Pimafucort maść 15 g (10 mg + 10 mg + 3500 I.U.)/g

Napisano 07.08.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Pimafucort to antybiotyk w postaci maści. W skład leku wchodzą trzy substancje czynne: hydrokortyzon, natamycyna i neomycyna. Pimafucort jest przeznaczony do krótkotrwałego leczenia chorób skóry, które nie zostały wywołane pierwotnym zakażeniem bakteryjnym, wirusowym, grzybiczym lub pasożytniczym. Produkt leczniczy jest dostępny wyłącznie na receptę.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Czym jest Pimafucort, maść, 15 g (10 mg + 10 mg + 3500 I.U.)/g?

Pimafucort to antybiotyk na receptę, dostępny w postaci maści. Lek na receptę może mieć kolor biały lub lekko żółty, w jednym opakowaniu mieści się 15 g preparatu. Pimafucort stosuje się miejscowo w leczeniu stanów zapalnych i chorób skóry, jednakże tylko w tych przypadkach, które nie zostały wywołane pierwotnym zakażeniem bakteryjnym, wirusowym, pasożytniczym lub grzybiczym. Antybiotyk jest skuteczny wobec zakażeń wtórnych wywołanych przez drobnoustroje wrażliwe na substancje czynne wchodzące w jego skład. Stosuje się go również w leczeniu zmian skórnych objawiających się wysuszeniem, złuszczeniem lub pękaniem skóry, w tym między innymi, gdy u pacjenta zdiagnozowano łojotokowe zapalenie skóry.

Pełny skład preparatu leczniczego Pimafucort

Lek Pimafucort zawiera trzy substancje czynne: hydrokortyzon (Hydrocortisonum), natamycynę (Natamycinum) oraz neomycynę (Neomycinum) w postaci siarczanu neomecyny. W 1 g maści znajduje się odpowiednio 10 mg natamycyny i hydrokortyzonu, a także 3500 I.U. neomycyny. Składniki te wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i grzybobójcze. Pimafucort krem tworzą także substancje pomocnicze, a konkretnie podłoże maściowe zawierające parafinę ciekłą i 5% polietylen.

E-recepta online na Pimafucort

Pimafucort w maści jest dostępny wyłącznie na receptę. Jeśli jednak pacjent zużył cały lek i potrzebuje kolejnego opakowania, nie musi udawać się na wizytę stacjonarną u lekarza. E-recepta na Pimafucort jest dostępna dla wszystkich osób, które posiadają aktualne badania i nie zaobserwowano u nich działań niepożądanych po podaniu danego leku. Recepta przez Internet na Pimafucort w maści to pełnoprawny dokument, który można zrealizować w dowolnej aptece.

Jak dawkować lek Pimafucort maść 15 g?

Lek Pimacufort maść 15 g należy dawkować według zaleceń lekarza. Zwykle wskazane jest, by w ciągu doby wykonać od 2 do 4 aplikacji na skórę w chorobowo zmienionym miejscu. Terapia nie powinna trwać dłużej niż 14 dni, brak doniesień na temat pacjentów, którzy przedawkowali ten produkt leczniczy.

WAŻNE: leku Pimafucort nie należy aplikować na rany lub uszkodzoną skórę, w przeciwnym razie zawarta w jego składzie neomycyna może przeniknąć do krążenia ogólnego, co może poskutkować działaniem ototoksycznym i nefrotoksycznym na organizm.

Działania niepożądane po zażyciu leku Pimafucort maść 15 g

Maść Pimafucort może tak jak każdy inny lek, przyczynić się do wystąpienia działań niepożądanych. Jeśli u pacjenta zostaną zaobserwowane jakiekolwiek skutki uboczne, powinien on jak najszybciej udać się do lekarza.

Rzadko występujące działania niepożądane po zastosowaniu leku Pimafucort (zaobserwowano je rzadziej niż u 1 na 1000 pacjentów):

 • alergia kontaktowa na neomycynę;
 • nadmierne owłosienie;
 • nasilenie objawów po zaprzestaniu leczenia;
 • odbarwienie skóry;
 • okołowargowe zapalenie skóry;
 • opóźnienie procesu wyleczenia;
 • plamica;
 • rozstępy skórne;
 • rozszerzenie drobnych naczyń krwionośnych;
 • zahamowanie czynności kory nadnerczy;
 • zanik skóry;
 • zapalenie skóry przypominające pod względem objawów trądzik różowaty.

Bardzo rzadko występujące działania niepożądane po zastosowaniu leku Pimafucort (zaobserwowano je rzadziej niż u 1 na 10 000 pacjentów):

 • zwiększone ryzyko wystąpienia zaćmy;
 • zwiększenie ciśnienia środgałkowego.

Działania niepożądane po zastosowaniu leku Pimafucort o nieznanej częstości występowania:

 • nieostre widzenie.

Lek Pimafucort maść 15 g w czasie ciąży i kamienia piersią

Stosowanie maści Pimafucort a ciąża

Jeśli kobieta jest w ciąży lub przypuszcza się, że może ona być w ciąży, przed zastosowaniem maści Pimafucort konieczna jest konsultacja u lekarza lub farmaceuty. Dotyczy to również tych pacjentek, które planują mieć dziecko. W sytuacji, gdy lekarz podejmie decyzję o przepisaniu leku Pimafucort ciężarnej pacjentce, niewskazane jest, aby stosować ten produkt leczniczy przez długi czas. Nie jest również zalecane, aby rozprowadzać maść na rozległych obszarach ciała lub pod opatrunkiem okluzyjnym. Wynika to z ryzyka negatywnego wpływu substancji czynnych wchodzących w skład leku na płód.

Stosowanie maści Pimafucort a karmienie piersią

Jeśli pacjentka karmi naturalnie piersią, powinna ona przed zastosowaniem leku odbyć konsultację u lekarza lub farmaceuty.

Na co zwracać uwagę podczas stosowania maści Pimafucort 15 g?

Lek Pimafucort w maści należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Przeciwwskazaniem do wdrożenia terapii są:

 • choroby skóry spowodowane pierwotnymi zakażeniami bakteryjnymi, wirusowymi, pasożytniczymi lub wywołanymi przez grzyby i drożdżaki;
 • choroby wrzodowe skóry, rany, owrzodzenia podudzi, rany oparzeniowe;
 • kruchość naczyń krwionośnych;
 • młodzieńczy wyprysk stóp;
 • posteroidowe okołowargowe zapalenie skóry;
 • rozstępy skórne;
 • rybia łuska;
 • trądzik pospolity;
 • trądzik różowaty;
 • uczulenia na substancje czynne zawarte w leku lub jakikolwiek inny składnik;
 • zanik skóry.

Inne ostrzeżenia związane ze stosowaniem leku Pimafucort

Krem Pimafucort a stosowanie innych leków

Przed wdrożeniem terapii maścią Pimafucort należy powiadomić lekarza o wszystkich lekach stosowanych obecnie lub ostatnio. Istotna jest także informacja na temat produktów leczniczych, które pacjent planuje stosować w przyszłości. Obecnie brak danych na temat możliwych interakcji antybiotyku Pimafucort z innymi substancjami leczniczymi.

Lek Pimafucort a prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn

Obecnie brak danych na temat negatywnego wpływu leku Pimafucort na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Producent raczej wyklucza taką możliwość.

Inne ważne informacje na temat stosowania leku Pimafucort

Podczas stosowania leku Pimafucort należy unikać kontaktu maści z oczami. Jeśli produkt leczniczy dostanie się do oczu, może przyczynić się do wystąpienia w obrębie narządu wzroku jaskry prostej lub zaćmy podtorebkowej.

Jeśli po zastosowaniu maści Pimafucort doszło do nadmiernego wzrostu drobnoustrojów lub nadkażenia, należy wstrzymać terapię i wdrożyć inny sposób leczenia. Natomiast w sytuacji, gdy po zastosowaniu maści u pacjenta pojawią się zaburzenia widzenia, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.