Pimafucort krem

Napisano 07.08.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Pimafucort to antybiotyk zawierający hydrokortyzon, natamycynę i neomycynę. Lek w postaci kremu stosuje się w krótkotrwałym leczeniu chorób skóry, które nie zostały wywołane pierwotnym zakażeniem bakteryjnym, wirusowym, pasożytniczym lub grzybiczym. Przed rozpoczęciem stosowania leku Pimafucort krem należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Krem Pimafucort – kiedy się go stosuje?

Pimafucort to antybiotyk na receptę, który jest stosowany miejscowo w leczeniu stanów zapalnych i chorób skóry niewywołanych pierwotnym zakażeniem bakteryjnym, wirusowym, pasożytniczym lub grzybiczym, ze współistniejącymi zakażeniami wtórnymi wywołanymi przez drobnoustroje wrażliwe na neomycynę lub natamycynę. Lek jest dostępny w postaci kremu w kolorze kremowym w opakowaniu o pojemności 15 g.

Pełny skład preparatu leczniczego Pimafucort

Lek Pimafucort zawiera trzy substancje czynne: hydrokortyzon (Hydrocortisonum), natamycynę (Natamycinum) oraz neomycynę (Neomycinum). W 1 g kremu znajduje się 10 mg natamycyny, 10 mg hydrokortyzonu i 3500 I.U. neomycyny w postaci siarczanu neomycyny.

Pimafucort krem tworzą również substancje pomocnicze o znanym działaniu, w 1 g kremu znajduje się 2 mg metylu parahydroksybenzoesanu (E218) i 0,5 mg propylu parahydroksybenzoesanu (E216).

Pozostałe składniki leku to: sodu cytrynian bezwodny, emulgator F, sorbitanu stearynian, cetaceum, decylu oleinian, makrogolu 100 stearynian, metylu parahydroksybenzoesan, propylu parahydroksybenzoesan i woda oczyszczona.

E-recepta online na Pimafucort

Pimafucort krem to antybiotyk dostępny wyłącznie na receptę. Decyzję o przepisaniu leku podejmuje lekarz. Pimafucort należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza, terapia nie powinna trwać dłużej niż 14 dni. Jeśli w czasie trwania terapii pacjent zużył cały lek, konieczne jest dokupienie kolejnego opakowania. Na szczęście ponowną receptę można uzyskać bez wychodzenia w domu. Z E-recepty na Pimafucort mogą skorzystać pacjenci, u których nie zaobserwowano skutków ubocznych po podaniu leku, a także ci, którzy posiadają aktualne wyniki badań. Recepta przez Internet na Pimafucort może zostać zrealizowana w dowolnej aptece, aby z niej skorzystać, wystarczy podać podczas zakupu leku kod przesłany drogą SMS-ową oraz numer PESEL pacjenta.

Dawkowanie kremu Pimafucort

Lek Pimafucort jest przeznaczony do stosowania miejscowego, należy go dawkować zgodnie z zaleceniami lekarza. Terapia nie powinna trwać dłużej niż 14 dni, zwykle wskazane jest, aby przeprowadzać od 2 do 4 aplikacji antybiotyku na dobę. Obecnie brak doniesień na temat pacjentów, którzy przedawkowali krem Pimafucort.

Skutki uboczne stosowania kremu Pimafucort

Antybiotyk Pimafucort w kremie może tak jak każdy lek, wywołać działania niepożądane. Skutki uboczne po zastosowaniu tego produktu leczniczego nie wystąpią jednak u każdego pacjenta. W sytuacji, gdy podczas terapii zaobserwowane zostaną jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym również takie, które zostały niewymienione w ulotce, należy natychmiast powiadomić o tym fakcie lekarza.

Rzadko występujące działania niepożądane po zastosowaniu leku Pimafucort (zaobserwowano je rzadziej niż u 1 na 1000 pacjentów):

 • alergia kontaktowa na neomycynę;
 • nadmierne owłosienie;
 • nasilenie objawów choroby po zaprzestaniu leczenia;
 • odbarwienie skóry;
 • okołowargowe zapalenie skóry;
 • opóźnienie procesu wyleczenia;
 • plamica;
 • rozstępy skórne;
 • rozszerzenie drobnych naczyń krwionośnych;
 • zahamowanie czynności kory nadnerczy;
 • zanik skóry;
 • zapalenie skóry przypominające pod względem objawów trądzik różowaty.

Bardzo rzadko występujące działania niepożądane po zastosowaniu leku Pimafucort (zaobserwowano je rzadziej niż u 1 na 10 000 pacjentów):

 • większe ryzyko wystąpienia zaćmy;
 • zwiększenie ciśnienia śródgałkowego.

Działania niepożądane po zastosowaniu leku Pimafucort o nieznanej częstości występowania:

 • nieostre widzenie.

Pimafucort a ciąża i karmienie piersią

Stosowanie leku Pimafucort a ciąża

W przypadku kobiet, które są w ciąży lub przypuszcza się, że mogą być w ciąży, a także tych, które planują mieć dziecko, przed zastosowaniem leku konieczna jest konsultacja u lekarza lub farmaceuty. U kobiet będących w ciąży nie należy stosować kremu Pimafucort przez długi czas, na rozległych obszarach ciała lub pod opatrunkiem okluzyjnym, istnieje bowiem ryzyko, że substancja czynna zawarta w leku może mieć negatywny wpływ na płód.

Stosowanie leku Pimafucort a karmienie piersią

W przypadku kobiet, które karmią piersią, przed zastosowaniem leku konieczna jest konsultacja u lekarza lub farmaceuty.

Środki ostrożności podczas stosowania leku Pimafucort

Przeciwwskazaniem do stosowania leku Pimafucort są:

 • choroby wrzodowe skóry;
 • kruchość naczyń krwionośnych;
 • młodzieńczy wyprysk stóp;
 • nadwrażliwość na któryś ze składników leku;
 • objawy niepożądane po miejscowym stosowaniu kortykosteroidów;
 • owrzodzenia podudzi;
 • rany;
 • rany oparzeniowe;
 • rybia łuska;
 • trądzik pospolity;
 • trądzik różowaty;
 • zanik skóry;
 • zdiagnozowana choroba skóry spowodowana pierwotnymi zakażeniami bakteryjnymi, wirusowymi, pasożytniczymi lub wywołanymi przez grzyby i drożdżaki.

Inne ostrzeżenia związane ze stosowaniem leku Pimafucort

Krem Pimafucort a stosowanie innych leków

Przed rozpoczęciem stosowania leku Pimafucort należy powiadomić lekarza o wszystkich lekach stosowanych obecnie lub ostatnio, a także o produktach leczniczych, które pacjent planuje stosować. Interakcje z innymi substancjami leczniczymi nie są znane.

Lek Pimafucort a prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn

Obecnie brak danych na temat tego, jak antybiotyk Pimafucort wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Producent podaje, że lek raczej nie wywiera negatywnego wpływu na zdolność kierowania pojazdami.

Lek Pimafucort a reakcje alergiczne

W skład leku Pimafucort wchodzą: metylu parahydroksybenzoesan (E218) oraz propylu parahydroksybenzoesan (E216). Jego zastosowanie może skutkować reakcją alergiczną, w tym także typu późnego (najsilniejsze objawy reakcji alergicznej pojawiają się zwykle od 6 do 10 godzin po kontakcie z alergenem).

WAŻNE INFORMACJE:

 1. Podczas stosowania leku Pimafucort należy unikać kontaktu leku z oczami, w przeciwnym razie pacjent jest narażony na wystąpienie jaskry prostej lub zaćmy podtorebkowej
 2. Niewskazane jest, aby nakładać antybiotyk Pimafucort na rany lub uszkodzoną skórę, ze względu na możliwe ryzyko przeniknięcia neomycyny do układu krążenia
 3. Jeśli po wdrożeniu terapii doszło do nadkażenia lub nadmiernego wzrostu grzybów należy odstawić lek i wdrożyć inny sposób leczenia
 4. Jeśli po zastosowaniu leku u pacjenta wystąpi nieostre widzenie lub inne zaburzenia widzenia, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.