Zwyrodnienie stawów kolanowych

Napisano 28.07.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 4 min.

Choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego dotyczy między innymi osób z nadwagą lub otyłością, a także sportowców zawodowych lub wyczynowych, ponadto może być skutkiem różnego rodzaju urazów. Odpowiednio dobrane leki na zwyrodnienie stawów kolanowych to klucz w przypadku konieczności przywrócenia ruchomości stawu i zahamowania postępowania choroby. Farmakologię możemy, a nawet powinniśmy wspomagać poprzez ruch i zdrowe odżywianie. Co jeszcze warto wiedzieć o tej dolegliwości i jej leczeniu u pacjentów? Jak możesz polepszyć swoje zdrowie i wyhamować postępujące uszkodzenia tkanki za pomocą leku? 

Zwyrodnienie stawu kolanowego – charakterystyka schorzenia

Dolegliwość, jaką jest zwyrodnienie stawu kolanowego (gonartroza lub choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego), jest bardzo popularna w dzisiejszym społeczeństwie i przyczynia się do niepełnosprawności. Pojawia się w związku z uszkodzeniem chrząstki stawowej. Ta chrząstka stawowa normalnie występuje w stawie i odpowiada za amortyzację ruchu kości i zapobiega wzajemnemu ocieraniu się kości o siebie. Jej uszkodzenia są przyczyną bólu w stawach i nieprawidłowych funkcji tego układu. Gdy choroba postępuje, kości mogą ulegać uszkodzeniu, podobnie jak torebka stawowa, a także więzadła, ścięgna i mięśnie, co skutkuje problemami z poruszaniem się i dużym bólem. Najczęściej to schorzenie pojawia się obustronnie, co oznacza, że u danej osoby obejmuje oba kolana. Diagnozowane jest częściej u kobiet – zwłaszcza w wieku powyżej 60 lat (choć nie jest to regułą) i dość często współistnieje z nadwagą lub otyłością. 

Jeśli chodzi o leki na zwyrodnienie stawów kolanowych, należy wiedzieć, że terapia zależna jest od stopnia zaawansowania choroby oraz jej przyczyn. Na bolące kolana leki przeciwbólowe z pewnością przynoszą chwilową ulgę, aczkolwiek nie powinno się ich nadużywać i stosować zbyt długo na własną rękę – znacznie lepszym rozwiązaniem jest kontakt z lekarzem. Szybka diagnoza i odpowiednio zaproponowane środki zaradcze mogą zahamować postępowanie choroby, a także ułatwić pacjentowi codzienne funkcjonowanie.

Przyczyny zwyrodnienia stawu kolanowego

Zwyrodnienie stawu kolanowego związane może być zarówno ze starzeniem się organizmu, jak również może być następstwem różnego rodzaju urazów, kontuzji oraz przeciążeń. Do gonartrozy prowadzić może między innymi otyłość lub praca fizyczna związana z noszeniem ciężarów, a także osłabienie mięśni, które stabilizują kolano (np. wraz z wiekiem). Dodać do tego można również wyczynowy sport lub sport zawodowy, gdy stawy są obciążone systematycznie, ponadto schorzenie to często powstaje na skutek urazów więzadeł. Zwyrodnienie stawu kolanowego wiązać może się również z uszkodzeniem chrząstki stawowej, do którego przyczyniać mogą się niektóre choroby, w tym zakażenia bakteryjne i wirusowe, ponadto choroba ta może być następstwem chorób reumatycznych czy choroby tarczycy. Do choroby prowadzić mogą również wady postawy i wrodzone dolegliwości związane z budową kości oraz stawów, w tym między innymi dysplazja bioder, a także szpotawość i koślawość kolan. Niebagatelny wpływ ma tutaj również dieta, w tym zwłaszcza niedobory witamin (zwłaszcza witamina D) i niektórych pierwiastków mogą prowadzić do powstawania zmian zwyrodnieniowych. Schorzenie często pojawia się również w czasie menopauzy, a także u osób zmagających się z cukrzycą. Leki na zwyrodnienie stawów kolanowych to nie wszystko, gdyż bardzo ważne jest również, by regularnie ćwiczyć (najlepiej zgodnie z zaleceniami fizjoterapeuty), co wzmacnia mięśnie, redukuje ból i zwiększa ruchomość stawu. 

Objawy zwyrodnienia stawu kolanowego

Gonartroza objawia się przede wszystkim bólem podczas chodzenia, a także w czasie zginania i prostowania kolan. Pacjentom towarzyszyć może również widoczna opuchlizna miejsca objętego chorobą, a także uczucie drętwienia. Ból związany z chorobą zwyrodnieniową sprawia, że pacjent traci możliwość wykonywania pełnego zakresu ruchów, co może skutkować znaczną utratą sprawności. Pojawić może się również poranna sztywność stawów, a także ich wyraźne trzeszczenie przy ruchu. Najlepiej zgłosić się wówczas do lekarza w celu diagnozy. Leki na zwyrodnienie stawów kolanowych w połączeniu z rehabilitacją i dietą mogą przyczynić się do znacznej poprawy jakości życia pacjenta, aczkolwiek nie jest możliwe całkowite wyleczenie choroby. Gdy leki na zwyrodnienie kolan okażą się niewystarczające, lekarz może zaproponować zabieg chirurgiczny. 

Rozpoznanie zwyrodnienia stawu kolanowego

Objawów zwyrodnienia stawu kolanowego nie powinno się bagatelizować. Przyjmowanie leków przeciwbólowych niewiele pomoże na dłuższą metę, dlatego konieczny jest kontakt z lekarzem. Prawdopodobnie konieczne będzie przeprowadzenie specjalistycznych badań, w tym RTG stawu kolanowego, USG, a także rezonansu magnetycznego lub tomografii komputerowej. Stosowane leki na zwyrodnienie stawów kolanowych to nie tylko paracetamol czy niesteroidowe leki przeciwzapalne, ale również glikokortykosteroidy przeciwzapalne w formie punkcji lub wstrzykiwany kwas hialuronowy. W niektórych przypadkach stosuje się zastrzyk sterydowy, płynną endoprotezę mazi stawowej lub osocze bogatopłytkowe z krwi pacjenta, które stymuluje regenerację stawu. Lek na zwyrodnienie stawów to nie wszystko – ważne są również właściwie dobrane zabiegi rehabilitacyjne, a także dieta bogata w witaminę D, magnez i wapń.

Sposoby leczenia zwyrodnień stawu kolanowego – ćwiczenia, operacje, leki

O stawy warto dbać wcześniej – zanim pojawią się zmiany chorobowe. Pomocne mogą być tu różnego rodzaju preparaty na stawy, w tym między innymi takie z dodatkiem kolagenu czy glukozaminy. Dostępne są one w postaci tabletek lub suplementów do rozpuszczania. Gdy pojawią się bóle stawowe, wiele osób decyduje się na leki działające przeciwzapalnie, które dostępne są bez recepty. Działają one skutecznie, jeśli chodzi o redukcję bólu, jednak jest to działanie objawowe a nie przyczynowe, ponadto na dłuższą metę mogą prowadzić do skutków ubocznych, dlatego nie zaleca się terapii samodzielnej. Pacjenci decydują się nie tylko na suplementy z kolagenem, ale również krem, maść lub żel, który ma działanie przeciwzapalne czy rozgrzewające. Trzeba wiedzieć, że ich stosowanie pomaga czasowo, tzn. zmniejsza objawy bólowe, jednak leczenie tego typu specyfikami nie jest szczególnie skuteczne na dłuższą metę. Maści czy żele tego typu nie sprawią, że choroba przestanie postępować. W przypadku mniej nasilonych zmian pomocne może być stosowanie środków, które zawierają siarczan glukozaminy, które opóźniają postępowanie choroby. W bardziej zaawansowanym przypadku lepiej postawić na dobry preparat zawierający kolagen lub kwas hialuronowy, jednak tego typu terapia powinna być już stosowana pod nadzorem specjalisty.

Ze zwyrodnieniem stawu kolanowego można walczyć, a odpowiednio dobrane działania pozwolą zahamować dalszy rozwój choroby. Leki na zwyrodnienie stawów kolanowych warto uzupełnić również ćwiczeniami wzmacniającymi mięśnie nóg i zwiększającymi ruchomość stawu, ponadto ulgę pacjentowi przynieść mogą masaże i krioterapia. Na zwyrodnienie stawu kolanowego leki mogą nie pomóc, jeśli pacjent nie będzie gotowy do zrzucenia nadprogramowych kilogramów, dbania o zdrową dietę i zwiększenia codziennej aktywności fizycznej. W poważnych przypadkach, gdy tabletki na zwyrodnienie kolana czy punkcja okazują się niedostatecznie skuteczne, może skończyć się na operacji, na którą również pacjent powinien być gotowy.

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.