Metformax SR 750 mg – 60 tabletek powlekanych

Napisano 17.09.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 7 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Lek Metformax SR 750 mg 60 tabletek o przedłużonym uwalnianiu przepisywany jest pacjentom, którzy chorują na cukrzycę typu 2. Jest to preparat z chlorowodorkiem metforminy w specjalnych tabletkach o spowolnionym uwalnianiu, który ułatwia osiągnięcie prawidłowego stężenie glukozy we krwi tym osobom, które nie mogą do tego dojść jedynie dietą i ćwiczeniami. Na czym konkretnie polega mechanizm działania leku i w jaki sposób należy go zażywać prawidłowo? Czy lek może być stosowany przez każdą osobę ze wskazaniami? A może posiada jakieś przeciwwskazania do stosowania? Informacje na ten temat znaleźć można poniżej, ponadto podpowiadamy, czy lek może być łączony z innymi lekami oraz alkoholem. Jakie skutki uboczne mogą wiązać się z terapią? Odpowiedź na to pytanie również znajdziesz poniżej. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Co to jest Metformax SR 750 mg (60 tabletek o przedłużonym uwalnianiu) i jak się go stosuje?

Metformax SR 750 mg 60 tabletek o przedłużonym uwalnianiu to lek na bazie chlorowodorku metforminy, który podaje się pacjentom z cukrzycą typu 2 (tzw. „cukrzyca niezależna od insuliny”). Jest to lek z grupy biguanidów, którego działanie ułatwia uzyskanie pożądanego stężenia cukru we krwi. Preparat polecany jest szczególnie tym pacjentom, którzy nie są w stanie kontrolować stężenia glukozy we krwi jedynie ćwiczeniami fizycznymi oraz dietą. Dostępny jest w postaci specjalnych tabletek, których uwalnianie w organizmie jest celowo przedłużone.

Gdy pacjent choruje na cukrzycę typu 2, insulina produkowana przez trzustkę wytwarzana jest w zbyt niskiej dawce lub organizm nie jest w stanie jej prawidłowo wykorzystać. Insulina natomiast jest hormonem, którego działanie umożliwia pobieranie glukozy z krwi, a także jej przetwarzanie w energię lub magazynowanie. Jeśli zatem insuliny jest zbyt mało lub jest nieprawidłowo wykorzystywana, dochodzi do wzrostu stężenia glukozy we krwi pacjenta, a to znów wiąże się z licznymi dokuczliwymi objawami ze strony organizmu. 

Zaleca się przyjmowanie leku Metformax SR 750 mg nie tylko w czasie występowania dokuczliwych objawów związanych z cukrzycą typu 2, ale również po ustaniu tych objawów. Preparat sprawia, że wrażliwość organizmu na insulinę rośnie, a w związku z tym łatwiej o poprawne wykorzystanie cukru z krwi, a co za tym idzie – o osiągnięcie prawidłowego stężenia glukozy we krwi. 

W czasie przyjmowania leku Metformax SR 750 mg (60 tabletek o przedłużonym uwalnianiu) łatwiej pacjentowi utrzymać masę ciała. Może ponadto dojść również do jej umiarkowanego zmniejszania się, co może mieć znaczenie dla osób, które zmagają się z powiązaną z cukrzycą nadwagą. 

E-recepta online na Metformax SR 750 mg 60 tabletek o przedłużonym uwalnianiu.

Jak zostało już wcześniej wspomniane, lek Metformax SR 750 mg 60 tabletek o przedłużonym uwalnianiu dostępny jest jedynie na receptę, gdyż konieczne jest wcześniejsze stwierdzenie wskazań do terapii i wykluczenie przeciwwskazań do stosowania leku przez pacjenta. E-recepta wystawiana jest chorym na cukrzycę typu 2, którzy nie mogą samą dietą i aktywnością fizyczną utrzymać pożądanego stężenia cukru we krwi i jednocześnie nie mają przeciwwskazań, które mogłyby mieć wpływ na bezpieczne przyjmowanie leku. Recepta online na ten preparat również może być wystawiona, a ustny wywiad medyczny zastępowany jest tu formularzem medycznym. Pacjent go rzetelnie uzupełnia, odpowiadając na pytania, które się w nim znajdują, a lekarz następnie zebrane informacje analizuje, po czym wystawiana jest recepta przez Internet. Kod recepty trafia do pacjenta SMS-em i wystarczy podyktować go farmaceucie, a następnie podać swój numer PESEL, a lek będzie mógł być wykupiony. Można również skorzystać z kodu kreskowego e-recepty, który znaleźć można na wydruku informacyjnym, który przesyłany jest do pacjenta mailowo. 

Metformax SR 750 mg – składniki leku i działanie.

W skład leku Metformax SR 750 mg 60 tabletek o przedłużonym uwalnianiu wchodzi substancja czynna i składniki pomocnicze. Jedna tabletka o przedłużonym działaniu zawiera 750 mg metforminy chlorowodorku, co odpowiada 585 mg metforminy. Pozostałe składniki, które wykorzystano do produkcji tabletki o przedłużonym działaniu, wymienione są w dołączonej do opakowania ulotce. Należy się z nią zapoznać, gdyż nadwrażliwość na którykolwiek ze składników leku stanowi główne przeciwwskazanie do jego przyjęcia. W opakowaniu znajduje się 60 tabletek o przedłużonym działaniu. Są białe lub prawie białe i mają kształt kapsułki. Z jednej strony mają wytłoczenie dawki „SR 750”, a z drugiej są gładkie.

Tabletki mają specjalnie przedłużone uwalnianie. Ułatwiają pacjentowi z cukrzycą typu 2 właściwe wykorzystanie glukozy z krwi, co przyczynia się do jej prawidłowego stężenia. Pacjentowi łatwiej ponadto utrzymać masę ciała, a nawet może dojść do jej umiarkowanego zmniejszania się.

Metformina nie przyczynia się do hipoglikemii, jednak jeśli Metformax SR 750 mg będzie stosowany w skojarzeniu z innymi lekami przeciwcukrzycowymi, faktycznie istnieje ryzyko wystąpienia hipoglikemii. Objawiać może się to między innymi nadmierną potliwością, zawrotami głowy, przyspieszeniem czynności serca, osłabieniem oraz zaburzeniami koncentracji i widzenia. Zaleca się wówczas wypicie lub zjedzenie czegoś słodkiego. 

Metformax SR 750 mg – dawkowanie leku.

Preparat Metformax SR 750 mg 60 tabletek o przedłużonym uwalnianiu należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie powinno się zmieniać na własną rękę dawki leku czy też modyfikować ustalonego przez lekarza schematu terapii. Zgodnie z ulotką dawka zalecana substancji czynnej to na początek 500 mg na dobę, natomiast po 2 tygodniach można dawkę substancji czynnej dostosować do stężenia glukozy we krwi – nie powinno się przekraczać dawki 2000 mg na dobę. W przypadku pacjentów w podeszłym wieku lub zmagających się z zaburzeniami czynności nerek lekarz może zalecić kontrolowanie czynności pracy tych narządów. 

Podczas zażywania leku nie można rezygnować z ustalonych zaleceń dietetycznych oraz aktywności ruchowej, gdyż Metformax SR 750 mg nie ma ich zastępować, a ma być z nimi łączony. Nie można na własną rękę modyfikować dawki leku ani czasu trwania terapii. Zabronione jest również przerywanie terapii, bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. 

Zaleca się, by tabletki przyjmowane były przez pacjenta raz lub dwa razy na dobę wraz z posiłkiem. Powinno się je popijać szklanką wody, ale nie mogą być łamane, rozkruszane, czy też żute. 

Jeśli pacjent zapomni przyjąć dawkę, powinien uzupełnić ją możliwie jak najszybciej, chyba że zbliża się czas przyjęcia kolejnej dawki – wówczas nie powinien przyjmować dawki zaległej. 

Trzeba ponadto uważać na przedawkowanie leku, czyli przyjęcie dawki większej niż zalecana. Może to zwiększać ryzyko wystąpienia kwasicy mleczanowej. Jej objawy obejmują bóle brzucha i kurcze mięśni, wymioty, zmęczenie, złe samopoczucie i trudności z oddychaniem, ponadto dojść może do spowolnienia akcji serca oraz spadku temperatury ciała. Wymaga to natychmiastowego zgłoszenia się po pomoc medyczną – najlepiej od razu do najbliższego szpitala, gdyż pacjentowi grozi śpiączka.

Działania niepożądane po stosowaniu leku Metformax SR 750 mg.

Pacjent musi wiedzieć, że każdy lek, w tym również Metformax SR 750 mg 60 tabletek o przedłużonym uwalnianiu, może u niektórych osób wywoływać różnego rodzaju działania niepożądane. Ich wystąpienie nie jest obligatoryjne, a częstość pojawiania się danych skutków ubocznych w grupie badanej podaje producent w dołączonej do opakowania ulotce. Zgodnie z informacjami tam zawartymi należy w pierwszej kolejności wspomnieć o możliwości wystąpienia kwasicy mleczanowej. Jest to bardzo ciężkie powikłanie, choć występuje bardzo rzadko (może pojawić się maksymalnie u 1/10 000 pacjentów). Należy uważać na ewentualne symptomy kwasicy mleczanowej, a jeśli się pojawią, koniecznie należy lek odstawić i niezwłocznie udać się do szpitala, gdyż pacjentowi grozi nawet śpiączka. Kolejna kwestia to możliwość zaburzeń wyników badań czynności wątroby, a także zapalenia wątroby i żółtaczki. Również są to działania bardzo rzadkie (mogą wystąpić maksymalnie u 1/10 000 pacjentów). Jeśli pacjent zaobserwuje zażółcenie białkówek i skóry, powinien niezwłocznie zgłosić się do lekarza. 

Zgodnie z ulotką pozostałe działania niepożądane, które u pacjenta mogą (lecz nie muszą) pojawić się w związku z terapią lekiem Metformax SR 750 mg to:

  • Bardzo częste skutki uboczne (mogą wystąpić u więcej niż 1 pacjenta na 10 przyjmujących lek) to zaburzenia pracy układu pokarmowego, do których zaliczyć można utratę apetytu, mdłości, wymioty, biegunkę i dolegliwości bólowe brzucha. Problem ten zazwyczaj pojawia się na początku terapii i mija po 2 tygodniach. Można go zredukować, przyjmując tabletki z posiłkiem lub tuż po nim. 
  • Częste skutki uboczne (mogą wystąpić u nie więcej niż 1 pacjenta na 10 przyjmujących lek) to zaburzenia smaku. 
  • Bardzo rzadkie skutki uboczne (mogą wystąpić u nie więcej niż 1 pacjenta na 10 000 przyjmujących lek) to pojawienie się na skórze wysypki, w tym również zaczerwienienia, pokrzywki i świądu. Dojść może również do spadku stężenia witaminy B12 we krwi pacjenta. 

Jeżeli pacjent zauważy u siebie jakiekolwiek dokuczliwe symptomy, których pojawienie się można tłumaczyć stosowanymi tabletkami o przedłużonym działaniu Metformax SR 750 mg, powinien omówić swoje objawy z lekarzem lub farmaceutą. Mowa nie tylko o działaniach niepożądanych, które zostały wymienione w ulotce, ale również o wszelkich skutkach ubocznych, które w ulotce nie zostały omówione. 

Przeciwwskazania do stosowania leku Metformax SR 750 mg.

Lek Metformax SR 750 mg nie może być stosowany przez wszystkich pacjentów – nawet jeśli istnieją wyraźne wskazania do terapii. W ulotce opisano szczegółowo przeciwwskazania do stosowania tego leku. Zgodnie z informacjami tam zawartymi lek Metformax SR 750 mg 60 tabletek o przedłużonym uwalnianiu nie może być stosowany przez osoby:

  • które mają nadwrażliwość na metforminę,
  • które mają nadwrażliwość na pozostałe składniki tabletek o spowolnionym uwalnianiu,
  • w wieku poniżej 18 lat (nie są dostępne informacje o bezpieczeństwie i skuteczności leku w grupie pacjentów niepełnoletnich),
  • które zmagają się z zaburzeniami czynności wątroby,
  • które mają poważnie zmniejszoną czynność nerek,
  • nadużywające alkoholu,
  • odwodnione,
  • zmagające się z ciężkim zakażeniem (np. nerek/oskrzeli/płuc),
  • które mają niewyrównaną cukrzycę, kwasicę mleczanową lub ketonową,
  • leczące ostrą niewydolność serca,
  • które niedawno przeszły zawał mięśnia sercowego,
  • zmagające się z zaburzeniami krążenia (ciężkimi) lub oddychania.

W ulotce wspomniano również, że pacjenci, którzy mają mieć większy zabieg chirurgiczny, nie powinni stosować Metformax 750 mg. Zaleca się przerwanie leczenia przed zabiegiem i niestosowanie leku również jakiś czas po zabiegu. Lekarz indywidualnie podejmie decyzję o przerwaniu i powrocie do terapii Metformax 750 mg, po uprzednim sprawdzeniu stanu zdrowia pacjenta. 

Zgodnie z ulotką lek nie powinien być ponadto stosowany przez kobiety w ciąży lub karmiące piersią. 

Warto wiedzieć, że w ulotce opisano nie tylko szczegółowo przeciwwskazania do stosowania leku Metformax SR 750 mg, ale również ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące terapii. Warto się z nimi wnikliwie zapoznać. 

W tym miejscu należy wspomnieć, że jednym z bardzo rzadkich, jednak również bardzo ciężkich działań niepożądanych leku, jest kwasica mleczanowa. Pewne grupy pacjentów mają zwiększone ryzyko jej powstawania. Mowa tu między innymi o pacjentach odwodnionych, nadużywających alkoholu, zmagających się z ciężkimi zakażeniami lub niewyrównaną cukrzycą, a także długotrwale głodzonych. W tej grupie są również pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby i innymi schorzeniami, które mogą przyczynić się do niedostatecznego natlenienia danej części ciała. Kwasica mleczanowa jest niebezpieczna i może skończyć się śpiączką, a nawet doprowadzić do zgonu, dlatego należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza, jeśli pacjent zaobserwuje u siebie skurcze mięśni i bóle brzucha, problemy z oddychaniem, wymioty, spadek temperatury ciała, złe samopoczucie i nadmierne zmęczenie, a także spowolnienie akcji serca. 

Czy lek Metformax SR 750 mg może być łączony z innymi lekami i z alkoholem?

Metformax SR 750 mg 60 tabletek o przedłużonym uwalnianiu nie powinien być łączony z nadmiernymi ilościami alkoholu, gdyż zwiększa to ryzyko wystąpienia kwasicy mleczanowej, co stanowi poważne zagrożenie dla życia pacjenta.

Lek nie może być ponadto łączony z niektórymi preparatami medycznymi, dlatego należy poinformować lekarza o wszystkich zażywanych przez siebie lekach na receptę i przyjmowanych na własną rękę. W grę wchodzą nie tylko leki przyjmowane aktualnie, ale również leki, które pacjent planuje zacząć przyjmować i leki, które przyjmował do niedawna. 

Przede wszystkim leku nie można łączyć ze środkami kontrastowymi na bazie jodu. Jeśli zatem pacjent ma mieć wykonywane badanie rentgenowskie lub tomografię komputerową, będzie zmuszony do czasowego odstawienia leku Metformax SR 750 mg przed lub w momencie wstrzyknięcia kontrastu. O czasie wznowienia przyjmowania preparatu zdecyduje lekarz indywidualnie. 

Jeśli chodzi o leki, o których zażywaniu przez pacjenta lekarz koniecznie powinien wiedzieć, ze względu na ewentualną konieczność modyfikacji dawki lub częstszego kontrolowania stężenia cukru we krwi, wyróżnić można między innymi niektóre leki:

  • moczopędne,
  • podawane przy stanie zapalnym i bólu,
  • stosowane przy nadciśnieniu,
  • sympatykomimetyczne,
  • stosowane przy leczeniu cukrzycy (inne),
  • steroidy,
  • zmieniające stężenie metforminy we krwi (np. ryfampicyna, ranolazyna, cymetydyna itp.)

Szczegółowa lista leków znajduje się w dołączonej do opakowania ulotce – warto się z nią zapoznać, a jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości dotyczące terapii, najlepiej omówić je z lekarzem lub farmaceutą. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.