popularność substancji czynnej, jaką jest amantadyna, bardzo gwałtownie rośnie, dlatego w poniższym artykule znajdziesz wszystkie niezbędne informacje dotyczące możliwości stosowania i zakupu tego leku. Czym tak właściwie jest amantadyna? Recepta online na ten lek jest możliwa? Jak ją uzyskać i gdzie można ją zrealizować w razie potrzeby?

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Czym jest i jak działa amantadyna?

Amantadyna jest lekiem, który został wprowadzony na rynek w 1966 roku – początkowo lek stosowano w profilaktyce grypy azjatyckiej, a następnie w leczeniu grypy typu A, by wreszcie dopuścić ją do stosowania również w przypadku łagodzenia objawów parkinsonowskich. Amantadyna mechanizm działania ma wielokierunkowy. Jeśli chodzi o jej zastosowanie w chorobie Parkinsona, działa ona jako antagonista receptorów glutaminianowych, co oznacza, że substancja ta ułatwia uwalnianie dopaminy i blokuje receptory glutaminianowe, blokując jej zwrotny wychwyt. W ten sposób właśnie amantadyna łagodzi nieprzyjemne objawy parkinsonowskie, w tym między innymi sztywność mięśni i drżenia, a także zaburzenia ruchowe. Jeśli chodzi o przeciwwirusowe działanie amantadyny w przypadku profilaktyki i leczenia grypy typu A, środek ten blokuje pompę protonową w należącym do wirusa białku M2. Działanie to sprawia, że dochodzi do hamowania replikacji wirusa, a co za tym idzie, do blokowania rozwijania się choroby. Obecnie trwają ponadto badania kliniczne nad zastosowaniem amantadyny w walce z Covid-19, jednak nie ma jeszcze oficjalnych rekomendacji, co do zażywania tego środku w przypadku choroby, jaką jest koronawirus, a na wiarygodne wyniki tychże badań, które potwierdzą lub wykluczą skuteczność oraz bezpieczeństwo stosowania tego typu terapii, trzeba będzie jeszcze poczekać.

Czytaj także:
 • Amantadyna – wielokierunkowe działanie i zastosowanie leku
 • Czy amantadyna jest lekiem na receptę?

  Skutki uboczne nieodpowiedzialnego stosowania amantadyny na własną rękę mogą być bardzo poważne, dlatego ewentualne wskazania do zażywania tego typu środka należy omówić z lekarzem. Nie jest możliwa zatem w Polsce amantadyna bez recepty. Gdzie kupić preparaty z amantadyną? Jeśli lekarz wypisze pacjentowi receptę na amantadynę (zależnie od wskazań mogą być to leki: Viregyt-K z chlorowodorkiem amantadyny lub Amantix z siarczanem amantadyny), można ją teoretycznie zrealizować w każdej aptece. Należy mieć jednak na uwadze, że obecnie jest większy popyt na preparaty z amantadyną w składzie, więc warto przed wybraniem się do konkretnej apteki sprawdzić dostępność preparatu w najbliższych punktach, co pozwoli oszczędzić sporo czasu na chodzeniu od punktu do punktu. Należy dodać, że choć jest to lek dostępny wyłącznie na receptę, nie trzeba do lekarza udawać się fizycznie, gdyż możliwe są legalne recepty online, po skorzystaniu z e-konsultacji. To duże ułatwienie dla pacjentów, którzy gorzej się czują i nie chcą zarażać innych w przychodni, a także dla tych, którzy nie mają możliwości stania w kolejce i czekania na termin u lekarza. Gdy pacjentowi potrzebna jest amantadyna, wskazania do zażycia tego leku sprawdzi lekarz po wypełnieniu formularza online, a jeśli jednocześnie nie stwierdzi on przeciwskazań, wystawi pacjentowi e-receptę na wybrany lek.

  Gdzie kupić amantadynę?

  Jak wspomniano wyżej, amantadyna może być kupiona w polskich aptekach wyłącznie na receptę, co wiąże się z tym, że amantadyna działanie może mieć różne i w pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy pacjent może ją bezpiecznie zażywać, a tego typu wiedzę posiada jedynie lekarz (który wystawiając receptę bierze odpowiedzialność za zdrowie pacjenta). By kupić amantadynę, wystarczy udać się do apteki, która posiada ją aktualnie na stanie – oczywiście trzeba posiadać przy sobie ważną receptę lub jej kod z SMS. Farmaceucie należy podać czterocyfrowy kod z e-recepty (przychodzi SMS-em), a także swój numer PESEL. Inna opcja to podanie farmaceucie do zeskanowania kodu kreskowego, który pacjent otrzymuje w wersji elektronicznej na swój adres mailowy – taki PDF z kodem wystarczy wyświetlić farmaceucie na telefonie, ale oczywiście można przynieść również wersję wydrukowaną.

  Należy również dodać, że ze względu na swoje zdrowie (a nawet i życie) należy wystrzegać się wątpliwego pochodzenia preparatów oferowanych w Internecie (na czarnym rynku) jako zamienniki dostępnych w naszym kraju leków z amantadyną. Pamiętajmy, że środki tego typu powinny być stosowane wyłącznie po wcześniejszej konsultacji z lekarzem i jedynie w dawce ustalonej przez niego indywidualnie dla każdego pacjenta. Substancja czynna, jaką jest amantadyna, oprócz swojego potwierdzonego działania w przypadku prewencji i leczenia grypy typu A oraz łagodzenia objawów parkinsonowskich, wykazuje również działania niepożądane, ponadto nie jest to środek przeznaczony do stosowania dla każdego pacjenta – bagatelizowanie tych zaleceń może być bardzo niebezpieczne, więc nie warto tego robić.

  Jak zamówić amantadynę na receptę online?

  Wiesz już, że gdy w grę wchodzi amantadyna, recepta online może być dobrym rowiązaniem. Nie oznacza to co prawda, że możliwe jest jej „zamówienie”, gdyż to lekarz podejmuje ostateczną decyzję, czy należy przepisać preparat z amantadyną danemu pacjentowi. W przypadku konieczności stosowania tego leku można jednak postawić na e-konsultacje, które oferowane są przez lekarzy także w formie zdalnej. To w czasie wywiadu medycznego lekarz sprawdzi wskazania i przeciwwskazania do wystawienia e-recepty online. W razie chęci wykupienia leków z amantadyną wystarczy wypełnić specjalnie opracowany formularz medyczny. Pacjenci powinni podać w takim formularzu prawdziwe dane dotyczące swojego stanu zdrowia, w tym zwłaszcza w przypadku występujących chorób wątroby, serca i nerek, a także padaczki, psychozy i nadwrażliwości na jakiekolwiek substancje. Lek ten nie jest zalecany także kobietom w ciąży i karmiącym piersią, a także małym dzieciom, więc tego typu informacje również należy podać lekarzowi. Oprócz danych medycznych należy również w takim formularzu podać swoje dane osobowe, gdyż e-recepta online, jako dokument pełnoprawny, wystawiana jest na konkretnego pacjenta, co zapisuje się w jego IKP. Jeśli po analizie takiego formularza medycznego lekarz stwierdzi, że pacjent nie ma przeciwskazań, by stosować dany lek, a leczenie z wykorzystaniem tego preparatu ma w przypadku objawów, jakie daje dana choroba, zasadność stosowania i szansę skuteczności, wypisze e-receptę online. Taki dokument elektroniczny przyjdzie do pacjenta w formie czterocyfrowego kodu SMS, a także jako dokument PDF na adres mailowy (na takiej recepcie będzie kod kreskowy do zeskanowania w aptece). Jest to oczywiście dokument legalny, a od „normalnej” e-recepty różni go tylko tyle, że wystawiany jest przez lekarza w formie zdalnej, czyli przez Internet.

  Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

  Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.